Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Turkcell’de buluştu

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Mart 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 609
Konular: 588
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 614
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Turkcell’de buluştu

Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Turkcell’de buluştu

• Turkcell’in düzenlediği “Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Buluşuyor” etkinliğinin 4.’sü 600 kadın liderin katılımıyla gerçekleşti.

• Etkinliğin açılış konuşmalarını Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı.

• Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin: Şimdilerde %14 olan meclisteki kadın oranının önümüzdeki dönemlerde siyasi arenada daha fazla kadın yer almasıyla artacağına inanıyorum. Unutulmamalı ki bir cinsiyetin temsil edilebilmesi için %25 bandını aşması gerekiyor.

• Cüneyt Özdemir yönetiminde düzenlenen “Fark Yaratan Kadınlar” söyleşisine; Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, Girişimci Ahu Serter, Samsun Kumköy İlköğretim Okulu Öğretmeni Dilek Livaneli ve Candan Erçetin katıldı.


Hayatın her noktasında kadınların yanında olan ve her zaman eğitimde, iş hayatında, istihdamda fırsat eşitliği ilkesi ile hareket eden Turkcell; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü geleneksel hale getirdiği “Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Buluşması” etkinliği ile kutladı.
İş, sanat, medya, siyaset dünyası ile akademik camiadan 600 kadın liderin katıldığı etkinlik, ünlü sanatçı Candan Erçetin’in verdiği mini konserle başladı. Konserin ardından açılış konuşmalarını Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gerçekleştirdi.
Etkinliğin ikinci bölümünde ise gazeteci Cüneyt Özdemir moderatörlüğünde “Fark Yaratan Kadınlar” söyleşisi düzenlendi. Türkiye’de başarılı kadın olmanın konuşulduğu söyleşide Türkiye’nin fark yaratan kadınları Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, Girişimci Ahu Serter, Samsun Kumköy İlköğretim Okulu Öğretmeni Dilek Livaneli ve Sanatçı Candan Erçetin yer aldı.
Tüm kadınların farkını ortaya koyduğu bir buluşma
Turkcell’in “Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Buluşması” etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, şunları söyledi:
“Kadınlar olarak birlikte gücümüzü daha iyi ortaya koyabiliyor ve birbirimizi dinledikçe her birimizin ne kadar cesur olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz. Böyle buluşmalarda birbirimize ilham vererek ve destek olarak güzel bir dayanışma örneği gösterdiğimize inanıyorum. Bunun devamını sağlamak ve kadının ekonomik hayata katılımı konusunu gündemde tutmak adına 4.’sünü gerçekleştirdiğimiz ‘Türkiye’yi Büyüten Kadınlar Buluşması’nın önemli bir aşama olduğunu düşünüyorum. Turkcell olarak kadınların iş ve özel hayatında özgür olduğu bir dünyaya kavuşması için eğitimde ve işte fırsat eşitliğini sağlamak hedefiyle yıllardır kadınları destekleyen projelere imza atıyoruz. Büyük bir gururla söyleyebiliriz ki toplumsal ve maddi gerekçelerle eğitim hakkından mahrum kalan kız çocuklarının meslek sahibi çağdaş bireyler olma yolundaki mücadelesine destek vermek için 15 yıldır yürüttüğümüz Kardelenler’le bugüne kadar sağladığımız burs 100 bine ulaştı. Ayrıca Turkcell olarak istihdamda kadın girişimciliğinin ve el emeğinin desteklenmesinin büyük önem arz ettiğine inanıyoruz. Bu hedefle dar gelirli girişimci kadınlarımıza TİSVA işbirliğinde mikrokredi sağladığımız Ekonomiye Kadın Gücü (EKG) ile 70 bin kadına ulaştık, 4 yılda 100 bin kadınımıza ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.
Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: “Mücadelemiz kadınların insan olarak görüldüğü bir dünya için”
“Dünya geliştikçe kadın-erkek eşitsizliği daha görünür oldu ve artık asıl sorunun kafalarımızın içinde olduğunu biliyoruz. Paradigmaları bir kenara bırakıp zihnimizi değiştirirsek cinsiyet eşitsizliğini çözdüğümüz toplumsal dönüşüme imza atabiliriz. Topluma rol model olan kadınlar ve kızlar daha çok göz önünde olmalı. Ülkemizde her üç kadından biri şiddet görüyor ve biz hala Özgecan’ları kaybediyoruz. Kadınların üzerinde korkuya dayalı bir baskı kurulmaya çalışılıyor. Bunlar bizi yıldırmayacak ve her türlü cahilliğin üzerine gideceğiz. Yaşar Kemal’in o güzel sözünü anımsatmak isterim: ‘İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer alır.’ Biz kadınlar yüreğimizle her şeyimizle insan olarak görüldüğümüz bir dünyaya uyanacağımız gün için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu anlamda kadın haklarını savunan aktivistleri, bunun için sokağa çıkan kadınları canı gönülden destekliyorum.”Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: “Kadın olarak temsil edilebilmemiz için mecliste %25 bandını aşmalıyız”
Şahin, bir kadın olarak başarıya ulaşmanın sırrının önce eğitimden sonra da karşısına çıkan engellerden yılmaması olduğunu kendi hayatından örnekler vererek anlattı. Şahin, “Yeni dünya düzeninde yeni yönetici modeli olarak artık kas gücü bitti, kafa gücü önemli. O da biz kadınlarda fazlasıyla mevcut. Kadını aklı, potansiyeli ve eğitimi ile ekonomik kalkınmanın önemli bir parçası olarak görüyorum. Şimdilerde %14 olan meclisteki kadın oranının önümüzdeki dönemlerde siyasi arenada daha fazla kadın yer almasıyla artacağına inanıyorum. Unutulmamalı ki bir cinsiyetin temsil edilebilmesi için %25 bandını aşması gerekiyor. Kadınlar olarak öncü mücadelelerimizden biri bu olmalı”dedi.
“Çalıkuşu” Livaneli dünyanın en iyi öğretmenleri arasında
Açılış konuşmalarının ardından geçilen panelde gazeteci Cüneyt Özdemir “Fark Yaratan Kadınlar”la bir araya geldi. Söyleşide küçük bir köy okulunda bile kısıtlı imkânlarla neler yapabileceğini gösteren ve MEB tarafından Samsun’da ‘yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçilen Samsun Kumköy İlköğretim Okulu Öğretmeni Dilek Livaneli’nin hikâyesi büyük beğeni topladı. Çevresindekiler tarafından Çalıkuşu olarak nitelendirilen Livaneli Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nce “Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni” arasında gösteriliyor. Livaneli açtığı okuma-yazma kursuyla köyde okuma yazma bilmeyenlere yardımcı oldu. Öğrencilerini operaya, tiyatroya, sinemaya, götürüp buz pateni pistinde paten yapmalarını sağladı. Girişimlerinin ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün sanatçıları köye gelip köylülere özel mini konser verdi.
Türkiye’de başarılı kadın olmanın konuşulduğu söyleşide Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, Girişimci Ahu Serter ve Sanatçı Candan Erçetin de iş ve sanat dünyasında kadın olmanın zorluklarını ve önlerine çıkan tüm engellere rağmen nasıl başarılı olduklarını anlattılar.
Özgecan Aslan anıldı
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, konuşması sırasında; bindiği bir minibüsün şoförü tarafından canice hayatı sonlandırılan henüz 20 yirmi yaşındaki Özgecan Aslan’ı yad eden Kocabaş; bu olayın kadın hakları hareketini Türkiye’de görülmemiş bir noktaya taşıdığını vurgularken, Özgecan cinayetinde gösterdiği hassasiyet için Filli Boya Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar’ı sahneye davet ederek teşekkürlerini iletti. Kocabaş, olayın hemen ardından tepkisini tüm TV kanallarının reklam kuşaklarında yayınladığı “Simsiyah” filmi ile gösteren Gözde Akpınar’a vicdanları harekete geçiren bu çalışma nedeniyle bir plaket takdim etti. Akpınar “Simsiyah için tüm Türkiye’den çok sayıda destek maili aldım, tek başıma olsam korkardım. Bu hepimizin içindeki bir çığlıktı” dedi.


EK BİLGİ:

RAKAMLARLA TURKCELL’İN KADINA YÖNELİK SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:

• KARDELENLER: Turkcell eğitimde fırsat eşitliği için kızları destekliyor.

• Turkcell her yıl 10 bin kıza burs veriyor.
• Bugüne dek verilen burs sayısı 100 bin.
• Burs verilen kız sayısı 28 bin.
o 17 bin Kardelen liseden mezun oldu.
o 1.800 Kardelen üniversite mezunu oldu.
• Kardelenler Projesi, 2010 yılının Mart ayında BM merkezinde düzenlenen panelde örnek proje olarak dünyaya tanıtıldı.

• EKONOMİYE KADIN GÜCÜ: Turkcell; kadınların teknolojiye, finansal sistemlere ve eğitime erişimini sağlayarak onların ekonomiye daha fazla katılmalarını ve güçlenmelerini sağlıyor.

• Turkcell Eylül 2012’de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliği ile “cepten kalkınma seferberliği” başlattı.
• İlk etapta faydalanan kadınların sayısı 55 bin idi.
• Bu sayı 70 bine ulaştı.
• Hedef 4 yılda 100 bin kadına destek olmak.
• Bir yıl içinde sosyal borçlanma modeli sayesinde gelen destek ise 1 milyon TL’ye ulaştı.
• Turkcell, 2013’te kadınların ürünlerini sergileyip alıcıyla aracısız buluşabildikleri internet sitesi Turkcell El Emeği Pazaryeri’ni açtı. Amaç kadınları yeni nesil girişimcilere dönüştürmek.
• Turkcell, Mart 2013’te Ekonomiye Kadın Gücü projesi de dâhil “kadın odaklı” öncü projeleri ile Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyaya örnek gösterildi.

TURKCELL’DE KADIN İSTİHDAMI:
• Turkcell Grup şirketlerinde çalışanların %50’si kadın. Bu rakam telekom sektöründe %23’ler seviyesinde.
• Turkcell Global Bilgi genelinde kadın çalışan oranı %60’a çıkıyor.
• Anadolu’nun dört bir yanına dağılmış çağrı merkezleri sayesinde, Turkcell kadın çalışma oranlarının çok düşük olduğu illerde bile bu eşitliği sağlamayı başarıyor.
• Turkcell yönetici kadrosunun %31’i kadınlardan oluşması her kademede sağlanan fırsat eşitliğinin önemli bir göstergesi. Dünya çapında kadın yönetici oranı %21 düzeyinde.deltafx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Devletin zirvesi Turkcell’in 20. yıl resepsiyonunda buluştu deltafx Bilişim Haberleri 0 12 Kasım 2014 18:03
Turkcell’li Akıllı Kadınlar “Meydan”a çıktı deltafx Bilişim Haberleri 0 23 Eylül 2014 14:57
Turkcell’li Akıllı Kadınlar 20-21 Eylül’de “Meydan”da deltafx Bilişim Haberleri 0 17 Eylül 2014 14:00
“Türkiye’yi Büyüten Kadın Liderler”in başarı hikayeleri deltafx Bilişim Haberleri 0 05 Mart 2014 15:48
- Türkiye Kadınlar Basketbol İkinci Ligi Final Grubu Gökhan Spor Dünyası 0 26 Mayıs 2013 23:11

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 11:20.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750