Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Genel Sohbet ve Haber Bölümü > Güncel Haber Platformu > Güncel Haberler


Turkcell Teknoloji’den “yerinde” fikir: Çalışanlara iş yerinde lisansüstü

Güncel Haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02 Ekim 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 606
Konular: 585
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 611
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Turkcell Teknoloji’den “yerinde” fikir: Çalışanlara iş yerinde lisansüstü

Turkcell Teknoloji’den “yerinde” fikir: Çalışanlara iş yerinde lisansüstü eğitim fırsatı


Turkcell’in Özyeğin Üniversitesi ile işbirliği sonucunda hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı, tüm çalışanların hayalindeki fırsatı sunuyor. Turkcell Teknoloji bünyesinde görev yapan mühendisler, çalıştıkları binada mesai sonrası akademik eğitim alabiliyorlar. Yüksek lisans ve doktora eğitimini kapsayan programa devam eden Turkcell Teknoloji çalışanlarının sayısı 45’i buldu.


Turkcell Teknoloji’de görevli mühendisler, bir yandan çalışırken bir yandan da akademik kariyerlerine devam etme avantajını yaşıyor. Lisansüstü eğitimi sürdürmek istedikleri halde çeşitli nedenlerle bugüne dek bu imkânı elde edemeyen Turkcell Teknoloji çalışanları, geçtiğimiz yıldan bu yana Özyeğin Üniversitesi işbirliği sayesinde yüksek lisans ve doktora programlarına kendi iş yerlerinde dahil olma fırsatı yakalıyor. İlk olarak 2014’te hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı ile yüksek lisans ve doktora dersleri, hafta içi mesai bitimi sonrası 17:00-20:00 saatleri arasında Turkcell Teknoloji’nin bulunduğu Turkcell Küçükyalı Plaza’da yapılıyor.
45 Turkcell’li mühendis lisansüstü eğitim görüyor
Dünyadaki sayılı örnekler arasında yer alan bu program sayesinde, 2014 – 2015 eğitim döneminde 10’u yüksek lisans, 9’u doktora adayı olmak üzere toplam 19 Turkcell Teknoloji çalışanı, Yazılım Mühendisliği alanında uzmanlaşmak için eğitimlerine başladılar. Yerinde Eğitim Programı, 2015 – 2016 eğitim-öğretim döneminde de devam ediyor. Çalışanların talebi ve Turkcell Teknoloji’nin ihtiyaçları doğrultusunda bu yıl Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği alanında iki yeni program daha açıldı. 9 Eylül 2015’te başlayan programlara bu dönem 26 yeni öğrenci daha katıldı. Böylece Turkcell Teknoloji bünyesinde çalışırken bir yandan da lisansüstü eğitimini sürdüren mühendislerin sayısı 45’e ulaştı.
Hem yerinde hem %75 indirimli eğitim

Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Grup Başkanı Serkan Öztürk, Yerinde Eğitim Programı ile ne amaçlandığını şöyle açıkladı:


“Ar-Ge merkezimiz Turkcell Teknoloji’de, 2007 yılından bu yana dünya çapında ürün ve servisler geliştirme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnovasyonun itici gücü olan Ar-Ge’yi, ülkeler için kalkınma ölçütü olduğu gibi şirketler için de yerel ve küresel rekabette fark yaratmanın ön koşulu olarak görüyoruz. Bu yolda sürdürülebilir başarı sağlamak için Ar-Ge kadromuzda görevli mühendislerimizin kendi alanlarında yetkinliklerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları büyük önem taşıyor. Bununla beraber, doktora ve yüksek lisans eğitimleri oldukça zorlu süreçler. İş hayatı içerisinde akademik eğitime vakit ve enerji ayırmak neredeyse imkansız. Biz de buradan yola çıkarak ne yapabiliriz diye düşündük ve ortaya Yerinde Eğitim Programı çıktı. Özyeğin Üniversitesi işbirliğimiz sayesinde isteyen mühendislerimiz, Turkcell Küçükyalı Plaza’da oluşturduğumuz dersliklerde, alanlarında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerden ders alarak doktora ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürebiliyorlar. Üstelik bu imkânı kadromuz için yüzde 75 maliyet avantajıyla sunuyoruz ve geri kalan eğitim ücretini de çalışanlarımızın maaşları içinde taksitlendiriyoruz. Turkcell olarak sektörümüzde bu programla bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyor ve Turkcell’de çalışmanın ayrıcalığını mühendislerimize yaşatmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarız bu program daha pek çok şirkete örnek olur ve yetişmiş, nitelikli iş gücü istihdam etmek üzere atılan yerinde eğitim adımları hız kazanır.”
Mühendisler bu işe ne diyor?
Turkcell’in bilgi ve iletişim teknolojileri üssü Turkcell Teknoloji’de çalışan mühendisler, çeşitli nedenlerle içlerinde “ukde” olarak kalan lisansüstü eğitim hayali gerçeğe dönüştüğü için çok mutlu.
Katılımcıların Yerinde Eğitim Programı ile ilgili görüşleri şöyle:
Ceren Doğan - Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı
İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri yüksek lisans eğitimimi 2. olarak dereceyle tamamladıktan sonra bir an önce doktora eğitimine başlamayı düşünüyordum. Ancak bu dönemde yeni anne olmanın verdiği bir koşuşturmanın içerisindeydim. Bir yandan iş hayatı bir yandan annelik zamanımın büyük bir kısmını alıyordu. Doktoraya başlamak için kolay bir dönemimde değildim. Bu nedenle çocuğumu büyüttükten sonra doktoraya başlamanın daha doğru olduğunu düşünüyordum. Ancak şirketimizin bizler için sunduğu yerinde doktora programının duyurusunu görmemle doktora yapma planlarım bir anda değişti. Hemen programa başvurumu gerçekleştirdim. Her şey benim için çok hızlı gelişti. Başvurum kabul edilmiş, mülakatları başarıyla geçmiştim. Programa kayıt işlemi, ders seçimleri derken doktoraya başlamış oldum.
Çalışan bir anne olarak, doktora yapabilmenin başlı başına bir lüks olduğunu düşünüyordum. Bu programla şirketimiz doktora programını ayağımıza getirmiş oldu. İstanbul gibi bir yerde trafik sorunu olmadan iş yerinden çıkmadan iki dakika içinde dersin yapılacağı sınıfa ulaşmak gerçekten rüya gibi. Bu kolaylığın yanı iş arkadaşlarınızla aynı sıraları paylaşıp öğrencilik geçirmek de çok farklı bir deneyim. Derslerde, konularında uzman hocalardan edindiğimiz akademik bilgiler yanında, profesyonel dünyadan üst düzey yöneticilerin de derslerimize konuk olarak tecrübelerini bizlerle paylaşmaları da programa ayrıca değer katıyor. Burada gördüğümüz eğitim iş yaşamımızda problem çözme yeteneğimizi de geliştirerek, farklı bir bakış açısıyla olaylara yaklaşmamızı sağlıyor.
Bugün geriye baktığımda iyi ki böyle bir imkân yaratılmış iyi ki doktoraya başlamışım diyorum. Programdaki derslerin çoğunu geride bıraktım bile. Artık yavaş yavaş tez çalışmalarına başlıyorum. Doktora gibi uzun ve zorlu bir süreçte böylesine bir imkânı sunan ve çalışmaktan gurur duyduğum şirketim Turkcell’e çok teşekkür ediyorum. Bu programdan mezun olup doktora unvanını aldığımda biliyorum ki bu diplomada sadece benim emeğim değil bu süreçte bana destek olan eşim, oğlum, annem ve Turkcell’in de katkısı olacak.
Ömercan Yüksel – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yükseklisans Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı
2011 yılında Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği bölümünden üniversite 1.’si olarak mezun oldum. Mezun olduğum sırada üniversite hocalarımdan akademik kariyer yapmam yönünde birçok geri bildirim almıştım. O zamanki şartlar doğrultusunda iş hayatına atılmaya karar vermiştim. 4 yıllık iş hayatım boyunca bir türlü fırsat bulamadığım akademik gelişim aklımın hep bir köşesinde yer etmişti. Turkcell Yerinde Yüksek Lisans Programı’nın duyuru mailini gördüğüm ve şartlarını okuduğum an içimi bir heyecan kapladı. Programın beni en çok cezbeden yönlerinden biri derslerin iş yerinde olması ve mesai bitişini takiben yapılıyor olmasıydı. Tabi ki bunun yanında akademik hayata devam ediyor olma ve iş yerinde daha üst düzey akademik bakış açısına sahip olma düşünceleri heyecanımı bambaşka bir boyuta taşımıştı.
Şu anda Turkcell Yerinde Eğitim Programı kapsamında yüksek lisans öğrencisiyim. Lisans hayatımdan aklımda kalan ve kendimi geliştirmek istediğim konulara yoğunlaşabiliyorum. Buna ek olarak işime farklı bakış açıları getiren konulardan da faydalanma şansım oldu. Daha programı bitirmeden problemlere hem bilimsel hem de pratik açıdan aynı anda bakabilmeye başladım. Bunların yanında teknolojinin ve bilgisayar biliminin hangi yöne gittiğini daha iyi takip edebiliyorum. Program bu şekilde devam ettiği sürece yüksek lisans sonrası doktoraya da aynı şekilde devam etmeyi düşünüyorum. Çalıştığım şirket olan Turkcell’in, çalışanlarının fark yaratmasını sağlayan bu programını hayata geçiren yöneticilerime teşekkürlerimi sunuyorum.
Metin Altınışık – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yükseklisans Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı
Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisans için iki defa girişimim oldu. Hem iş hayatımdaki hem de özel hayatımdaki sorumluluklarım nedeniyle gerekli zamanı ayıramadığımdan yüksek lisans eğitimimi her seferinde yarında bırakmak zorunda kaldım. Ancak bu durum her zaman içimde bir ukde olarak kalmıştı. Şirketim Turkcell’in Özyeğin Üniversitesi ile yaptığı yerinde yüksek lisans, doktora işbirliğini duyunca içimde var olan istek tekrar canlandı. Ayağıma kadar gelen bu fırsatı kaçırmayarak hemen başvurdum ve kabul edildim. İşten çıkmadan hemen dersin yapılacağı sınıfa geçmek derslere katılımımı çok kolay hale getirdi. Kısa zamanda öğrencilik hayatına adapte oldum. Aynı zamanda derslerin çalışma ofisinde olması ve çalışma arkadaşlarımla aynı ortamda bulunmak da beni ayrıca motive etti.
Derslerde aldığım eğitim aynı zamanda iş hayatımda son derece faydalı oldu. Bir yandan bilgi dağarcığımı genişletirken bir yandan da olayları değişik açılardan ele alarak çözüm üretmem konusunda destek sağladı. Derslerimin birçoğunu geride bırakarak tez aşamasına geldim. Çalışma hayatım içerisinde böylesine büyük bir fırsatı sunan şirketim Turkcell’e ve bu süreçte bana destek veren tüm yöneticilerime sonsuz teşekkür ediyorum.
Zehra Can – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yükseklisans Öğrencisi / Turkcell Teknoloji çalışanı
Mezun olduğumdan bu yana hep akademik bir şeyler yapmak aklımdaydı. Ancak bu işin başlangıcı olan yüksek lisansa başlamayı çeşitli nedenlerle hep erteliyordum. Bu ertelemem şirketimin yerinde yüksek lisans ve doktora programını duyurularını görmemle birlikte son buldu. İçimden ‘Ben neden buna başvurmuyorum?’ diye düşündüm ve hemen programa başvurdum. Bu kararı verirken beni etkileyen en önemli unsurlar eğitimin işyerimde verilecek olması ve işime dair güncel konulara yönelik derslerin olması. Bu sayede her biri alanında uzman olan öğretim üyelerinden dersler alarak uzmanlığımı akademik olarak da tamamlama imkanımın olması da ayrıca beni motive eden unsur oldu.
İşyerinden çıkmadan dersleri alma şansı sayesinde 3 yaşında ikiz kızlarım olmasına rağmen derslerimi aksatmadan ilerleterek tez aşamasına geldim. Bu başarımdaki en büyük pay şüphesiz böyle muhteşem bir fırsatı sunarak, yüksek lisans yapma olanağını ayağımıza kadar getiren şirketim Turkcell oldu. Bunu düşünerek hayata geçiren tüm yöneticilerime teşekkür ediyorum.deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İsmail Kartal'ın keyfi yerinde HIZMALI Fenerbahçe 0 29 Ocak 2015 21:21
Turkcell Superonline ve Nat Geo ile MotoGP’yi yerinde izleme fırsatı deltafx Bilişim Haberleri 0 09 Haziran 2014 22:56
Teşekkür Yerinde Thanks Mareth Öneri ve Şikayetleriniz 2 03 Ağustos 2013 00:40
Samsunspor'da Neşeler Yerinde Gökhan Spor Dünyası 0 26 Nisan 2013 22:41
İş yerinde sıkılanlara iyi haber! onurkayaatas Güncel Haberler 0 21 Ocak 2013 21:15

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:24.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750