Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Eğitim Dünyası > Genel Okul Ansiklopedisi

Genel Okul Ansiklopedisi Okul ile ilgili bazı elementler ve sorular, sorunlar


Ahmet Bin Bella

Genel Okul Ansiklopedisi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 08 Kasım 2013   #1
Foxout - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Nisan 2012
Mesajlar: 6.439
Konular: 4126
Rep Puanı: 104488
Rep Gücü: 6446
Rep Derecesi : Foxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 241
Ettiği Teşekkürler: 712
Standart Ahmet Bin Bella

Ahmet Bin Bella

Cezayir’in Fas sınırında küçük bir köy olan Maghnia’da çiftçi bir babanın yedi çocuğundan biri olarak 1918 yılında dünyaya geldi. Ailesi onu ilk olarak yerel bir Fransız okuluna kaydettirdi. Lise yıllarında okulunu yarım bırakarak orduya katıldı. 1944 yılında Fransız ordusundan üstün hizmet madalyası aldı. Fransa’da bulunduğu bu dönemlerde bir süre Fransa birinci lig takımlarından Olympique de Marseille takımında profesyonel futbol oynadı.

8 Mayıs 1945 günü ikinci dünya savaşının bitişinin kutlandığı zafer törenlerinde Cezayir bayrağı taşınınca Fransız askerleri Cezayir halkının üzerine ateş açmış ve o gün yaklaşık 45 bin kişi katledilmişti. Daha önceden Fransızlar ikinci dünya savaşından galip çıkarlarsa Cezayir’e bağımsızlık vereceklerini vaat etmişlerdi. İkinci dünya savaşı boyunca Fransız sömürgelerinden gelen askerler Almanlara karşı savaşmışlar ve savaş sonrası bağımsızlık isteklerini dile getirmeye başlamışlardı. Fransa bu tür bağımsızlık talepleri engellemek için Cezayir’in Setif kentindeki kutlamalarda sadece Cezayir bayrağı taşındıkları gerekçesi ile sivil halkın üzerine kurşun yağdırdı. Cezayirli yurtseverler ikinci dünya savaşının sona ermesi ve Nazilerin yenilgisini, sömürgeciliğin biteceği şeklinde yorumlamışlardı; fakat 45 bin kişinin öldürüldüğü bu katliam ile sömürgecilikten kurtulmak için Fransızlara karşı kurtuluş savaşı vermeleri gerektiğini anlamışlardı. Setif katliamından sonra Ahmet Bin Bella kendisine teklif edilen subaylık rütbesini ret ederek Cezayir’e dönüp sömürgecilerle mücadele etmeye karar verdi. Artık ülkesinde yaşanan zulmü ve ırk ayrımcılığını daha iyi anlayabiliyordu. Ülkesine döndüğünde ilk olarak Cezayir’deki ulusal hareket olan Halk Partisi faaliyetlerinin içinde bulundu.

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ

Ahmet Bin Bella Cezayir’e dönüşünden bir süre sonra Messali Hac'ın önderliğindeki Demokratik Özgürlüklerin Zaferi Hareketine (MTLD) katıldı. MTLD hareketinin desteği ile Ahmet Bin Bella Fransız yönetimine karşı silahlı direniş başlatma amacı ile özel bir örgüt kurdu. 1950 yılında Bin Bella bir gurup arkadaşı ile birlikte Oran şehrindeki postane binasına bağımsızlık hareketine para sağlamak amacı ile bir baskın düzenledi. Bu olaydan sonra yakalanan Bin Bella sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevinde geçirdiği iki yılın ardından hapisten kaçarak önce Fransa’ya oradan da Mısır’a geçti. Mısır’da Abdul Nasr’ın desteği ile daha önceden kurmuş olduğu özel örgütü yeniden faaliyete geçirdi. Bir süre Mısır’da kalarak buradan örgütü yönetti.

1954 yılında İsviçre’de yapılan Cezayir Ulusal Kurtuluş Konseyi (FLN) toplantısına katılan liderlerden biri de Ahmet Bin Bella idi. Ahmet Bin Bella’nın kurduğu özel örgüt Cezayir’in bağımsızlığı için başlatılan silahlı mücadeleyi tüm ülkeye yayma kararı aldı. Özel Örgüt Cezayir'i vilayetler temelinde altı bölgeye ayırarak her bir vilayete silahlı ayaklanmayı yönetecek komutanlar atadı. 1 Kasım 1954'de yayınlanan bir bildiriyle Cezayir halkı Fransızlara karşı silahlı ayaklanmaya çağrıldı.

Ahmet Bin Bella Kahire ve Trablus’ta kendisine düzenlenen iki suikast girişiminden kurtulmayı başardı. Ekim 1956’da Fas yolculuğu sırasında uçağı Cezayir açıklarında çevrildi ve bazı arkadaşları ile birlikte tutuklanarak cezaevine konuldu. Ahmet Bin Bella 1956’dan 1962’ye kadar Fransa’da cezaevinde tutuldu; fakat kendisi Cezayir ve Mısır’daki Ulusal Kurtuluş Cephesi ile temaslarını sürdürmeye devam etti.

1962 yılına gelindiğinde yedi yıldan fazla süren Cezayir Kurtuluş Savaşı sonunda Fransa yenilgiyi kabul ederek Cezayir’de bağımsız bir devlet kurulmasına onay vereceğini açıkladı. 19 Mart 1962'de Fransa ve Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi karşılıklı ateşkes ilan ettiler. Yedi buçuk yıl süren Cezayir Bağımsızlık Savaşında bir buçuk milyon Cezayirli hayatını kaybetti. Fransızlar, Cezayir’in bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalıncaya kadar binlerce okulu, köyü yakıp yıktılar, on binlerce hayvanı boğazlarken, 400 bin üzüm bağını yerlerinden söktüler. Kısacası, Fransız emperyalizmi halkın direnişini bastırmak için, cana, mala her şeye saldırdı, yaktı, yıktı, katletti. Yaşanan savaş sonrası Fransız askerleri tarafından talan edilen Cezayir viraneye dönüşmüştü. Her şeye rağmen zafer kazanılmış ve Cezayir’de 132 yıl süren Fransız sömürgeciliği sona ermişti.

BAĞIMSIZLIK SONRASI CEZAYİR

Hapisten çıkarak Cezayir’e dönen Ahmet Bin Bella, Haziran 1962 yılında kurulan sosyalist hükümetin Başbakanı seçildi. 27 Eylül 1962'de Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti ilan edildi. Ahmet Bin Bella Cezayir’in ilk Cumhurbaşkanı oldu. 1963 yılında yeni anayasa kabul edildi. Ahmet Bin Bella ülkeyi yeniden yapılandırmak Fransız yerleşimcilerin Cezayir’den ayrılmasını koordine etmek ve aynı zamanda kendisine karşı yükselen muhalefeti göğüslemek zorunda kalıyordu.

Bin Bella toplam bütçenin çeyreğini eğitime ayırdı. Ülkenin kalkınması için eğitilmiş nitelikli insana ihtiyaç olduğunu biliyordu. Aynı zamanda tarım reformu yaparak Fransız yerleşimcilerin elinde bulunan büyük toprakların kamulaştırıp halka dağıtılmasını sağladı. Ülkede özyönetim anlayışını geliştirmek ve yerel yönetimlerin ülkedeki etkinliğini arttırmak için gerekli adımları attı.

Ahmet Bin Bella, anti-siyonist kardeş Arap devletleriyle işbirliğini geliştirmeye özel bir önem verdi. Kendisi İsrail devletini hiçbir zaman meşru kabul etmedi. Tıpkı Cezayir’den Fransızların kovulduğu gibi bir gün Filistin’den de Yahudilerin çıkarılacaklarına tüm kalbi ile inandı ve bunun gerçekleşebilmesi için elinden gelen gayreti gösterdi.

Bağımsızlık sonrası Fransa ile ilişkileri politik olarak belli düzeyde sürdürmeye devam etti. Afrika ve Asya kıtalarındaki emperyalist güçlere karşı Afrika-Asya antiemperyalist birliği komitesi kurulması için çalışmalarda bulundu. Ahmet Bin Bella, Güney Afrika, Angola, Zimbabwe, Güney Batı Afrika ülkelerindeki antiemperyalist mücadelelere destek verdi. 50’li yılların başında gizli, sağlam bir örgüte önderlik ederek Kasım İhtilalinin gerçekleştirilmesini sağlayan Bin Bella, 60’lı yılların ortalarında, Afrika-Asya dayanışma grubunu oluşturarak emperyalist dünya düzenine karşı, tüm dünyadaki ezilmişlerin kurtuluşuna destek olmaya çalışıyordu.

Komşu ülke Fas ile yaşanan sınır antlaşmazlığını çözümledi. Ahmet Bin Bella yönetimi esnasında ülkesindeki günlük basit sorunları çözmek yerine daha çok uzun vadeli planlar yapmaya gayret gösterdi. Zamanla yönetimine karşı muhalefet sesleri yükselmeye başladı. Temmuz 1964’de Biskra’da Albay Şâbanî’nin başını çektiği bir isyan çıktı. Bin Bella bu isyanı bastırdı. Daha sonra Albay Bumedyen’in yönettiği bir hükümet darbesi ile 1965 yılında sürpriz bir şekilde görevden alındı ve yargılanmaksızın hapsedildi. 1980 yılına kadar 15 yıl boyunca cezaevinde kaldı. Cezaevi hayatı boyunca sürekli kitap okuyan ve kendini yetiştiren Bin Bella daha önceden ılımlı sol çizgide iken cezaevinde uzun araştırmalar ve tetkikler sonunda İslami bir düşüncede karar kıldı. Cezaevi hayatı sonrası Fransa ve İsviçre’de ikamet ederek siyasal mücadelesini devam ettirdi. 1990’da ülkesine döndü.

AHMET BİN BELLA CEZAEVİNDE

Bumedyen tarafından yapılan darbe sonrası yargılanmaksızın cezaevine konulan Ahmet Bin Bella kendi deyimi ile hücresini bir sınıfa çeviriyor. Binlerce kitap okuyarak entelektüel yönünü geliştirmeyi ihmal etmiyor. Ömrünün yirmi iki yılını hapishanelerde geçiren Bin Bella hapishane hayatının, kendi ifadesi ile mihnet döneminin bütün olumsuzluklarına mukavemet etmiş ve bu uzun vakitten örnek alınması gereken şekilde istifade etmesini bilmiştir.

Hapishane hayatında çeşitli bilim dalları başta olmak üzere kültür, felsefe, edebiyat, iktisat, sosyoloji gibi konularda binlerce kitap okumuştur. Okuduklarına ek olarak sürekli tefekkür halinde bulunmuş ihtilal ve iktidar sürecinde yaşadığı tecrübeleri, görüşlerini tekrar gözden geçirerek sonrasında bu tecrübelerden uygun ve yerinde olanları benimsemiş kalanını da terk etmiştir. Hapishaneyi bir medreseye çevirmesini bilmiş hapisten sonraki hayata hazırlık için ilim ve irfan tahsiline koyulmuştur.

Ahmet Bin Bella hapishanede müspet olabilecek hiçbir imkânı kaçırmamıştır. Mesela bedeninin tembelliğe ve uyuşukluğa düşmesini, akılının çalışmaz hale gelmesini, iradesinin zayıflamasını sağlayacak hiç bir fırsata yer vermemiştir. Bunun için hapishane hayatı boyunca sürekli spor yapmıştır. Aynı zamanda düzenli bir şekilde okuma ve düşünme yoluyla zihni spora; ibadet etmek, namaz kılmak ve Kur’an okumak suretiyle de ruhi riyazete devam etmiştir. Ahmet Bin Bella’nın hapishanede iken evlenmiş olması, belki de onun hayata verdiği önemi, idealinin derinliğini, devrimci ümitlerinin ve çilelerinin müspet yönünü ortaya koyar.

Hapishanede dil öğrenmeye günde en az iki saatini ayıran Ahmet Bin Bella Arapça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca ve İngilizce dillerini hâkim bir şekilde konuşabiliyor. Hapishane hayatında sosyalizm ve marksizmi tam manası ile anlayarak bu düşünce akımlarını tenkit etmiş ve kendi içinde sarih İslami bir çizgiye ulaşmıştır. Bunun böyle oluşu O’nun hapishane hayatında sürekli tefekkür halinde olması ve sürekli Kur’an ile hem hal olmasındandır. Kendisi hapishanede Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlediğini ama zamanla hafızasında tutma güçlüğü çektiği için bir kısmını unuttuğunu ifade diyor.

Sanat ve estetik yönü çok gelişmiş olan Ahmet Bin Bella tiyatrodan, sinemaya; şiirden, Türk musikisine; resimden, mimariye kadar geniş bir sanat alanına ilgi duyuyor. Ahmet Bin Bella’nın hayatını ve sömürgeciliğe karşı verdiği mücadeleyi anlarken, Üstad Sezai Karakoç’un Tunuslu küçük bir kızın ağzından Fransız sömürgeciliğine karşı binlerce kilometre öteden şiirle verdiği tepkiyi burada ifade etmeden geçmemeliyiz.
Foxout isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
AQworlds Ahmet ve Ahmet AQworldSs Forum Çöplüğü 32 21 Aralık 2014 19:09
Ahmet Tan Foxout Genel Okul Ansiklopedisi 0 08 Kasım 2013 19:50
Ahmet :D BaltHazarTR Zeka Soruları & Bilmeceler 3 11 Ocak 2013 18:18
Ahmet Abi kasttas Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Aralık 2012 23:35
Ben Ahmet KONYALI Forum Çöplüğü 15 05 Eylül 2012 08:53

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:19.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750