Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Eğitim Dünyası > Lise Ansiklopedisi > Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi


Hz. Hud

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29 Ekim 2013   #1
Foxout - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Nisan 2012
Mesajlar: 6.439
Konular: 4126
Rep Puanı: 104488
Rep Gücü: 6446
Rep Derecesi : Foxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond reputeFoxout has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 241
Ettiği Teşekkürler: 712
Standart Hz. Hud

Hz. Hud

1- Görevi

"Ad kavmine kardeşleri Hud'u gönderdik. Şöyle dedi: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. O'ndan başka tanrınız yoktur. Siz sadece uyduruyorsunuz." (Hud 11/50)

"Kardeşleri Hud, onlara: "Siz korunmak istemez misiniz?" demişti.

Ben size gönderilmiş güvenilir bir elçiyim;

Allah'tan sakının ve bana itaat edin.
"Ben sizden buna bir karşılık istemiyorum. Benim karşılığım yalnız varlıkların sahibine aittir."(Şuara 26/124-127)


2- Aldığı Vahiy

"Sizden önceki Nuh, Ad, Semud kavimlerinin ve onlardan sonra gelenlerin haberleri size ulaşmadı değil mi? Onları Allah'tan başkası bilmez. Onlara elçiler apaçık belgelerle gelmişlerdi. Ama bunlar ellerini onların ağızlarına tıkamışlar ve şöyle demişlerdi: "Biz sizin elçiliğinizi tanımıyoruz. Bizi çağırdığınız şeyden dolayı da gerçekten, kuşku veren bir şüphe içindeyiz."
Elçiler de şöyle demişlerdi: "Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe edilir mi hiç? O, günahlarınızdan bağışlamak ve size belli bir süre tanımak için size çağrı yapıyor." (İbrahim14/9-10)

"Ey kavmim! Rabbinizden mağfiret dileyin, sonra ona dönün ki size gökten bol bol yağmur göndersin, gücünüze güç katsın. Suç işleyen kişiler olarak yüz çevirmeyin." (Hud 11/52)

"Sizi uyarsın diye, içinizden bir adama Rabbinizden bir zikir gelmesine şaşıp kaldınız öylemi? Bir düşünsenize, Allah Nuh kavminden sonra sizi onların yerine getirdi. Sizi boyca bosca onlardan üstün kıldı. Allah'ın nimetlerini dile getirin ki, başarıya ulaşasınız." dedi." (Araf 7/69)


3- Mucizesi

"Onlara, kendilerinden önce gelip geçmiş Nuh, Ad, Semud kavimlerinin, İbrahim kavminin, Medyen ve altüst olmuş şehirlerin haberi gelmedi mi? Elçileri mucizelerle gelmişlerdi. Allah onlara kıymış olmadı, onlar kendi kendilerine kıymış oldular." (Tevbe 9/70)

(Onlar gelen mucizeyi yok sayıyor, habire mucize istiyorlardı.)

"Dediler ki: "Ey Hud! Sen bize bir mucize getirmedin. Biz senin sözünle tanrılarımızı bırakacak değiliz. Biz sana inanacak da değiliz." (Hud 11/53)

"Onlar: "Siz başka değil, tıpkı bizim gibi insansınız; bizi babalarımızın taptıklarından alıkoymak istiyorsunuz. Öyleyse bize apaçık bir mucize getirin" dediler.

Elçileri onlara şöyle dedi: "Biz de tıpkı sizin gibi insandan başka bir şey değiliz ama Allah, kullarından dilediğine iyilikte bulunur. Bizim size mucize getirme yetkimiz de yoktur; Allah'ın izni olursa o başka. İnananlar sadece Allah'a güvensin." (İbrahim 14/10-11)


4- Hud Kavmine Gelmiş Başka Elçiler

"Ad'ın soydaşı (Hud'u) bir düşün. O, Ahkaf bölgesindeki kavmini şöyle uyarmıştı. "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, doğrusu sizin için, büyük günün azabından korkuyorum." Zaten hem ondan önce hem de sonra nice uyarıcılar gelip geçmişti." (Ahkaf 46/21)

"Eğer yüz çevirirlerse de ki, "Ben, Ad ve Semud'un yıldırımı gibi bir yıldırıma karşı sizi uyardım."

Onlara, kendilerinden önce ve sonra elçiler gelmişti; "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin" demişlerdi. Onalar ise "Eğer Rabbimiz dileseydi elbette melekler indirirdi. Siz ne ile gönderildiyseniz işte biz onu tanımıyoruz." demişlerdi." (Fussilet 41/14)


5- İleri Gelenlerin Tavrı

"Kavminin inkarcı ileri gelenleri dediler ki; "Biz seni bir aptallık içinde görüyoruz. Senin gerçekten yalancılardan olduğun kanaatindeyiz"
Dedi ki; "Ey kavmim! Bende aptallık yoktur. Ama ben varlıkların sahibinin elçisiyim.

Size Rabbimin gönderdiklerini ulaştırıyorum. Ben sizin için güvenilir bir öğütçüyüm.

Sizi uyarsın diye, içinizden bir adama Rabbinizden bir zikir gelmesine şaşıp kaldınız öylemi? Bir düşünsenize, Allah Nuh kavminden sonra sizi onların yerine getirdi. Sizi boyca bosca onlardan üstün kıldı. Siz Allah'ın nimetlerini dile getirin ki, başarıya ulaşasınız." dedi.

"Sen şimdi bize yalnız Allah'a kulluk etmemiz ve babalarımızın taptıklarını bırakmamızı için geldin, değil mi? Eğer doğru biri isen bizi tehdit ettiğin ne ise, haydi onu bize getir bakalım." dediler. (Araf 7/66-70)


6-Tanrıları

"Hud dedi ki; "Artık Rabbinizden üzerinize bir pislik ve gazap gelmesi hak oldu. Siz, kendiniz ve babalarınız tarafından adı konmuş isimler hakkında benimle tartışırsınız ha? Oysa ki Allah onlar hakkında hiçbir dayanak indirmemiştir. Bekleyin bakalım. Ben de sizinle bekleyenlerdenim."

Bunun üzerine onu ve onunla birlikte bulunanları rahmetimizle kurtardık. Ayetlerimiz karşısında yalan söyleyenlerin de kökünü kestik." (Araf 7/71-72)


7- Kavminin Özelliği

"Ad kavmi, yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladı ve "Gücü bizden daha fazla olan kim ki?" dediler. Onları yaratan Allah'ın gücünün onlardan fazla olduğunu hiç görmediler mi? Hem mucizlerimizi de yok sayıyorlardı." (Fussilet 41/15)

"Onlara gerçekten öyle imkanlar vermiştik ki o imkanları size vermedik. Onlara işitme, görme imkanları ve gönüller yaratmıştık. Ama işitmeleri, görme imkanları ve gönülleri kendilerine bir fayda sağlamadı. Çünkü onlar Allah'ın ayetlerini görmezlikten geliyorlardı. Alay edip durdukları şey kendi başlarına geçiverdi." (Ahkaf 46/26)

"Hud dedi ki, "Siz her yüksek yere koca bir bina kurup, gönül eğlendirirsiniz değil mi?

Bir de köşkler edinirsiniz; sanki hiç ölmeyeceksiniz.

Yakaladınızı mı zorbalar gibi yakalarsınız?

Artık Allah'tan sakının da bana itaat edin.

Bildiğiniz ne varsa onu size bağışlayandan sakının.

O size davarlar ve oğullar bağışladı.

Bahçeler ve pınarlar verdi.

Doğrusu ben, büyük bir günün azabına uğrayacaksınız diye korkuyorum."

Onlar da şöyle dediler: "Öğüt versen de, öğüt veren biri olmasan da, bizim için farketmez."

Bu, öncekilerin huyudur zaten.

Bizim azaba uğratılacağımız falan yok." (Şuara 26/128-138)


8- Meydan Okumalar

"Hud kavmi dedi ki; "Senin gelmen bizi tanrılarımızdan çevirmek için mi? Bizi tehdit ettiğin ne ise onu getir bakalım. Tabii eğer doğru söyleyenlerden biri isen.

Hud dedi ki; "Bu bilgi yalnız Allah'ın yanındadır. Benimle ne gönderilmişse ben onu tebliğ ederim. Ama ben sizi bir cahiller topluluğu olarak görüyorum." (Ahkaf 46/22-23)

"Tanrılarımızdan biri seni fena çarpmış, demekten başka bir söz bulamıyoruz." dediler. Hud dedi ki: "İşte ben Allah'ı şahit tutuyorum; siz de şahit olun ki ben sizin ortak saydığınız şeylerden uzağım."

Allah'ın dışındakilerden... Şimdi hepiniz bana tuzak kurun; hiç ertelemeyin.
Ben işimi Allah'a bırakmışımdır. O benim sahibimdir, sizin de sahibinizdir. Canlı namına ne varsa Allah onun perçeminden mutlaka tutmaktadır. Benim Rabbim doğru yol üzerindedir.

Eğer yüz çevirirseniz, artık ben, benimle ne gönderildiyse size ulaştırdım. Rabbim sizin yerinize başka bir kavmi getirip koyabilir de siz ona bir zarar veremezsiniz. Çünkü benim Rabbim her şeyin üzerinde bir koruyucudur." dedi." (Hud 11/54-57)


9- İnkarcıların Genel Tavrı

"Elçileri tanımayanlar onlara dediler ki: "Ya bizim dinimize dönersiniz ya da ne olursa olsun sizi toprağımızdan çıkarırız" Rableri de onlara şöyle vahyetti: "Biz, eninde sonunda o zalimleri yok edeceğiz.

Onlardan sonra da o toprağa, kuşkusuz sizi yerleştireceğiz. Bu, karşıma çıkmaktan korkan ve tehdidimden korkan her kes içindir."

Onlar önlerinin açılmasını istediler. İnatçı zorbaların hepsi de perişan oldu." (İbrahim 14/13-15)

"Hele Ad ve Semud. Hele onlara ne olduğu oturdukları yerlerden açıkca bellidir. Şeytan, yaptıklarını güzel göstermişti de onları yoldan çıkarmıştı. Oysa onlar ilerisini görebilen kimselerdi." (Ankebut 29/38)

"Seni yalanlıyorlarsa bunlardan önce Nuh kavmi, Ad ve Semud da yalanlamıştı.
İbrahim'in kavmi, Lut'un kavmi,

Ve Medyen halkı da. Musa da yalanlanmıştı. Ben, elçileri tanımayanlara önce süre vermiş, sonra da yakalarından tutmuşumdur. Beni yok saymak neymiş görsünler.

Öyle kentler vardır ki, biz onları haksızlık yaparken yok etmişizdir. Artık oraları bomboş, tavanları çökmüştür. Bir tarafta kullanılamaz bir kuyu, bir tarafta dimdik bir köşk.

Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı? Hem onların düşünecek kalpleri ve işitecek kulakları da vardır. İşte gözler kör olmuyor ama göğüslerdeki kalpler körleşiyor." (Hac 22/42-46)


10- Ceza

"Görmedin değil mi, Rabbin Ad'ın başına nasıl bir iş getirdi?

Sütunlu İrem'e.

Öyle ki kentler arasında onun bir eşi daha yaratılmamıştı." (Fecr 89/6-8)

"Ad ve Semud kavimleri ile Ress'lilere ve bunların arasındaki nesillere bak.
Onların hepsine bir çok örnekler vermiştik. Hepsini de kırdık geçirdik.
Bunlar, üzerlerine kötülük yağmuru yağmış kente gerçekten uğramışlardı. Onu görmez mi oldular? Aslında bunlar tekrar dirilmeyi beklemiyorlar." (Furkan 25/38-40)

"İşte sana Ad. Onlar Rablerinin ayetlerini yok saydılar. Elçilerine kafa tuttular ve her inatçı zorbanın peşine takıldılar.

Onların peşlerine de hem bu dünyada, hem de kıyamet gününde bir lanet takıldı. Şunu bilin ki Ad, Rablerini tanımamıştı. Yine bilin ki Hud'un kavmi Ad, bir sürgünü haketmişti." (Hud 11/59-60)

"Rezil olma azabını onlara dünya hayatında taddıralım diye üzerlerine uğursuz günlerde dondurucu bir rüzgar gönderdik. Hele ahiret azabı daha da rezil eder; üstelik onlara yardım da edilmez." (Fussilet 41/16)

"O azabın, yayılarak vadilerine doğru yöneldiğini görünce: "Bu bize yağmur yağdıracak kalın, yaygın bir buluttur" dediler. "Hayır, o, acele ettiğiniz şeydir; bir rüzgardır. İçinde de acı bir azab vardır.

O, Rabbinin emriyle her şeyi yok eder. Onlar öyle bir hale geldiler ki barınaklarından başka bir şey gözükmez oldu. Biz, suçlular topluluğunun cezasını işte böyle veririz." (Ahkaf 46/24-25)

"O rüzgar, uğradığı hiç bir şeyi bırakmıyor, kül gibi yapıyordu." (Zariyat 51/42)

"Onu, kesintisiz yedi gece sekiz gün, onların üzerlerine saldı. Derken o toplumu orada yere serilmiş olarak görürsün. Sanki onlar içi boş hurma kökleridir.

Şimdi sen onlardan geriye kalmış bir şey görüyor musun?" (Hakka 69/7-8)

"Benim azabım ve uyarılarım nasıl olurmuş, bir görün." (Kamer 54/21)


11- İnananların mükafatlandırılmaları

"Ne zaman ki, buyruğumuz erişti, o zaman merhametimiz sebebiyle Hud'u ve beraberindeki inananları kurtardık. Onları kaba bir azaptan kurtardık." (Hud 11/ 58)Foxout isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:01.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750