Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Turkcell’li çiftçiler 3 yılda 560 milyon TL kâr etti

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 09 Ekim 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 604
Konular: 583
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 609
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Turkcell’li çiftçiler 3 yılda 560 milyon TL kâr etti

Teknolojiyle gelen bereket: Turkcell’li çiftçiler 3 yılda 560 milyon TL kâr etti

Turkcell, teknolojik verimlilik çözümleriyle tarımsal kalkınmayı büyütmeye devam ediyor:

• Her çiftçiye ayda yalnızca 5 TL’ye ziraat mühendisi desteği sunan Turkcell Tarım Doktoru servisi, çağrı merkezi üzerinden tarlasını kaydettiren abonelere tarlasına özel yetiştiricilik ve gübreleme programı sunuyor. Tarım Doktoru, hizmete açıldığı 2012 yılından bu yana çiftçiye 560 milyon TL toplam kazanç sağladı.
• Hayvan yetiştiriciliğine yönelik çözümler sunan Turkcell Çiftlik Doktoru servisi, kişiye özel veterinerlik hizmeti sayesinde et ve süt verimliliğini önemli ölçüde artırıyor ve yem maliyetinden tasarruf elde ediliyor.
• Trafom Güvende servisi, çiftçiyi 30 bin TL zarara uğratan trafo hırsızlığı sorununa çözüm getiriyor. GSM tabanlı bir alarm sistemiyle trafoları koruma altına alan servis, çiftçinin kaybını ortadan kaldırıyor.
• İlçeye, köye ve ürüne özel haber servisleri, nem oranı, rüzgâr hızı ve yönü, don bilgisi, yağış miktarı gibi meteorolojik olaylardan bölgesel alım-satım fiyatları ve hastalık erken uyarı mesajları gibi pek çok kritik bilgiyi anında çiftçinin cebine ulaştırıyor.
• Turkcell, Türkiye’nin GSM sektöründe ilk ve tek çiftçilere özel çağrı merkezinde ziraat mühendisi müşteri temsilcileri istihdam ediyor. Mühendisler hem zirai sorunlara hem de çiftçinin iletişim ihtiyaçlarına tek noktadan çözüm sağlıyor.

Turkcell, tarımsal üretime yönelik çözümlerini ve çiftçinin kullanımına sunduğu yeni teknolojileri İzmir’de gerçekleştirdiği bir basın toplantısıyla tanıttı. Tarım Doktoru servisi başta olmak üzere tarımsal ekonomiye katkı sunan çözümler, Turkcell teknolojisini çiftçinin hizmetine sunuyor.
2010 yılından bu yana toplam 2 milyon çiftçiye ürün ve servisleriyle hizmet veren Turkcell, sunduğu çözümlerle tarım sektöründe verimin artırılmasını, maliyetlerin düşürülmesini ve çiftçinin doğru bilgiye doğru zamanda ulaşabilmesini sağlıyor.

Burak Sevilengül: “Teknolojimizle çiftçiye yarım milyar TL’yi aşkın katkı sağladık”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, basın toplantısında Turkcell’in Türkiye’deki 3,5 milyon çiftçinin birinci tercihi olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Turkcell olarak müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına göre onlara fayda sağlayacak çözümler üretmek için çalışıyoruz. İşimiz sadece müşterilerimizin iletişimini sağlamak değil, teknolojimizi de kullanarak onların hayatlarına değer katacak uygulamalar geliştirmek. Ülkemizde geçimini tarımsal üretimle sağlayan yaklaşık 17 milyonluk nüfus var. Yaptığımız araştırmalar neticesinde çiftçilerin yüzde 92’sinin cep telefonu kullandığını görüyoruz. Tarlasının bereketi, verimliliği çiftçilerimizin hayatındaki en belirleyici unsur. İhtiyaç duyulan verimlilik artışı için çözüm, teknolojiyi tarımsal üretim yararına kullanabilmek. Turkcell olarak biz, çiftçilerimize bu teknolojik imkânları sağlamayı görevimiz kabul ediyoruz. Turkcell’li çiftçiler, iletişimde olduğu gibi tarlalarında da en ileri teknolojiyi en uygun koşullarda kullanmanın avantajını yaşıyor. Bu avantajlar ile 3 yılda çiftçilerimize yarım milyar TL’yi aşkın fayda sağladık. Yeni çözümlerimiz ile bu faydayı en üst noktaya taşımaya devam edeceğiz.”
Her çiftçiye bir ziraat mühendisi
Her çiftçiye bir ziraat mühendisi atanabilmesini sağlayan Tarım Doktoru servisi, dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Çiftçiler Turkcell Tarım Doktoru’na kayıt olduktan sonra çağrı merkezi tarafından aranıp il, ilçe, köy bilgisi, ne kadarlık bir arazide hangi ürünü yetiştirdikleri, sulama tipi gibi bilgiler aktarıyor. Eldeki veriler sonucunda tarlaya özel bir yetiştiricilik ve gübreleme programı hazırlanıyor. Ekim döneminde çiftçinin dikkat etmesi gereken detaylar, dekar başına ne kadar su ve gübre atılması gerektiği gibi çiftçinin maliyetini düşürücü verimini artırıcı içerikler sunuluyor. Servise kayıt olmak için TARIM yazıp 2222’ye göndermek yeterli.
Turkcell Tarım Doktoru ile yeteri kadar ve zamanında gübreleme sayesinde yüzde 35, doğru ve yeterli ilaç kullanımı sayesinde yüzde 10, akaryakıt kullanımındaki düşüş nedeniyle yine yüzde 10 maliyet tasarrufu sağlanıyor. Verimlilikte ise, hastalık zararlıdan ve dondan zamanında haberdar olup koruyucu önlemleri almak sonucu yüzde 25, teknik yetiştiricilikten dolayı yüzde 20 artış elde ediliyor.
Çiftliğin doktoru Turkcell’den
Turkcell, hayvancılıkla uğraşan çiftçileri de verim artırıcı önerilerle destekliyor. Turkcell Çiftlik Doktoru servisine kayıt olan yetiştiriciler, çağrı merkezine verdikleri bilgiler doğrultusunda hayvan cinsine uygun yem içerikleri, çiftlik verimliliğinin takibi, bölgesel salgın uyarıları ve borsa fiyatlarının düzenli takibi konusunda destekleniyor. Bu servise kayıt olmak için ÇİFTLİK yazıp 2222’ye göndermek yeterli.


Tarlaların can damarı trafolar Turkcell’e emanet
Turkcell’in Trafom Güvende servisi, kırsal alanda çok yaygın görülen trafo hırsızlığı sorununa yönelik geliştirildi. Trafonun içindeki yağın ve bakır kabloların çalınması amacıyla trafolara verilen zarar, çiftçiye 30 bin TL maliyet yaratıyor. Üstelik kullanılmaz hale gelen trafolarını yenilemek için harcadıkları sürede çiftçiler sulama yapamadıkları için hasat kazançları da sekteye uğruyor. Üretimin durması ve ithalat zorunluluğu nedeniyle ülke ekonomisinin yaşadığı zarar ise yılda 9 milyar TL’yi buluyor.
Turkcell Trafom Güvende servisi, trafo hırsızlığına karşı duvar örme, bekçi tutma, söküp takma gibi yöntemlerle korunan trafoların GSM tabanlı bir alarm sistemiyle korunmasını sağlıyor. Trafonun kontrol paneli açıldığında, yağ tıpası oynatıldığında, elektrik kesildiğinde yüksek sesli siren ötüyor ve çağrı merkezi tarafından çiftçiler anında aranıp haberdar ediliyor. Dileyen çiftçiler alarm sistemine ek olarak kamera da takarak istedikleri zaman trafolarını cep telefonlarından ya da bilgisayarlarından takip edebiliyorlar.
Köye özel hava durumu yalnızca Turkcell’de
Çiftçiler için hayati önem taşıyan ve sulama, ilaçlama gibi pek çok işlemi etkileyen hava durumu bilgisi, Türkiye’de ilk kez yalnızca Turkcell tarafından köye özel lokasyon bazlı olarak sunuluyor. 18 bin 736 köyün faydalanabildiği sistem sayesinde çiftçilere 3 günlük en yüksek ve en düşük sıcaklık, meteorolojik hadise, nem oranı, rüzgâr yönü ve hızı, don bilgisi, yağış miktarı bilgileri SMS ile gönderiliyor.
Turkcell’li çiftçilere canlı destek
Hem tarımsal hem de hayvansal üretimle uğraşan çiftçiler, Türkiye’de ilk ve tek olan 8099 çiftçiye özel çağrı merkezini arayarak sorunlarıyla ilgili danışmanlık hizmeti alabiliyorlar. Turkcell’in geçtiğimiz yıl sunmaya başladığı hizmet sayesinde, uzman müşteri temsilcileri hem zirai sorunlara hem de çiftçinin iletişim ihtiyaçlarına tek noktadan çözüm sağlıyor. Çiftçiye özel çağrı merkezi, günde ortalama 500 çağrı yanıtlıyor.
Turkcell’in bereketi, toprağın teknolojisi
Örnekler:
ALİ KİÇKİ – İZMİR BAYINDIR: “Turkcell ile yeni Sarıkızlarım oldu ”
30 dekarlık alanda silajlık mısır yetiştiren Ali Kiçki, 2014'te dekardan 7 ton verim alırken, Çiftçi Birliği’nin gübreleme ve sulama önerileriyle dekardan aldığı verimi 8,5 tona çıkarttığını belirtti. Kiçki, silajı yetiştirdiği hayvanları için kullanıyor. Dekardan 7 ton aldığı yıl, tonu 150 TL’den 42 ton daha takviye silaj alımı yapmış. Ancak, bu yıl 30 dekardaki ortalama 45 ton verim artışı ile takviyeye ihtiyaç kalmamış. 2015 için silaj fiyatların 200 TL/ton civarında olduğunu belirten Kiçki, bu yıl ortalama 45 ton fazla verimle 9 bin TL kar sağladığını belirtiyor. Kiçki’nin mevcutta 17 sağmal ve 13 düve olmak üzere 30 büyükbaş hayvanı var. 30 dekardan elde ettiği 9 bin TL ile 2 adet büyükbaş hayvan aldı.

MUHAMMET GÖRGÜN: “Kazancım bir önceki yıla göre 29 bin TL arttı”

8099'u üzerinden ulaşan çiftçimiz buğdayda Süne ve Kök Boğazı hastalıklarıyla nasıl mücadele edeceği konusunda ZM'lerimizden aldığı önerileri uygulamış. 210 dekarlık alanda yetiştirdiği buğdayda hastalık-zararlı ürünü etkilememiş, ürününde yatma da olmamış (yatma, hasatta dane yani verim kayıplarına neden olur). Böylece, bir önceki yıl dekarda 290 kg olan verimi 400 kg'a çıkmış. Buğdayı hayvanları için kullanan çiftçi 2013-14 sezonunda buğdayının değerini 630 TL/ton, 2014-15'teki değerinin ise 800 TL/ton olduğunu belirtiyor. Tarım Doktoru ile bir önceki yıla göre yaklaşık 29.000 TL kazancını artırdığını belirtiyor.
Elde ettiği kazanç ile 17 Ekim'de oğlunun nişanını ve sonrasında düğünü yapacağını belirtiyor.HAKAN TUNCAY: “Trafom Güvende ile artık içimiz rahat”

İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı Çırpı köyünde bulunan 500 dönümlük arazide 10 ortağıyla birlikte kışın sebze yazın ise silajlık mısır üreten Hakan Tuncay, son yıllarda artan trafo hırsızlıklarından şikayetçi. Tuncay, yalnızca kendi trafolarının son 3 yılda 4 kez hırsızlık ve sabotaja maruz kaldığını belirtiyor. Bölgede 10-15 günde bir trafo hırsızlığı yaşandığını ifade eden Tuncay, Turkcell’in Trafom Güvende servisinden 4 aydır faydalanıyor ve bu süreçte güvenlik sorunun ortadan kalktığını ifade ediyor:
“Cep telefonuma yüklü uygulamadan ya da bilgisayarımdan kamerayla trafomu izleyebiliyorum. Sistem, trafoya yapılan her türlü müdahalede hem alarm çalmasını sağlıyor hem de beni ve belirlediğim kişileri cep telefonumdan arayarak durumu haber veriyor. Kimseye ulaşılamazsa sistem doğrudan jandarma ya da polise hırsızlık bildirimi yapıyor. Turkcell Trafom Güvende sayesinde önemli bir güvenlik sorununu ortadan kaldırdık ve zararımızı sıfıra indirdik. Artık içimiz rahat. Çiftçinin bu görünmeyen derdine çare olduğu için Turkcell’e teşekkür ediyoruz.”

Turkcell Çiftçi Birliği Rakamlar:
Turkcell Çiftçi Birliği ile 2 milyon çiftçiye dokunuyor
Çiftçiler için köy köy dolaşılıp 1 milyon 200 bin KM yol kat edildi
Çiftçilerin cep telefonlarına işleriyle ilgili 1 milyar 250 milyon mesaj gönderildi
Tarlaları ve çiftlikleri için çiftçiler 620 bin kez arandı
Ziraat mühendislerine gelen 10 bin soru yanıtlandı
Tarım Doktoru ile 3 yılda 560 milyon TL katkı sağlandı

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell’den Manisa son 5 yılda 60 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 19 Mart 2015 16:41
Turkcell’den Konya’ya son 5 yılda 75 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 03 Mart 2015 15:00
Turkcell’den Kocaeli’ne son 3 yılda 87 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 25 Şubat 2015 11:25
Turkcell’den Osmaniye’ye son 1 yılda 3 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 18 Şubat 2015 14:36
Turkcell ve Turkcell Superonline enerjide 1 yılda 26,7 milyon TL tasarruf sağladı deltafx Bilişim Haberleri 0 09 Ocak 2014 12:08

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:49.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750