Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Sosyal Medya > Google & Google+


Niye Az kazanıyoruz

Google & Google+


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Kasım 2012   #1
werewolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Kasım 2012
Alter: 27
Mesajlar: 487
Konular: 394
Rep Puanı: 1696
Rep Gücü: 493
Rep Derecesi : werewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant futurewerewolf has a brilliant future
Aldığı Teşekkürler: 13
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Niye Az kazanıyoruz

Bu kategoriye 1000 küsur başlık açılmış ve genellikle sorulan soru şu:
"Neden ben az kazanıyorum." ,"Bu kadar tık aldım ama para çok az değil mi" vs vs...

Bu tarz sorulara cevap bulmak için öncelikle adsense nedir bu tanımı iyi bilmemiz gerekiyor.

Adsense nedir?
Adsense programı temelde bir ürünü satmak yada tanıtımını yapmak için reklam veren şirket/kuruluş/organizasyon/firmaların reklamlarını sitelerde veya google arama sonuçlarında yayınlayarak reklam verene müşteri bulmaya yarayan şu an için internetteki en büyük reklam programıdır.

Bu reklam programından güzel kazanç elde edebilmemiz için de, sitemizin reklam verene geri dönüşünün olması gerekmekte...
Nasıl ki, her bakkal dükkanı açan kişi çok iyi para kazanamadığı gibi, her web siteside adsense reklam programından güzel gelir elde edemez.

Sitemizden reklam verene etkili geri dönüş nasıl olur peki?
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki "Sitenin içeriği ile siteyi ziyaret eden ziyaretçinin düşünce profili aynı olmalıdır. Bu fikir zaten "adsense text" reklamlarının çıkış felsefesi.

Doğru reklamı, doğru kişiler ile buluşturmak
üzerine kuruludur adsense text reklamlar...

Örnegin, inşaat ve inşaat malzemeleri içerikli bir siteniz var. Dış cephe izolasyonu, ses izolasyonu, betonarme teknikleri, yalıtım malzemeleri, boya çeşitleri, mimari çizim örnek dosyaları, statik hesaplar gibi mimari veya inşaat mühendisliği içerikli sitenizin ziyaretçileride inşaat mühendisleri, mimarlar ,teknikerler yada evine izolasyon yaptırmak isteyen bir bir vatandaş ise, sitenizde çıkan "inşaat malzemeleri" odaklı adsense reklamlara tıklanma % si oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Şimdi bu bahsedilen olayı gerçek örneklerle ispatlamaya çalışalım.
Aşağıdaki resimdeki basit örneğe gözatarak yukarıdaki bahsedilen konuyu beraber inceleyelim ve irdeliyelim.
(Resimdeki veriler, adwords reklam veren panelinden alınarak örneklendirilmiştir.)
inşaat ve yapı teknikleri üzerine açtığınız sitenizde izolasyon elemanlarının olduğu bölüme bir mühendisin yada inşaat teknikerin girdiğini düşünün. Sitenizde çıkan reklamlara tıklamaması için bir neden yoktur ve genellikle tıklandığı gözlemlenmiş.

Peki inşaatla ilgilenen ziyaretçiniz reklama tıklarsa biz site sahibi olarak ne kazanıyoruz ;
Aşağıdaki tablodaki rakamlar adwords panelinde, google'un reklam verenden reklamını yayınlatmak için istedigi gerçek rakamlardır.Reklam verenden google 1,98YTL istiyor reklamını yayınlatmak için Google ve bu paranın yarısını bize verse google amca bu da yaklaşık 1ytl para kazanmamız demektir, ( izolasyon kelimesi için reklam verenden google 1,98YTL ücret istiyor, adwords panelinden görebilirsiniz reklam veren olarak...)

Çoğu webmaster, arkadaşımız "tc kimlik no" kelimesi çok aranıyor diye sırf bölüm olsun diye sitesinde yaptıgı "tc kimlik no" sayfasına koyduğu reklamdan ise 0,02YTL para kazanıyor. Ki günde ortalama 2 kişi tıklıyormuş, "Tc kimlik no" odaklı reklama.
izolasyon kelimesine günde ortalama 20 kişi tıklıyormuş.

( Bu verileri adwords panelinde kendinizde görebilirsiniz)

Bu basit örnekte görüldügü gibi 1 siteden günde 20ytl kazanırken ( Ortalama 20 tık varmış),
Çok hitli diğer siteden 0,5ytl bile kazanılamıyor.

Her site adsense reklam programından iyi para kazanamaz zaten kazanamamalıda... Yoksa Reklam verenlerin Parası boşa gider...

10.000 hitli sitenizden günde 5$ bile kazanamazken,
300 hitli sitenizde günde 60$ çok rahat kazanılabiliniyor.

Önünüzde iki seçeneginiz var.
A seçeneği: Çok hit ama az gelir.
B seçeneği: Az hit ama çok gelir.

Türk sitelerinin büyük çogunluğu A kategorisine girer. Türkçe içerikli siteleri büyütmek kolaydır. Yapmanız gereken bir kaç çöp konu:
Cem yılmaz doritos reklam filmi,
dikkat şahan çıkabilir,
komik fıkralar,
dizi izle,
flash oyunlar,
sibel kekilli ile chat,
liseli msn kız adresleri,
msn hack nasıl yapılır,
kız tavlama,
tc kimlik no
çiceklerin dili
vergi no ögrenme
ssk prim borcu sorgulama
chat sohbet odası
arkadaşlık siteleri yada bölümü (%99 u fake resim ile doludur abazaları çekmek için)
kraloyun türevi binlerce flash oyun sitesi,
ücretsiz ödevler,
öss sonuçları vs vs...
bu liste uzayıp gider. Bu içerikli sitelerden adsense ile para kazanamazsınız.

Bu tarz sitelerin teknik adı "trash site" (çöp, çöplük siteler) diyor yabancılar. Aynen belediyenin şehir çöplüğü gibi ne ararsanız var. Çöplük siteler normal şekilde iyi para kazanamazlar...
Çünkü sihirli kelime olan "Reklam verene müşteri dönüşü olmaz" bu sitelerin ziyaretçi profili ile.
Bu sitelerin ziyaretçi profili ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlamayan vakit öldürmek için internete giren kişi yada kişilerdir...

Adsense'e reklam veren hangi hosting firması yada inşaat firması örneğin "Recep ivedik yada Dikkat şahan çıkabilir yada msn kız adresleri" kelimesi odaklı bir sitede "Domain satış yada hosting paketi" reklamının çıkmasını ister ki ?
Siz şirket patronu olsanız istermisiniz?

B kategorisindeki bir siteye örnek:
Bazılarının suistimal etmesini engellemek için adresi vermeyeceğim.
Doğup büyüdüğü, yaşadığı turistik kenti anlatan sitesi olan bir abi var (ümit abi) Gelen kişiler sadece arama motorlarında gelen yabancı turistler.
O kenti merak eden yada tatil için gelecek kişiler yada o an kente olup, nereleri gezebilirim diye sitesini ziyaret eden yabancı turistler.
Sitenin dili İngilizce. Sitesinde hotel reklamları, pansiyon reklamları, restarurant reklamları, hediyelik eşya satan mağazaların reklamları çıkıyor. Günlük hiti 200 kişiyi geçmiyor bile.
Ama kazandıgı para günlük çok rahat 35-40$ ın üzerinde.
Sitesini adsense için açmadı.Hobi olarak açmıştı.
ek olarak kentteki esnaflardanda reklam geliri var.
Peki nasıl oluyor bu iş derseniz olayın mantığı basit:
Sitesine gelen ziyaretçi profili ile ile çıkan reklamlar %100 uyumlu. Uyumlu reklamlara tıklama her zaman yüksek oluyor.

Özetlersek:
- Google'un ziyaretçi davranışlarını analiz eden bir çok patenli reklam analiz teknolojisi var. Adsense reklamların konulduğu sayfanın içindeki mouse hareketlerinin verisi toplanmanıp analiz edilmekte... Çogu kişi bilmiyor ama google sayfadaki mouse hareketlerinin analizine göre kazanç veriyor. Bir ziyaretçi sayfada ne kadar çok kalırsa ve mouse sayfa içinde ne kadar çok gezinirse, hareket ederse ve sonra adsense reklamına tıklarsa, Google reklam verenden aldığı tık ücretinin üst limitinden para ödemesi yapıyor webmastera.
Bir ziyaretçi web sayfasına girip. Hiç bir hareket yapmadan sadece reklama tıklayıp sayfayı kapattırsa yada başka sayfaya geçerse, dogal olmayan bir tıklama yapıldığını tespit edebiliyor google ve webmastera para vermiyor. Bu hareket çogu kez tekrarlanırsa, hesabı kapatıyor webmasterın.
Eğer doğru ziyaretçi profiliniz yoksa, iyi paralar kazanamazsınız... Tüm bu analizlerin sonucu tıklama ücreti kazancınız 2 saatte bir güncellenerek kazanç hanenize yazılmakta.

- qorno yada erotik içerikli video sitenizden yada mp3 sitenizden ( Bunlar yüksek hitli sitelerdir diye yazdım), adsense reklamları hotel kelimesine çok para veriyor diye sağdan soldan çaldığınız yazılar ile açtığın hotel sitene pop up ile ziyaretçi yollarsanız yada iframe açınca Bir süre sonra banlayacaktır google hesabınızı. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren iframe içinde reklam yayınlayan webmasterların hesapları bir bir kapatıldı tüm dünyada ve Türkiyede

- Adsense reklam programına reklam verenlerin tek gayesi vardır.
"Daha çok para kazanmak" . Yaptığın sitenin ziyaretçi profili, reklam verene müşteri olarak dönmüyorsa çok az para kazanırsın. Reklam verene müşteri olarak dönmesi içinde içerik ile ziyaretçi profilin aynı olmalı...

- Ayrıca her önüne gelen sırf adsense için siteler açtı. Adsense gelirleri sanki şehir efsanelesi haline geldi. Şöyle ki "millet 3000$-4000$ kazanıyormuş internetten hemen bizde web sitesi açıp kazanalım abi " tarzında dedikodular kulaktan kulağa yayıldı... Bilgisayar dergilerinde kapak konusu oldu, forumlarda özel konular açıldı bu efsaneler üzerine....
Zaten Türkçe reklam veren sayısı az oldugundan reklamlar çok hızlı şekilde erimeye başladı. Herkezin kazancından genel bir düşüş yaşanıyor. Aynı tık ve aynı gösterim oranı ile 2005 yılında kazandığımız para daha çoktu.

- Adsense reklam programı hergün gelişen, internetin en büyük reklam networküdür. Binlerce mühendis geliştirmek için hergün çalışmaktadır. Her geçen gün sistem, daha mükemmele dogru yol alıyor. Bu demek oluyor ki, unique içerikli sağlam siteler ile çalıntı içerikli spam sırf adsense ile para kazanmak için yapılmış dandik siteleri sistem artık birbirinden ayırabiliyor.
Sistem bir çeşit yapay zekaya dogru yol alıyor. Google mühendisleri Pagerank ile Adsense arasında bir baglantı projesi üzerinde çalışıyor. Projenin detayları tam olarak belli degil ama olayın mantığı şu olacak: Pagerankı yüksek siteler, adsense kazanç pastasından daha çok dilim alacak.
Pagerank ile adsense arasında nasıl bir bag olabilir ki ?
"Eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı. Insanlarin link verdiği site kötü bir site olamaz. İnsanlar kötü siteye link vermez. Pagerankı yüksek site nispeteden diğerlerinden daha kaliteli site demektir.
Reklam verenler reklamlarının kaliteli sitelerde çıkmasını istiyor ki bu en doğal hakları. Madem Google içinde kalite ölçüsü Pagerank. Bu durumda reklam veren firmaların kaliteli site isteklerine pagerankı yüksek siteler daha çok yanıt vermektedir.
Dolayısıyla reklam veren firmaların aradığı kaliteli siteler demek oluyor ki pagerankı yüksek siteler...

Reklam verenler, 2 gün önce açılmış autohit programı ile ziyaretçi çeken sitelerin reklamlarını eritip parasının boşa gitmesini istemiyor.
Benim reklamlarımı pagerankı 0 sitelerde göstertme google demek en doğal hakları olduğunuda unutmayın.

- Sitesinde adsense kullanan her webmasterın hayatında 1 kezde olsa adwords ile reklam vermesi gerek google ' a. Olayın mantığını bilmeden, "Saldım çayıra, Mevlam kayıra" mantığı ile para kazanılamayacağını kendinin yaşayarak görmesi gerek.

- Son günlerde kazançların dibe vurmasındaki en büyük etkende biride , sahte yada çalıntı kredi kartları ile alınmış adwords
reklam kuponları. 100$lık kuponlar, 10$'a piyasaya düşerse kazançların dibe vurması çok normal diye düşünmek gerek...

Son olarak şunuda unutmamak gerek:
Adsense sabit tık ücreti veren reklam programı değildir. Hergün aynı parayı kazanacaksınız demez bize google. Biz adsense sözleşmesinde bunu bilerek kayıt olduk zaten. Reklam fiyatlarını, reklam verenler belirler. Günlük olarak kazançların dalgalanması çok normaldir.

Örnegin ben bir gezi firması sahibiyim. Adwords ile reklam veriyorum. Firma olarak hafta sonları şehirden uzaklaşmak isteyen insanlar için gezi yada turlar düzenliyoruz.
Hafta sonu yaklaştıkça yani benim potansiyel müşteri bulma ihtimalim arttığından dolayı, reklamlarımın daha üste çıkması için tık ücretini arttırırmam gerekiyor.
Haftanın ilk günü pazartesi geldiginde ise daha hafta sonuna kadar çok var diyorum ve reklam fiyatlarımı taban fiyata (en az tık için ayarlıyorum 0,01$) çekiyorum yada bir kaç gün reklamlarımın yayınını durduruyorum.
Siz nasıl panelinize girip anlık kazancınızı görebiliyorsanız, reklam verende cebinden ne kadar para çıkmış anında görebiliyor ve müdahale edip reklamını sonlandırabiliyor yada en az ücrete göre ayarlaya biliyor reklam veren panelinden.

Benim reklamlarımı yayınlayan Turizm içerikli senin siten ise Cuma günü çok kazanırken, Pazartesi çok çok az kazanç elde ediyorsun...

Yada reklam veren Gezi firması senin sitende reklamlarının çıkmasını istemeyebilir. Siteni kara listesine alabilir. Benim reklamlarım şu dandik sitede çıkmasın diyebilir panelinden.

Eğer turizm siten çok iyi olursa, reklam veren firmalar ise reklamlarının senin sitende çıkması için yarış içine girebilir. Bu yarışta galip gelen en çok tık ücreti ödeyen olur. İyi ve özgün içerikli sitesi olanlarda daha pahalı reklamlar çıkar daha çok kazanır.
Konu yine dönüp dolaşıp iyi ve özgün içerikli sitesi olan mevzusuna kadar geliyor hep.werewolf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bizim niye admin arkadaşımız yok !! AtomHuro Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 17 13 Ekim 2012 18:35
rep niye düşer jumboo Forum Çöplüğü 6 14 Ağustos 2012 10:01

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:05.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750