Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Eğitim Dünyası > Lise Ansiklopedisi > Biyoloji


DNA Sırları

Biyoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11 Kasım 2013   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene
GROZNIE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Nisan 2012
Alter: 32
Mesajlar: 3.862
Konular: 879
Rep Puanı: 235085
Rep Gücü: 3869
Rep Derecesi : GROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond reputeGROZNIE has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 376
Ettiği Teşekkürler: 275
Standart DNA Sırları

Geçtiğimiz yüzyılda bilim adamları hücrenin çekirdeğine kadar girdiler, küçücük bir zerrede en büyük kumanda merkezinin varlığını anladılar. ' DEOKSİRİBONÜKLEİK ASİT ' ismini alan ve DNA ile gösterilen bir madde keşfettiler. DNA bir teybin bandı veya bir bobin gibidir. Üzerinde hayat kanunlarının tesbit edildiği sırlar ile dolu bir moleküldür. Daha evvel mikroskopla hücrenin çekirdeğinde bir kolyenin boncukları gibi dizilmiş yumaklar görünmüştü, cinsiyet hücrelerinde kalıtım olarak gördükleri bu yumaklar açık seçik değildi... elektro mikroskop keşfedilince bir zerreyi bir bahçe kadar büyütme imkanı doğdu.

Böylece iyice anlaşılmayan hücre hakkında somut bilgilere ulaşıldı... hücrenin çekirdeği çok küçüktür fakat orda koca bir sanat eserinin varlığı anlaşıldı, atomlar birer boncuk gibi ilimle, ölçüyle dizilmiş bir yay şeklindeki DNA molekülünü meydana getirmiştir. DNA molekülündeki atomlar cansız ve şuursuzdur, fakat onlar öyle bir özveriyle yerleştirilmiş ve öyle bir hareket verilmiş ki, adeta hayatın kaynağı hükmündedirler. DNA mölekülü aslında 'irsiyetin' anahtarını yani şifresini taşımaktadır. Her canlının başlangıcı olan tek hücredeki DNA molekülü öyle proğramlanmış ki, kendinden evvelki canlının vasıflarına sahiptir. Dişi ve Erkek hücrenin sahipleri olan anne ve babanın genetik özellikleri hep o zerre gibi molekülde tesbit edilmiştir... kütüphaneler dolusu kitaplar yazarak bir insanın bütün vasfını tesbit edemezken, zerre gibi bir moleküle bu büyük işi sığdırmak çok hassas bir iş olması gerekir. Her hücre bir stoplazma ve çekirdekten meydana gelmiştir, çekirdeğin içinde ise 'kromozom' adı verilen ipliksi parçalar bulunur. Kromozomlar, molekül yapıları çok iyi bilinen DNA (deoksiribo nükleik asit) zinciri ile Histon adını alan protein zincirinden oluşur. DNA zincirleri de özgül proteinleri sentezlemekle görevli gen adı verilen birimlerden oluşur. İnsanlardan sanatkar çıkar, ilim adamları çıkar, insanoğlu teknikte, sanayide hep ileri seviyelere gider, fakat yaptığı eserler çok yönlerden sınırlıdır... örneğin bir uçak kuştan hızlı gider ama her dala konamaz... insanoğlu makine yapar, bilgisayar yapar, fabrikalar yapar ancak bir canlı ortaya koyamaz, yaptıkları büyüklük, küçüklük yönünden de sınırlıdır, her şeyi yapar ama bir canlı sinek yapamaz... kim bunu başarırsa bugünün zekasından, sanatından üstündür... ilim adamları arasında büyük, ve en üstünü odur... dolaysiyle o alanda hakimiyet onundur. Öyleyse sinekleri, ağaçları, ayı ve güneşi yaratan, her şeyin tek hakimidir... yere göğe hükmeden sadece o dur.

Demekki molekül atomların intizamlı dizilişi ile maziyi taşıyor, anne baba ölse bile onun vasıfları bir sonraki neslinde muhafaza ediliyor. Hücredeki ince program, mazinin... yani bir nevi hayatın maneviyesi hükmündedir, gelecekteki canlılarda yine o hücreden ve DNA molekülündeki programdan ortaya çıkacaktır. Dolaysiyle DNA hücre istikbalinde hayatı önem taşımaktadır.

Mazideki hayat kaybolmamıştır, karanlığa gömülüp silinmemiştir... genetik şifreler hücrenin içindeki DNA şeritlerinde saklıdır. Tıpkı filim şeritlerindeki gibi, istikbalde meçhul değildir, canlıların her türlü şekilleri, hayat faliyetlerinin planı DNA şeritlerinde gizlidir, aynı zamanda DNA hücrelerin beynidir. Kainat'ta canlısıyla, cansızıyla büyük bir ağaç gibidir. Geçmiş ve gelecek her türlü vaziyetlerden, tavırlardan ilmi ilahide bir silsilesi bulunur. Demekki hücrelerin bilgi bankası konumunda olan DNA, bir elektronik beyin gibi canlı bir hafızaya sahiptir. Bu harika beyin çok küçük olduğu halde akıllara sığmayacak kadar çok emirler almaktadır.
Buna direktif veren kim... DNA'nın hücreler üzereinde denetim yapmasını, genetik şifre saklamasını ona kim söyledi... hangi şuur onu idare ediyor... elbette onu yapan yönlendiren bir güç vardır... tabiat'ta cereyan eden hadiselerin çoğu sebeplere göre olmaktadır, sebepsiz bir yaprak dalından düşmezken, tarlada buğday elde edebilmeniz için toprağı sürmek, gerekirse gübrelemek, tohum ekmek, sulamak ve saire gibi sebepler lazım... bunların hepsi perdedir... sebepsiz bir buğday tanesi yetişmez, o tanecik üzerinde kodlanmış şifreler vardır... Allah'ın Hayy sıfatı ise onun üzerinde tecelli etmektedir... canlılar vücudu, milyonlarca canlı hücrelerden teşekkül eden bir alem, bu alemde her an imdada koşan, besleyen, tamir eden bir kudret doğrudan kainat sahibinin ilmi konumundadır. DNA aldığı emirler ile vücudun bütün fiziki işlevlerini yönetir... insanın saç rengi, teni, göz rengi, boyu posu, kemik yapısı, karekter yapısı, hatta hangi hastalıklara yatkın olduğu DNA bünyesinde şifreler halinde gizlenmiştir. Yetişkin bir insanda ortalama 100 trilyon hücre vardır...

Her hücrede DNA molekülü bulunduğuna göre bu kadar da DNA molekülü insan vücunduna dağılmış demektir, ve bunlar birer beyindir... dokuları, yani vücudu meydana getiren hücreler aynı tip olmadığından, DNA her tip hücrede değişik işlev yaptığı akla gelmektedir.Halbuki hakikat öyle değil, bütün hücrelerdeki DNA hep aynıdır. Kanımızın rengini veren Alyuvarlar hariç, kalp, deri, karaciğer ve saire gibi organ hücrelerinde aynı çeşit DNA molekülü bulunmaktadır. Bu DNA yumakları aynı kimyasal bileşime sahiptir, hepsinin büyüklükleri eşittir, ister köpek, ister arı, ister küf veya papatyada olsun, daima aynı görünüşe sahiptir. Demekki hepsinin sanatkarı birdir. Bütün canlılarda sonsuz denebilecek kadar çok DNA moleküllerinin yaratıcısı aynıdır. Aynı markayı taşıyan cihazları gördüğümüz zaman nasıl bir fabrikaya ait olduğunu anlıyor büyüklük ve dizayn ve şekillerinden bu bir fabrikanın malıdır diyorsak, DNA yumaklarını da bir elden çıktığını aynı düşünce ile anlıyoruz. Fakat her canlıda bu yumaklar ayrı vasıflara sahip, bir canlıyı diğerinden ayıran kodlara sahiptir. Ta ki canlılar birbirinden ayırt edilsin diye... onun için canlılar da bir birinden ayrı özelliklere sahiptir. Allah'ın Ehad ismi yine burada tecelli etmiştir... kedi'nin köpek doğurma özelliği olmaması, elma'da muz meyvesi yetişmemesi hep Ehad ismine bakar.

Her insanın başlangıcı dişi hücre ile erkek hücrenin döllenmesinden meydana gelen bir tek hücredir. O ikiye bölünür, sonra iki hücre meydana gelir, sonra iki dört olur, sonra 16 derken, yüz trilyon hücre ortaya çıkar. Ama o yüz trilyon hücreler yine sınıflara ayrılmıştır. Hücre bölünmesi yine DNA denetiminde olur... her hangi bir sebeple DNA kontrolünden çıkan bir hücre vücudun her hangi bir yerinde kontrolsüz bölündüğü için, ortaya getirdiği doku kanserli doku'dur... daha doğrusu kötü huylu habis tümor adını alır... çünkü o hücre DNA nın onayını almadan bölünmüştür... yani üremiştir. Dolaysiyle DNA denetiminde çıkan bir hücre artık her şeyi başı boş gerçekleştiriyor demektir. Eğer DNA kontrolünde kalsaydı onu durdurmak kolay olacaktı... ve selim hücre şeklinde sağlıklı işlevine devam edecekti. Dolaysıyla DNA kontrolünden sapan hücreyle mücadele etmek tıp alanlarında oldukça zordur. O hücreyi ya bloke edip öldüreceksiniz yada bölünmeye devam eden hücreler vücutta tahribat yapmaya devam edecektir. Mesela P53 geniyle kanserli hücreleri yok etme teknikleri vardır. Buna rağmen hücrelerin alt sistemleri vardır... yapılan müdahaleyi zamanında fark edip tavır alan... şekil alan aldatıcı hücreler vardır. Son derece kompleks bir yapıya sahip olan tek bir hücre DNA kontrolünden çıkınca insanın sağlığını tehlikeye sokabilir.

Canlıların başlangıcı olan ilk yumurta hücresi döllenmeden kısa bir süre sonra ikiye bölünür, her iki hücreden DNA molekülü bulunduğundan canlıyla ilgili bütün bilgiler bu iki hücrede mevcuttur, bölünerek çoğalma canlının vücudu tam teşekkül edinceye kadar devam eder. Bu bölünmeyi her hücrenin kendi DNA molekülü idare eder... organların yapımı hücrelerdeki lüzumlu rötuşlar, DNA moleküllerinin kontrolü altında olur. Canlı tam şeklini alıp büyüdükten sonra hayatı boyunca göstereceği het türlü faliyet DNA molekülüne yerleştirilmiş kimyasal nizama göre olacaktır. Hayatın temel taşı olan DNA nın görünüş bakımdan çok grift bir yapıya sahip olduğunu sanmayalım, o çok basit görünüşe sahiptir... şerit gibi kıvrılan zinciri düşünün... görünüşü tıpkı helezoni olarak kıvrılıp giden bir merdiven, bildiğimiz moleküllerden meydana gelerek bir bütünlük arzetmesine rağmen ilim adamları kıvrım kıvrım şeritlerin sırrına akıl erdiremiyorlardı... ancak uzunluğu ne kadar bilinmiyordu, fakat şimdi yumak biçimindeki şeritlerin uç uça eklendiği farz edilirse tam bir buçuk metre uzunluğunda olduğu hesaplanmıştır. Bunu hesaplayan şikago üniversitesinden Dr. George W. Beadle'dir... işte tek bir insan hücresinin çekirdeğindeki DNA molekülünün bir buçuk metre uzunluğunun ve zarif yapısının hikmeti... sanki bir ses alma cihazının manyetik bandı gibi, bir insanın hayatı boyunca lazım olacak bütün bilgiler buraya tespit edilmiş. DNA şeritleri fosfat ve şekerden yapılmıştır... merdiven basamaklarını teşkil eden kısımlar azotlu bileşiklerden meydana gelmiştir. Bu azotlu bileşikler başlıca dört gruba ayrılır, bunlar kısaca ATC ve G sembolleriyle gösterilir. Dört harfli alfabe ile temsil edilen bu DNA nın kısa alfabesinin taşıdığı bütün bilgi ve emirleri basit görmeyelim... bir hücre çekirdeğinin içindeki bu zerre gibi molekül derya gibi bir ilim ihtiva eder... Dr. Beadle şöyle diyor: tek bir insan hücresindeki DNA molekülü üzerine kodlanmış bilgileri ingilizceye tercüme etsek, 1000 çiltlik bir ansiklopedi ortaya çıkar... o zaman insanda 100 trilyon hücre olduğunu düşünürsek, akılları zorlayan bir bilgi merkezi ortaya çıkar. Kromozomlar, İ, V, J harfleri gibi biçimlerde görünür ve boyutları mikronla ölçülür. Kromozomların sayısı canlı türleride değişiklik gösterir. Örneğin sirke sineğinde 8, kurbağada 26, farede 42, köpekte 78 kromozom vardır. İnsanın kromozom sayısı ise 46'dır. 22'si çift otozom kromozomdur. İnsan hücresinde 1 çift de eşeysel kromozom bulunur ve toplam sayı 46 eder. Eşey kromozomları kadınlarda XX, erkeklerde XY dir.

DNA molekülü hücrenin çekirdeğinde zerre kadar küçük yerde dev bir taht kurmuştur... yaptığı icraatı en büyük krallar dahi yapamaz... ayrıca sağa sola emirler yağdırır. DNA molekülü hücredeki bütün kimyasal faliyetleri düzenler. Öte yandan DNA molekülü 'Ribonucleik' asit RNA ismini alan haberciler sistemiyle icrasını yürütmektedir... bunlar DNA ya çok benzer ve onun gibi hareket ederler. RNA haberleri bütün verileri nasıl iletir... önce DNA ile haberci RNA şeritleri bir birine sım sıkı sarılarak birleşirler... DNA çok çabuk elektronik bir hızla kendisine kader kaleminin yazdığı hayat kanunlarının bir kısmını RNA ya işler... böylece RNA o veriler ile birlikte müsade almış olur... sonra RNA hücrenin çekirdeğinden çıkarak bu kanunları birbiri arkasına iletir. Bu kanunlar her enzime (enzym)... belirli bir işin yapılması için verilen talimatlar'dır. Hücreler arası sosyal faliyetlerin yürütülmesi böyle haberleşme ile olur.

Diğer hücreler ile iletişim kurmak ve hücreler arsında bilgi aktarmak gibi... hücreler arasında gerçekleşen bilgi alış verişi RNA vasıtasıyla olur. Ünlü biyolog Dr. Edmund W. Sinnot diyor ki... eğer küçük çapta da olsa daha önce bilinmedik yeni varlıklar yaratmayı başarırsak tabiattaki yaratma gücünü ele geçirmiş mi sayacağız kendimizi... hayır, çünkü hayatın incelenmesine labratuarlarda başlanır, fakat bu bizi akıl almadık maceralara ve akıl ötesindeki düşüncelere hemen götürmesin... ayrıca ilim adına bu iddialı bir çıkış olur... insanlar füzeyi yaptık diye bütün samanyolunu, kainatı, galaksileri ele geçiremez ki... bu kadar iyimser olmaya henüz bir neden yoktur. Değil bir canlı meydana getirmek bir hücredeki hayat sırlarını anlamak dahi aklımızın sınırlarını zorlamaktadır... evet canlı hücrelerin iç alemi Feza kadar derindir, hücrede bazı sırları öğrendik diye... canlıları yaratmak insan oğlu için çok iddialı bir işe soyunmak gibi olur... zira idraki maali bu küçük akla gerekmez... zira bu terazi o kadar sikleti çekemez... yıldızlar, gezegenler, galaksiler dış uzay dediğimiz büyük alem yaradanın yüceliğine nasıl bir ayna buluyorsa, iç uzay diyebileceğimiz canlı hücrelerin atomlara kadar varan derinlikleri de yine yaradanın yüce küdretine ayna olmaktadır. Bir hücrede belki koca kainata denk bir alem saklıdır... şair Muhyiddin Abdal ın dediği gibi... Muhyiddinem dervişem.. Hak yoluna girmişem... onsekiz bin alemi bir zerrede görmüşem.Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli- Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber…
GROZNIE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İnsan bedeninin sırları OConner Serbest Bölüm 0 10 Kasım 2013 16:39
Örümcek ağının sırları Team SoloMid Bilim ve Teknoloji 0 10 Temmuz 2013 18:51

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:24.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750