Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Bir kentin dönüşüm hikayesi: Akıllı Şehir Gaziantep

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01 Nisan 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 609
Konular: 588
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 614
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Bir kentin dönüşüm hikayesi: Akıllı Şehir Gaziantep

Bir kentin dönüşüm hikayesi: Akıllı Şehir Gaziantep

“Akıllı Gaziantep”in arkasında Turkcell var
Kentlerin teknoloji desteğiyle kalkınmasını ve kent hayatının zenginleştirilmesini hedefleyen “Akıllı Şehir” uygulamaları, Gaziantep’te hayat buldu. “Akıllı Şehir” olma yolunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne Turkcell yol arkadaşlığı yapıyor.
Turkcell, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 8 ana başlık altında onlarca farklı teknolojik çözüm sunuyor. Bu çözümler sayesinde hem şehrin bütçesinde milyonlarca lira tasarruf ediliyor ve doğal kaynakların verimli kullanımı sağlanıyor, hem de kent sakinlerinin yaşam kalitesi önemli ölçüde artıyor.
Turkcell’in Gaziantep’te hayata geçirdiği Akıllı Şehir uygulamalarıyla bir yılda 30 milyon TL’lik tasarruf sağlandı.
Turkcell ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Akıllı Şehir Gaziantep” başlığı altında teknoloji destekli kentsel kalkınma hedefiyle gerçekleştirilen ortak projeleri ve gelecek planlarını bir toplantı ile duyurdu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın ev sahipliğinde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Turkcell teknolojisi ile Gaziantep’te yaşanan dönüşüm ve ilerleyen dönemde bu işbirliği ile atılması planlanan adımlar açıklandı.
Selen Kocabaş: Şehirlerimizin kalkınması yolunda belediyelere yol arkadaşlığı yapıyoruz.
Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, projenin Turkcell açısından önemini şu sözlerle ifade etti:
“Turkcell olarak teknoloji ve inovasyona dayalı kalkınma hedefiyle geliştirdiğimiz çözümler, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yeni bir boyut kazandı. İnsanımızı layık olduğu teknolojik standartlarla buluşturmayı hedefleyen vizyonumuzun “Akıllı Şehir Gaziantep” uygulamaları bizlere büyük heyecan veriyor. Biz “Akıllı Şehir”in bir hedef değil, hiçbir zaman bitmeyecek bir inovasyon yolculuğu olduğuna inanıyoruz. Bugüne kadar pek çok uygulamayı hayata geçirdik ve iş birliğimiz yeni uygulamalarla devam edecek. Çünkü ihtiyaçlarımıza biz çözüm buldukça yenileri eklenecek, yeni çözümler yeni gelişim alanlarını ortaya çıkaracak.

Dünyada birçok teknoloji şirketi ve şehir kendi gerçeklerine göre vizyonlarını oluşturuyor. Biz de vizyonumuzu belirlerken bu gerçeklerden yola çıkıyoruz. Örneğin Türkiye’de nüfusunun üçte ikisinden fazlası şehirlerde yaşıyor. Sosyo-ekonomik yapı ve kentleşme dünyadaki birçok bölgeye göre farklı. Bu yüzden, Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak, kendi ülkemizin ihtiyaç ve önceliklerine uygun bir Akıllı Şehir vizyonu geliştirdik. Elbette her yolculukta olduğu gibi bu yolculukta da bir rotamız var. Bu rotayı izlerken şehirlerin 8 temel alanda gelişme kaydetmesi gerektiğini düşünüyoruz. Gaziantep Belediyesi ile, Sayın Fatma Şahin öncülüğünde bu alanlarda çok önemli adımlar attık. Amacımız, şehirlerimizi teknolojinin gücüyle kalkındırırken belediyelere yol arkadaşlığı yapmak. Hem ihtiyaçlarını belirleme aşamasında hem de farklı teknolojilerle onlara özel çözüm geliştirirken hep yanlarında olmak.“

Selen Kocabaş: Turkcell çözümleri, insan, çevre ve kalkınmaya odaklanıyor.

“Akıllı Şehir” yolculuğunda Turkcell’in, “İnsan”, “Çevre” ve “Kalkınma” olmak üzere üç temel alana odaklandığını belirten Kocabaş, “Her geliştirdiğimiz projede bu alanları hedefe koyuyoruz; çünkü inanıyoruz ki bu üç odak, şehirlerimizi daha yaşanılabilir, vatandaşımızı daha mutlu hale getirecek. Bunun örneğini Gaziantep’te görüyor ve bu güzel kentimizi uluslararası ‘Şehir Protokolü’ inisiyatifine dâhil ederek dünyada örnek gösterilir konuma taşıyan Fatma Şahin’i ve onun nezdinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik ediyoruz. Önümüzdeki dönemde, kültür ve turizm alanındaki uygulamalardan mobil sağlık çözümlerine kadar pek çok alanda Gaziantepliler’e hizmet götürmeyi hedefliyoruz. Turkcell teknolojisinin gücü daima Gaziantep’in arkasında olacak” dedi.

Fatma Şahin: Sürdürülebilir kalkınma için teknoloji şart
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise yaptığı konuşmada Gaziantep’in geçirdiği dönüşümü ve Turkcell ile yaptıkları iş birliğini değerlendirdi. Katılımcıları “Akıllı insanların şehrine hoş geldiniz” diyerek selamlayan Şahin sözlerine şöyle devam etti:
“Kalkınmanın özü her alanda uzmanlaşmış insan gücü. Bizim de teknolojik uzmanlığa ihtiyacımız var. Bu anlamda dünyadaki değişim ve dönüşümü öngöremez, zamanın ruhunu yakalayamazsak dünya çapındaki rekabeti yürütemeyiz. İnsanlar ve şirketler gibi kentler de büyük bir rekabet yaşıyor. Rekabeti yönetebilmemiz için bilgi, teknoloji ve finansı yönetmemiz gerek. Sürdürülebilir kalkınma bu alanların doğru yönetilmesiyle mümkün. Elimizdeki sermayeyi geleceğe doğru taşımamız gerek. Biz, insanı merkeze alan, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesine inanıyoruz. Gaziantep’in ruhunda bu var, bize düşen bu başarı hikayesini geleceğe taşımaya teknolojinin desteğiyle elçilik etmek. Gaziantep Belediyesi olarak kurumsal kapasitemizi ve sorun çözme kapasitemizi, geçtiğimiz 1 yıllık dönemde artırdık. Bu başarı hikayesinin oluşumunda teknolojinin büyük payı var. Turkcell iş birliği ile elektrik ve su tüketiminde ve hafriyat yönetiminde büyük tasarruf ve verimlilik sağladık. Zeugma Müzesi’nde ve yıllık 2,5 milyon kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçemizde Turkcell’le birlikte teknolojik altyapı kuruyoruz. Planladığımız yeni projeler de var. Gaziantep’i bir Akıllı Şehir haline getirme sürecinde yol arkadaşımız Turkcell’e bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz.”
Gaziantep’te neler oluyor?
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Akıllı Şehir Gaziantep” projesi kapsamında özellik son bir yıldır hummalı bir çalışma yürütüyor. Gaziantep’in tam anlamıyla bir ‘Akıllı Şehir’e dönüştürülmesi için Turkcell, Turkcell Superonline ve Turkcell Global Bilgi tarafından geliştirilen çözümler kullanılıyor. Hayata geçirilen tüm uygulamalarla birlikte Gaziantep’te yıllık 30 milyon TL’lik bir tasarruf sağlandı.
Enerjide dev tasarruf
Gaziantep’te bulunan dört Organize Sanayi Bölgesi’nde 900 adet elektrik sayacı Turkcell teknolojisiyle gerçek zamanlı olarak okunabiliyor, anlık enerji tüketimi ve güç bilgileri abone bazında alınabiliyor. Bu sayede anlık ihtiyaç kadar elektrik üretilmesi-iletilmesi ve verimli kullanılması sağlanıyor.
Akıllı Sayaç sayesinde elektrik şebekesindeki kaçak kullanım yaklaşık yüzde 90 oranında önlendi. Eskiden yüzde 4 olan kayıp-kaçak oranı, yüzde 0,5’e düşürüldü. Bütün ülkenin elektrik şebekesinde yük dengesizliğine yol açan reaktif tüketim de kontrol altına alındı. Elektriğin yanı sıra su yönetiminde de Turkcell teknolojisi kullanılıyor. Su konusunda kısıtlı kaynaklara sahip Gaziantep’te 50’ye yakın derin su kuyusu ve su depoları uzaktan izlenerek doğal kaynakların daha verimli kullanılması sağlanıyor.

Turkcell ve Gaziantep uluslararası Şehir Protokolü Topluluğu’nda
Gaziantep; belediyeler ile teknoloji şirketleri, akademik kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek şehirlerin içerisinde bulunduğu zorlukları ortak akılla çözmeyi hedefleyen uluslararası Şehir Protokolü Topluluğu’nun (City Protocol Society) bir parçası. Merkezi ABD’de bulunan inisiyatif, deneyim paylaşımı ve öğrenme temelli bir yaklaşımla daha iyi kentleşme sağlanmasını hedefliyor.
Turkcell ve Gaziantep Belediyesi, Şehir Protokolü ile küresel düzeyde bilgi ve deneyim paylaşımı gerçekleştiriyor. Bu sayede hem başarılı dönüşümler yaşamış kent örnekleri doğrudan incelenebiliyor hem de gerek Gaziantep’te gerekse Türkiye genelinde uygulanmış ve başarılı olmuş çeşitli projeleri anlatma ve dünyaya liderlik etme fırsatı doğuyor. Turkcell, insanlığın ortak değerlerine katkı anlamı taşıyan bu paylaşım olanağına büyük önem veriyor. Şehir Protokolü Topluluğu içerisinde Moskova, Dublin, Amsterdam, Barcelona gibi pek çok büyük şehir bulunuyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: “Barcelona’da, Dubai’de ve Moskova’da ne varsa Gaziantep’te de olacak.”

Hayata geçirilen projeler
Turkcell, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 8 ana başlık altında onlarca farklı teknolojik çözüm sunuyor. Ulaşım, Enerji&Su, Çevre Yönetimi, Güvenlik, Sosyal Hizmetler, İmar&Emlâk, Etkileşim Merkezi, BT Altyapısı başlıkları altında sunulan çözümler sayesinde hem şehrin bütçesinde milyonlarca lira tasarruf ediliyor ve doğal kaynakların verimli kullanımı sağlanıyor hem de kent sakinlerinin yaşam kalitesi önemli ölçüde artıyor.
Akıllı Durak: Gaziantep tramvay hattında aylık 1,5 milyon kişiye taşıma hizmeti veriliyor. Gaziantep sınırları dahilinde 28 adet Akıllı Durak ile toplu taşımada vatandaşın tramvay bekleyerek duraklarda geçireceği zaman günlük ortalama 20 dakika kısaltılıyor, seferler buna göre planlanıyor ve günlük yaşamda zaman daha verimli kullanılıyor. Yol durumundan kaynaklanan gecikmeler ve duraklarda oluşabilecek yığılmalar görülerek zamanında müdahale edilebiliyor. Tramvayların konum bilgisine göre güzergâhlarındaki sinyalizasyonlar da kontrol edilerek şehir içi araç trafiğinin akışı düzenleniyor, trafik ışıklarında bekleme süreleri minimuma indiriliyor ve olası kazalar önleniyor.
Tramvay ve Otobüslerde ücretsiz Wi-Fi: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet veren 93’ü otobüs ve 28’i tramvay olmak üzere toplam 121 adet toplu taşıma aracında Gazianteplilere ücretsiz 3G internet hizmeti veriliyor. Üstün Turkcell 3G altyapısı sayesinde Gaziantepliler şehir içi seyahatleri esnasında hizmet aldıkları operatörden bağımsız olarak hızlı internet hizmetinden faydalanabiliyor. Hizmetinin halka sunulduğu 10 ayda, ücretsiz wi-fi imkânından 400.000 kişi yararlandı.
Etkileşim Merkezi: Turkcell Global Bilgi tarafından 153, 185, 188 numaralı hatlar dahil olmak üzere vatandaşların talep ve şikayetlerini dile getirdiği çağrı merkezi yapısı oluşturuldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için hizmet veren Alo 153 çağrı merkezi ile aylık ortalama 40 bin çağrı alınıyor. Belediyenin faaliyet alanları ve hizmetleri hakkında vatandaşlara 7/24 hizmet veren Etkileşim Merkezi, aynı zamanda belediyenin sosyal medya hesaplarını da yönetiyor. Vatandaşın ihtiyaç ve şikayetleri, gerçek zamanlı olarak ilgili birimlere iletiliyor ve mümkün olan en kısa sürede çözüme ulaşması için koordinasyon sağlanıyor.
Hafriyat araçlarının takip edilmesi: Belediye, taşeron firmalara ait 900’ü aşkın hafriyat kamyonunu takip edebiliyor ve harfiyatların daha önce belirlenen alanlara boşaltılması sağlanıyor.
Araç İzleme ve Yönetimi: Şehirde can ve mal güvenliğini sağlamak için 300’den fazla Belediye aracı (itfaiye, çöp kamyonu, zabıta) uzaktan izlenerek yönetiliyor.
Fiber internet altyapısı: Turkcell Superonline tarafından kurulan 950 km fiber internet altyapısı ve 32 bin kullanıcı bulunuyor. Bu altyapı sayesinde 12 ayrı bölgede 100 bin ev ve iş yerine hizmet veriliyor, vatandaşların kesintisiz ve son teknoloji fiber altyapı ile internet hizmeti alması sağlanıyor.
Park ve bahçe sulama: 17 dönümlük bir alanda yer alan Botanik Park, topraktaki ve havadaki nem oranı ölçülerek otomatik olarak sulanıyor. Toprağın ihtiyacı kadar sulama yapılmasıyla su tasarrufunun yanı sıra bitkiler de sağlıklı olarak yetiştiriliyor. Ayrıca, ortalama yüzde 15 su tasarrufu sağlanmakla birlikte, bitkilerin ihtiyacı olan rutin bakımlar daha verimli yapılıyor. Bu sayede yıllık 400 bin metreküp su tasarrufu bekleniyor.
Isı Takibi: Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan Afrika ve tropik bölgeden gelmiş hayvanlar için ısı takibi yapılıyor. Bu sayede her bir hayvanın fizyolojik özelliklerine göre ısı değerleri ayarlanabiliyor. Bunun için her bir hayvan barınağının ısısı anlık olarak ölçülüyor ve istenen her yerden izlenebiliyor. Ayrıca sıcaklığın istenen değerlerin dışına çıkması durumunda da SMS ile ilgili bakıcıları anlık uyarı gönderilebiliyor.
Turkcell En Yakın Uygulaması: Vatandaş, konumuna göre en yakın eczane, hastane, ATM vb. gibi noktaları cep telefonuna yüklediği uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor.

Zürafa Şakir’e teknolojik barınak
Avrupa’nın en büyük üçüncü hayvanat bahçesi olan “Gaziantep Hayvanat Bahçesi”nin en ünlü sakinlerinden biri olan zürafa Şakir’in yaşadığı alanın ısı kontrolü de Turkcell’in M2M servisleriyle anlık olarak takip ediliyor. Güney Afrika kökenli “Şakir”in bulunduğu alanının ısısının 15 derecenin altına inmemesi gerektiğinden, yaşadığı alan sürekli kontrol altında tutuluyor. Isı 15 derecenin altına indiğinde sistemde oluşan alarm sayesinde, gerekli müdahaleler yapılarak alanın ısısı yükseltiliyor. Bu sayede 15 yaşında, 5 metre boyunda, 1350 kilo ağırlığındaki zürafa Şakir, barınağında sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürüyor.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dönüşüm Kılavuzu Kheron Metin2 Genel 4 23 Mart 2014 11:43
Geri dönüşüm Forum Zero Komik Resimler 3 18 Nisan 2013 00:32
Şehir SansarSalvo Komik Yazılar & Fıkralar 0 21 Ocak 2013 06:41
Dönüşüm Kılavuzu Furkan53 Metin2 Genel 0 18 Eylül 2012 17:15
Dönüşüm Kılavuzu nukrocuk Metin2 Genel 0 08 Eylül 2012 16:18

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:11.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750