Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Eğitim Dünyası > Lise Ansiklopedisi > Fizik


Katı, Sıvı ve Gaz Yakacaklardan, Güneş Enerjisinden Yararlanma

Fizik


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14 Kasım 2013   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene
GROZNIE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Nisan 2012
Alter: 32
Mesajlar: 3.862
Konular: 879
Rep Puanı: 235085
Rep Gücü: 3869
Rep Derecesi : GROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 376
Ettiği Teşekkürler: 275
Standart Katı, Sıvı ve Gaz Yakacaklardan, Güneş Enerjisinden Yararlanma

Katı, sıvı ve gaz yakacaklardan yararlanma

Doğadaki yakacaklar katı, sıvı ve gaz olarak üç grupta toplanır.
Katı yakacaklar

Linyit, taş kömürü, antrasit ve maden kömürü katı yakacak olarak kullandığımız fosil yakıtlardandır. Kömür fosil yakıttır.
Fosil: milyonlarca yıl önce toprak altında kalarak günümüze kadar gelen canlı kalıntılardır

Sıvı yakacaklar

Benzin, mazot, gaz yağı ve fuel-oil gibi yakacaklar sıvıdır. Sıvı yakacaklar yanınca kül bırakmaz.

Gaz yakacaklar

Doğal gaz, hava gazı ve sıvılaştırılmış petrol gazları önemli gaz yakacaklardandır.

Yakacakların kullanımında uyulacak kurallar

¨ Sıvı ve gaz yakacaklar aniden tutuşabildikleri için onlara ateşle yaklaşılmamalıdır
¨ Soba,baca ve kalorifer kazanının bakımı ve temizliği zamanında yapılmalıdır.
¨ Kirlilik ve zehirlenmeleri önlemek için ısıtma araçlarındaki boruların duman sızdırmamasına özen gösterilmelidir.
¨ Şofben bacasız olarak kullanılmamalıdır.
¨ Tüp değişimi yapıldıktan sonra bağlantılar sabun köpüğü ile kontrol edilmelidir.

Yakacakların ekonomik olarak kullanımında uyulacak kurallar

¨ Soba ve kalorifer kazanlarında yakacaklar üstten yakılmalıdır. Böylece tam yanma sağlanır ve ısı kaybı önlenir.
Egzoz borularından siyah duman ve zehirli gazların çıkması engellenmelidir. Gerekli olmadıkça yakacaklar yakılmamalıdır.

Güneş enerjisinden yaralanma

Fotosentez: Yeşil bitkilerin su ile karbondioksiti güneş ışığının etkisiyle birleştirerek besin yapma olayıdır.

Suyun doğal dolanımı: Su, güneşin etkisiyle buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar yağışları oluşturarak suyun tekrar yer yüzüne dönmesini sağlar. Yer yüzü ve yer altı suları bu şekilde oluşur. Buna suyun doğal dolanımı denir.

Yenilenebilir enerji

Güneş, su, rüzgar gibi tükenmeyen enerji kaynaklarına yenilenebilir enerji denir. Bunlar;
Güneş enerjisi, hidroelektrik enerji, jeotermal enerji, rüzgar enerjisi, biyokütle enerji ve katı atık enerjisidir.


D-) KATI, SIVI, GAZ YAKACAKLARDAN YARARLANMA

Isı kaynaklarından yararlanmak için, mutlaka yakıt kullanmamız gerekir. Ancak her yanan madde yakacak olarak kullanılmaz. Yakacak olarak kullandığımız madde gereksinim duyulan kadar enerji vermelidir. Bu nedenle kağıt yanabilir ancak yakacak olarak kullanılmaz.
Yakacak maddeler doğada katı, sıvı ve gaz durumunda bulunur. Bu maddeler yandığında çevreye ısı yayar. Bütün yakacaklarda yanabilen esas madde karbon’dur. Aynı miktarda her yakıt, aynı oranda ısı vermez. Isı miktarı yakıtın cinsine göre değişir.

Katı Yakacaklar

Linyit, taşkömürü, antrasit katı yakacak olarak kullandığımız fosil yakıtlardandır. Bunların hepsine birden maden kömürü denir. Fosil ise; milyonlarca yıl önce toprak altında kalarak günümüze kadar gelen canlı kalıntılarıdır.
Yer altından çıkarılan ve yakıt olarak kullanılan siyah renkli sert kömür taş kömürüdür. Yurdumuzda özellikle Zonguldak kömür havzasından çıkarılmaktadır. Taş kömürünün ısıtılarak damıtılmasından kok ve hava gazı elde edilir.
Kok kömürünün kalorisi yüksek,külü ve dumanı azdır. Bu nedenle diğer kömürlere göre daha iyidir. Kalorifer ve soba yakıtı olarak kullanılır. Linyitin ısı değeri düşüktür ve daha çok termik santrallerde kullanılır. Ancak linyit yakıldıktan sonra geriye çok miktarda kül, su buharı, is, kükürtdioksit bırakır. Bu nedenle çevre kirliliğine yol açar. Antrasit ise;ısı değeri çok fazla olan bir kömür çeşididir,ancak ülkemizde çıkmamaktadır.

*İyi bir katı yakacak; yandığı zaman az kül bırakmalıdır. İsi ve zehirli gazları az olmalıdır. Dışarı verdiği ısı yüksek
olmalıdır.
Yurdumuzun bazı bölgelerinde tezek yakacak olarak kullanılmaktadır. Ancak tezek doğal gübre olduğundan yakıt olarak kullanılmamalıdır.
En yaygın katı yakacaklardan biri odundur. Odun, bilindiği gibi ağaçlardan elde edilir. Odun için ormanlar yok edilmektedir. Bu durum ise doğal dengeyi olumsuz yönde etkiliyor,bozuyor. Odun, katı yakacaklardan en kısa süreli ısı veren maddedir. Odunu yakacak olarak kullanmak ülke ekonomisine büyük ölçüde zarar verir. Bu nedenle odunun yakacak olarak kullanılmasından vazgeçilmelidir.
Odundan elde edilen odun kömürü, odundan çok ısı verir. Odun kömürü daha çok mangal ve lokanta ocaklarında kullanılmaktadır. Odunun yakılması yerine kağıt ve mobilya yapımında kullanılması ülke ekonomisi açısından daha yararlıdır.

Sıvı yakacaklar

Benzin, gaz yağı, mazot,fuel oil,alkol gibi yakacaklara sıvı yakacaklar denir. Sıvı yakacaklar, katı yakacaklara göre daha yüksek ısı verir. ancak daha pahalıdır. Benzin, gaz yağı, mazot ve fuel-oil, ham petrolün damıtılmasından elde edilir.
Benzin;uçak ve otomobillerde enerji kaynağı olarak ve temizlikte kullanılır. Petrol damıtma ve ayrıştırma merkezlerine rafineri denir.
Gaz yağı;gaz lambasında ve gaz sobasında kullanılır. Benzin;motorlu araçlarda, mazot ise dizel motorlarda ve kalorifer yakıtı olarak kullanılmaktadır. Fuel-oil, kaloriferli

binalarda, tren, vapur ve fabrikalarda yakıt olarak kullanılır. Ayrıca bazı termik santrallerde yakılarak elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Gaz yakacaklar

Gaz yakacaklar; hava gazı, doğal gaz ve bütan gazıdır.
¨ Hava gazı; taş kömüründen,
¨ Bütan gazı;petrolden,
¨ Doğal gaz ise yer altından çıkarılır.
Doğal gaz; mutfak,banyo,ocak,kalorifer kazanları gibi yerlerde ayrıca kombi adı verilen araçlarda ve doğal gaz sobalarında da kullanılmaktadır.
Gaz yakacaklar kül bırakmaz. Tutuşturulmaları ve kullanımları kolaydır. Yanmaları sonucunda havaya az miktarda karbonmonoksit gazı verirler.
Doğal gaz çevreyi en az kirleten yakıttır.

Yakacakların Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar
Yakacakların kullanımında dikkatli olmak gerekir. Dikkatli olunmazsa acı sonuçlar doğurabilir .Kapalı yerlerde yakılan yakacakların dumanı borularla, bacalarla dışarı atılır. Evlerde kullanılan ocakları, kombi ve katalitik sobaların sağlam olmasına dikkat etmeliyiz. Üzerinde TSE damgası bulunmayan bu tür araçları kullanmamalıyız. Bu araçlarda görülen gaz kaçaklarının yangınlara ve zehirlenmelere sebep olduğu bilinmelidir. Bu yüzden;bacaların ve soba borularının temizliğine dikkat edilmelidir.
Araçlarda kullanılan benzin, mazot gibi yakıtların iyice yanmasına dikkat edilmelidir. Bunun için araçlar sürekli olarak bakıma tabi tutulmalıdır.
Kalorifer kazanları, bilinçli biçimde yakılmalı ve teknik elamanlarca sürekli kontrol edilmelidir.
Ev ve iş yerlerinde kullanılan tüplerin takılması ve sökülmesi, bu servislerin elamanlarınca yapılmalıdır. Tüpler değiştirilirken gaz muslukları iyice kapatılmalıdır. Tüpler, sıcak yerlerde değil, serin ve soğuk yerlerde tutulmalıdır. Gaz kaçağı olan yerde gaz birikir, koku olur. Bu koku hissedilince gaz muslukları, vanalar ve gaz yakılan bütün araçlar kapatılmalıdır. Hatta elektrik şalteri indirilmelidir. Yanan kibrit, sigara söndürülmelidir. Kapılar ve pencereler açılmalı, yerler süpürülerek biriken gaz dışarı atılmalıdır.
Doğal gaz kaçağında ana vanalar kapatılmalıdır. Gaz kaçağı olan yer havalandırılmalı, ilgili kuruluşlara haber verilmelidir.

Yakacakların ekonomik olarak kullanımında uyulacak kurallar
Soba ve kalorifer kazanlarında yakacaklar üstten yakılmalı ve buralara yeteri kadar hava girmesi sağlanmalıdır. Böylece tam yanma elde edilir. Yanmakta olan yakacağın üstünde hızlı hava akımı oluşması engellenerek ısı kaybı önlenmelidir.
Otomobil, otobüs, kamyon gibi araçların motorlarında yakıtların iyi yanmasını engelleyen arızalar giderilmelidir. Egzoz borularından siyah duman ve zehirli gazların çıkması önlenmelidir.
Binaların yapımında ısı kaybını önleyen yapı teknikleri kullanılmalıdır. Gerekli olmadıkça yakacaklar yakılmamalıdır.

Yakacakların çevreye etkileri
Çevreyi en fazla kirleten katı yakıtlarla sıvı yakacaklardır. Özellikle kömür, odun ve petrol ürünleri yakıldığında havaya is ve duman yayar. Artan küller ise toprağı kirletir. Büyük sanayi kuruluşlarının, fabrika ve iş yerinin bacalarına arıtma filtreleri takılmalıdır. Toprağa atılacak olan kül vb. atıklar ise plastik torbalar içinde belediyece gösterilen yerlere konulmalıdır.
Çevre kirliliğini önlemek için; kükürt miktarı az, ısı değeri yüksek olan yakacaklar kullanılmalıdır.
Ulaşım araçlarının bakımları düzenli yapılmalıdır. Yoksa büyük şehirlerde egzozdan çıkan zehirli gazlar çevreyi kirletir ve insan sağlığını tehlikeye sokar.

Neler öğrendik?
1. Yakıtlar kaç çeşittir?
2. Katı yakacaklar nelerdir? Nerelerde kullanılır?
3. Sıvı yakacaklar nelerdir? Nerelerde kullanılır?
4. Gaz yakacaklar nelerdir? Nerelerde kullanılır?
5. Yakıtların kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
6. Hangi tür yakıtlar çevreyi daha çok kirletir? Bunlara karşı ne gibi önlemler alınmalıdır?


E-)GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANMA

Güneş ısı ve ışık kaynağıdır
Güneşte meydana gelen ısı ve ışık dünyaya ulaşmaktadır. Böylece bizler ısınmakta ve aydınlanmaktayız. Güneşin ısı ve ışığı olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Bu nedenle güneş canlıların varoluş nedenidir. Yaşam kaynağıdır.
Dünyamızdaki tüm enerji türlerinin kaynağı güneştir.
Kömür,petrol,doğal gaz gibi yakacaklara fosil yakacaklar denir. Bunlar milyonlarca yıl toprak altında kalıp; ısı ve basıncın etkisiyle değişime uğramıştır.
Dünyamıza gelen güneş ışığının bir bölümü yeşil bitkiler tarafından kullanılır .İşte yeşil bitkilerin, su ile karbondioksiti güneş ışığının etkisiyle birleştirip, besin yapma olayına fotosentez (özümleme) denir. Bitkiler özümleme yapabilmek için karbondioksit, su ve ışık enerjisine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bitkiler sadece gündüz özümleme yaparlar.

Suyun doğal dolanımı(Çevrimi)
Akarsular, göller ve denizler güneşin etkisiyle buharlaşarak bulutları oluşturur. Bulutlar, atmosferde soğuk bir hava tabakası ile karşılaştığında yoğunlaşarak yağmur, kar, dolu biçimine dönüşür ve tekrar yeryüzüne iner. Yeryüzüne inen suyun bir kısmı yer altına sızarak yer altı su kaynaklarını oluşturur. Suyun yer altında, yeryüzünde ve buhar olarak gökyüzünde çevirimi olayına suyun doğal dolanımı (çevirimi) denir. Suyun dolanımı süreklidir.

Güneş enerjisinden yararlanma yoları
Güneş enerjisinden çeşitli alanlarda yararlanılmaktadır. Bazılarını sayacak olursak; güneş pilleriyle elektrik enerjisi üretilir. Bazı saat ve hesap makineleri bu enerjiyle çalışır. Ayna ve paneller yardımıyla, güneş enerjisi ısı enerjisine dönüştürülebilir.
Güneş enerjisi yeryüzüne ısı ve ışık enerjisi olarak ulaşır. Böylelikle dünya aydınlanır ve çevremizdeki her şeyi görürüz. Aynı zamanda bütün dünya ısınır.
Yurdumuzun özellikle Ege, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri güneş enerjisinin kullanımı için elverişlidir.

Neler öğrendik?
1. Güneş enerjisi yeryüzüne nasıl ulaşır?
2. Güneş enerjisinin suyun doğal dolanımına etkisi nedir?
3. Güneş enerjisinden hangi alanlarda yararlanırız?
4. Ülkemizde güneş enerjisinden yaralanmaya hangi bölgeler elverişlidir?

F-) YENİLENEBİLİR ENERJİ

Maden kömürü, petrol ve doğal gaz fosil yakıtlardır. Fosil yakıtların oluşabilmesi için milyonlarca yıl geçmesi gerekir. Artan nüfus ve gelişen teknoloji nedeniyle bu yakacaklar hızlı tüketilmektedir.
Güneş enerjisi devamlı dünyayı aydınlatır ve ısıtır. Rüzgar enerjisi kullanıldığında tükenmez. Deniz dalgalarının enerjisi tükenmeyen enerjilerdir. Akarsuyun enerjisi ile elektrik enerjisi elde edilir. Suyun dolanımı nedeniyle su enerjisi tükenmez. Böyle enerjilere yenilenebilir enerji denir.
Bazı ülkelerde suyun dalga enerjisini elektrik enerjisine çeviren santraller vardır. Bu enerjiden yararlanmak büyük yatırımlar gerektirmektedir.
Yerin derinliklerinde sıcaklık artar. Bu tabakalardan geçen su ısınır. Bu sular bazı yerlerde yeryüzüne çıkar. Yer altından yer üstüne çıkan sıcak sulardan elde edilen enerjiye jeotermal enerji denir. Jeotermal enerji yenilenebilir enerjiye örnektir.
Bitki ve hayvan atıklarından (tezek) bakteriler yardımıyla biyogaz elde edilir. Biyogaz da yenilenebilir enerjiye bir başka örnektir.
Güneş pilleri, güneş kolektörleri ve aynalar yardımıyla güneş enerjisi ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Güneş enerjisi de yenilenebilir bir enerjidir. Çevre kirliliği yaratmaz.keyifci.com
Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Yenilenebilir enerjiden yararlanan tesis sayısı arttırılmalı, mevcut olanlarda iyi korunmalıdır.Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli- Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…
GROZNIE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Katy Perry - The One That Got Away Perfect Mp3, Mp4 Müzikler 0 24 Haziran 2013 00:35
Mamut ölüsünde sıvı halde kan bulundu Gandalf Bilim ve Teknoloji 0 07 Haziran 2013 13:01
NEC’den sıvı soğutmalı akıllı cep telefonu ATAK T-129 Bilim ve Teknoloji 0 16 Mayıs 2013 00:47
Thermaltake, sıvı soğutma sistemini tanıttı ATAK T-129 İnternet Haberleri 0 21 Ocak 2013 22:12
katı,sıvı,gaz(katır, sğır, kaz) Vizit23 Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Ocak 2013 04:14

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:02.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750