Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Cep Telefonları


Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorunu

Cep Telefonları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 23 Nisan 2013   #1
Skıllet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 25 Ocak 2013
Bulunduğu yer: pc başında
Alter: 18
Mesajlar: 1.853
Konular: 512
Rep Puanı: 4715
Rep Gücü: 1859
Rep Derecesi : Skıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 48
Ettiği Teşekkürler: 12
Standart Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorunu

Günümüzde malum cep telefonları hızla yayılmakta teknolojileride hızla değişmektedir ama yapılan değişiklik telefonumuzun kullanım süresini yani şarj süresini kısaltmaktadır bizde size yardımcı olması için bu makaleyi yayınlamayı uygun gördük


1-
3G kullanmıyorsanız 3G’yi kapatın.Kullanıyorsanız sadece kullandığınız zaman açın. Ayarlar -> Bağlantı -> Şebeke -> Şebeke modu -> GSM

2- Telefonunuz Symbian ise arkaplanda açık uygulama bırakmayın.RAMBlow adlı uygulamayı tavsiye ederim.

3- Parlaklığı genelde en düşükte tutun.Ekran zaman aşımını kısın. Ayarlar -> Telefon -> Ekran

4- Titreşimi kapalı tutun. -> Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Titreşim kapalı.

5- Telefonunuz dokunmatik ise dokunmatik ekran titreşimini kapatın. -> Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Dokunmatik ekran titreşimi -> Kapalı

6- Telefonunuz dokunmatik ise bildirim ışığı ve açık ışığını kapatın.Diğerlerinde de bildirim ışıkları oluyor.Kapatın. Ayarlar -> Telefon -> Bildirim Işıkları -> İkisini de kapalı yapın.

7-Telefonu çok sık açıp kapamayın.Bazılarımız telefonu kapatınca şarjı daha az gider sanıyorlar ama çoğu telefonda öyle değil.Mesela dokunmatik Nokia’lar açılışta çok fazla şarj tüketiyor ( Şarjın % 10′unu yiyor. ) .Onun yerine telefonu uyurken veya kullanmayacağınız zamanlar hatsıza (( bazı telefonlarda uçuş modu )) alın.Bu şarj dayanma sürenizi bayağı artırır.Hatsıza almak iyidir.E tabi telefon uzun süre kullanılmayacaksa kapatmak daha iyidir.Mesela 7-8 saati aşkın kullanmayacaksınız telefonu kapatın.

8- Yeni telefon aldığınızda sakın 12 saat şarj etmeyin.Eskiden nikel-kadyum pilli telefonlar vardı.İlk şarj süreleri 12 saatti.Bellek etkisi olurdu onlarda.Ama artık yeni telefonların hiçbirinde 6 senedir nikel kadyum pil kullanılmıyor.Lityum iyon pil kullanılıyor.Telefonun ilk 5 şarj işlemi şöyle olmalı.Telefonun şarjını tamamen bitir kapalı halde batarya dolu diyene kadar şarj et.5 kere yapılan bu şarj işleminden sonra telefonunuzun bataryasını hiçbir zaman tam bitirmeden şarj etmeye çalışın.Açık şekilde de şarj edebilirsiniz ama kapalı halde şarj etmek yararınıza olur.Ayrıca lityum iyon piller her yıl kapasitelerinin % 20 sini kaybediyorlar.

9- Zil sesini en yüksekte tutmayın. Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> Zil sesi seviyesi

10-3D zil sesi efektini kapatın.bu sesi bayağı değiştiriyor güzelleştiriyor ama şarjdan da yiyor hele bir de telefonunuz uzun uzun çalarsa şarj bayağı azalır.Tercihlerden kapatabilirsiniz. Ayarlar -> Kişisel -> Tercihler -> İlgili tercihin üstüne gelin -> Kişiselleştir -> 3D zil sesi efekti

11- Hücre bilgisi gösterimini kapatın. Ayarlar -> Bağlantı -> Şebeke -> Hücre bilg. gösterimi kapalı.

12- Telefonu hackledikten sonra şarjın bitmesini bekleyin.Sonra kapalı halde şarj edin batarya dolu diyene kadar.Bunu 4-5 kez yapın.Şarjı bitmeden telefonu şarj etmeyin.Daha sonra normal şekilde şarj edebilirsiniz.

13- Olabildiğince şarjı tamamen bitmeden şarj etmeye çalışın.Ömrü artar.

14- Bluetooth’u açık bırakmayın.

15- W-lan warlığını göster seçeneğini asla yapın. Ayarlar -> Bağlantı -> Kablosuz LAN -> Seçenekler -> Ayarlar -> W-lan varlığını göster asla.

16- Telefonu şarjdan batarya dolu dediğinde çıkarın.Fazla şarjda bırakmayın (( teşekkürler imolared ))

17- Görüşme yaparken telefonun anten bölgesine parmağınızı koymayın. Aksi halde hem telefonun çekişi artırmak için daha fazla güç harcamasına hem de vücudunuza sinyal transferine sebep olursunuz.
Anten bölgesi genellikle arka tarafın en üstünde kalan yerdir. Farklı da olabilir kullanım kılavuzuna bakınız. (( teşekkürler Akıncı ))

18- Telefonlarda kullandığımız temalara dikkat edelim.Hareketli temalar şarjdan çok yiyor.Mümkünse telefonla birlikte gelen temaları kullanalım ve koyu renkli hareketsiz duvar kağıdı(tema değil) kullanalım.Hareketli duvar kağıtları ışık her yandığında harekete geçerler ve bu kısa sürede olsa şarjdan aslan payını kaparlar (( teşekkürler sungur13 )) Ayrıca tema efektleri de şarjdan kısar.Gerçi güzel bir özellik ama şarjdan da yiyor.Size kalmış. (( teşekkürler sugar_klavyeci )) Ayarlar -> Kişisel -> Temalar -> İlgili temanın üstüne gel -> Seçenekler -> Tema efektleri kapalı yapın.

19- Her zaman orjinal batarya ve şarj aleti kullanalım.Kalitesiz bataryalar aşırı sıcakta patlayabiliyor ,ayrıca telefonun ömrünü çok kısaltıyorlar. (( teşekkürler sungur13 ))

20- Nokialarda açılışta güzel bir ses geliyor.Buna başlama tonu deniyor.Bu sesi kapatarak da pil ömrüne katkıda bulunabilirsiniz.Çünkü bildiğimiz gibi telefonlar ilk açılışta büyük güce ihtiyaç duyarlar.İşletim sisteminin açılması,rehber ve mesajların başlatılması,şebekenin bulunması,duvar kağıdı ve temaların yüklenmesini içeren bu periyodda pilin daha az kullanılması için başlama tonunu kapalı tutmanız pil ömrüne katkı sağlayacaktır. (( teşekkürler sungur 13 )) Başlama tonu 5800′da tam olarak kapanmıyor.Ama şöyle yaparsanız Ayarlar -> Telefon -> Ekran -> Açılış notu -> Metin seçin. Böylece daha az şarj harcar.

21- Kulaklıktan müzik dinlemek daha az şarj harcıyor.Hoparlörden müzik dinlemek daha fazla şarj harcar. (( teşekkürler @sugar_klavyeci ))

22- CPU modlu CFW’ler telefonu daha performanslı çalıştırır ama aynı zaman da daha fazla şarj harcar.

23- Telefonu bir şebeke modunda bırakın.Çift modda bırakmayın.Çünkü 3G’nin olmadığı durumlarda GSM’e geçecek 3G olduğunda UMTS’ye geçecek vs. bu değişim şarj harcar.3G kullanacaksanız UMTS, kullanmayacaksanız GSM seçin.Çift mod seçmek sadece kapsama alanının az olduğu yerlerde işinize yarayabilir.

24- Oto. tuş kilidi süresini azaltırsanız ekran daha hızlı söner.Ayarlar->Telefon->Telefon yönetimi ( teşekkürler modrizzt )

25- Eğer cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız pili cihaz üzerinden söküp, %40-%50 şarj ile buzdolabı gibi 3-4 derecelik ortamda muhafaza ediniz.
Lityum pillerin ömürleri NŞA ( Normal Şartlar Altında ) yılda performanslarından %20 kaybederler. Bu şekilde muhafaza ettiğinizde bu değeri %3-%4′lere çekmiş olursunuz. ( teşekkürler marikanwap )

26- Son zamanlarda acil veya hızlı şarj istasyonları diye tabir edilen ve 10dk. gibi kısa sürede cep telefonunun pilini şarj edebilen makineler çıktı.Bunlara rağbet etmemek en iyisi.Şok şarj bataryanın ömrünü olumsuz etkilemektedir. ( teşekkürler sungur13 )

27- Yeni aldığınız bir telefonun pil dengesi anca 1-2 ay sonra yerine oturur.Ve bu süre zarfında pili dikkatli kullanmanız pilin ilerideki ömrünü etkileyecektir.Merak etmeyin şarj süresinin gittikçe arttığını farkedeceksiniz.

28- Ayrıca telefonunuzda herhangi bir Güç Tasarruf modu varsa uygulamanız yararınıza olur.nokia’lardaki Güç Tasarruf modu burada yazanların çoğunu uygulamaktadır.

Dokunmatik telefonlar yoğun bir kullanımda 1 günü zor bulmaktadırlar.Ortalama dayanma süreleri 1,5 – 2 gündür.Daha fazlasını beklemeyin.
Not: Hangi ayarın nerede olduğunu gösteren yönergeler Symbian S60V5 içindir.Diğer işletim sistemli telefonlara sahip olan arkadaşlar tabiki farklı yerlerden ayarlayacaklar.Skıllet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Nisan 2013   #2
feda16
CarmeLo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Eylül 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 1.291
Konular: 185
Rep Puanı: 8474
Rep Gücü: 1297
Rep Derecesi : CarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 59
Ettiği Teşekkürler: 39
Standart Cevap: Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorunu

14- Bluetooth’u açık bırakmayın.

benim hergün açıktı iyiki gördüm saolÜye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

CarmeLo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Nisan 2013   #3
Skıllet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 25 Ocak 2013
Bulunduğu yer: pc başında
Alter: 18
Mesajlar: 1.853
Konular: 512
Rep Puanı: 4715
Rep Gücü: 1859
Rep Derecesi : Skıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond reputeSkıllet has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 48
Ettiği Teşekkürler: 12
Standart Cevap: Cep Telefonu Şarjın Çabuk Bitme Sorunu

sabitlik konu benceSkıllet isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Daha Çabuk Sayılır Jairia Komik Yazılar & Fıkralar 0 05 Ocak 2013 16:44
Daha Çabuk Sayılır onurqq Komik Yazılar & Fıkralar 0 20 Aralık 2012 19:29
Gir İçeri Çabuk Kaçırma :D AQworldSs DarkOrbit Ekran Görüntüleri ve Videolar 33 11 Ekim 2012 21:01
Lf4'leri çabuk fulleme irom Darkorbit Rehber 37 29 Eylül 2012 08:17
çabuk cevap lazım batista19351 Forum Çöplüğü 15 15 Eylül 2012 16:53

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:00.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750