Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Turkcell Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol arkadaşlığı yapacak

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 02 Aralık 2014   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 605
Konular: 584
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 610
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Turkcell Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol arkadaşlığı yapacak

Görme engelliler alışverişlerini kimseden yardım almadan yapabilecek
Turkcell Hayal Ortağım servisiyle görme engellilere yol arkadaşlığı yapacak

• Turkcell, YGA ile birlikte hayata geçirdiği engelli dostu “Hayal Ortağım” servisine yeni bir kategori ekledi. Böylece görme engelli vatandaşların evlerinden çıkıp hayata daha çok dâhil olmaları hedefleniyor.
• İlk olarak İstinyePark’ta hayata geçirilen sistem, görme engellilerin tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezebilmesini sağlıyor. Alışveriş merkezindeki mağazalara, sinema, yeme-içme bölümü, tuvalet, acil çıkış veya asansör gibi alanlara sesli komutlarla kolayca ulaşabiliyorlar.
• Akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki “Yol Arkadaşım” kategorisinden “İstinyePark” menüsüne giriyor ve istedikleri yere sesli komutlarla varabiliyorlar.
• Turkcell Hayal Ortağım kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan bu yeni sistem için Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül şunları söyledi:
“Engelleri ortadan kaldıracak bir paket haline getirdiğimiz bu sistem için; tüm toplu yaşam merkezlerine ‘gelin, siz de yol arkadaşımız olun’ diyoruz.”

Bugüne kadar istihdam, sosyal sorumluluk, ürün ve çözümler gibi alanlarda engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına pek çok projeye imza atan Turkcell, Young Guru Academy (YGA) iş birliğiyle geliştirdiği ve engelli aboneleri hayata bağlamayı hedeflediği servisi “Hayal Ortağım”a yeni bir hizmet daha ekledi. Turkcell, görme engellilere yol arkadaşlığı yapacağı bu yeni hizmetle toplu yaşam merkezlerinde onların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.
Türkiye’ye getirdiği dünyaca ünlü markalar ve sunduğu ayrıcalıklı hizmetle sektörün geleceğine yön veren markalardan olan İstinyePark iş birliğiyle hayata geçirilen sistem, görme engellilerin herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmesini sağlıyor. “Hayal Ortağım” uygulaması içinde yer alan bu sistem sayesinde görme engelli kişi, alışveriş merkezindeki mağazalar, sinema, yeme-içme bölümü, tuvalet, acil çıkış veya asansör gibi alanlara sesli komutlar ile kolayca ulaşabiliyor. Uygulamanın en önemli özelliği ise; görme engelli kullanıcının bu teknoloji sayesinde başka birinden yardım almasına gerek kalmadan kendi bulunduğu lokasyonu öğrenip, gitmek istediği yere rahatça ulaşmasını sağlaması.
“Yol Arkadaşım” nasıl işliyor?
Genel sistem bluetooth teknolojisi ile POI tarafından üretilen yol gösterici cihazlar (beaconlar) sayesinde çalışıyor. Bu yol göstericilerden dış alan ve İstinye Pazarı hariç, İstinye Park’taki tüm mağaza, sinema, yeme-içme bölümü, asansör, acil çıkış ve tuvaletlere olmak üzere 320 adet yerleştirildi. Bu sayede görme engelli aboneler, akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki Yol Arkadaşım kategorisinden İstinye Park menüsüne giriyor ve istedikleri yere sesli komutlar ile varabiliyorlar. Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, internet bağlantı ücreti ödemedikleri için, bu uygulama içerisinde tüketilen data için de ücretlendirilmiyorlar.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve Hayal Ortağım’ın yeni özelliği konusunda şunları söyledi:
“Böyle özel bir günde bu özel sistemi uygulamaya geçirdiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Turkcell olarak şimdiye kadar engelliler için geliştirdiğimiz ürün, servis, istihdam ve sosyal sorumluluk gibi alanlarda pek çok projeye imza attık. Kurum kültürümüz gereği fırsat eşitliği sağladığımız takdirde insanların ufuklarını çok ötelere taşıyabileceklerini, imkânsızı başarabileceklerini biliyoruz. Bu felsefeden hareketle istihdamda, bilgiye erişimde, sosyal hayata katılımda mobil iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatlarla engelli vatandaşlarımızın önündeki pek çok engeli ortadan kaldırıyoruz. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımızı hayata katabilmek, evlerinden çıkmalarını sağlamak adına ne yapabileceğimizi sadece özel günlerde değil, her gün düşünüyoruz. Birlikte, her gün daha iyiye ulaşacağımızı biliyor, engelli vatandaşlarımızı iş yaşamına ve sosyal hayata dâhil edecek her adımı önemsiyoruz. İstinyePark’la yaptığımız iş birliği kapsamında kurulumu ve cihaz donanımıyla engelleri ortadan kaldıracak bir paket haline getirdiğimiz bu sistem için; diğer toplu yaşam merkezlerine ‘gelin, siz de yol arkadaşımız olun’ diyoruz.”
Mağaza ismini söylemek yeterli
Sistem, İstinyePark’ta yer alan mağazaların yer bilgisine ulaşmak için, sesli komut ile mağaza ismini söyleyerek veya mağaza ismini yazarak arama yapmayı mümkün kılıyor. Sesli arama yapılmak istenirse “Sesli Ara” butonuna tıklamak ve dilenen mağazanın adını veya kategorisini söylemek yeterli oluyor. Arama sonunda tüm mağazalar isimlerine göre A’dan Z’ye sıralı bir şekilde listeleniyor. Listelenen mağazaların kat bilgisi ve kategori bilgisine de ulaşılabiliyor. Mağaza, restoran ve ortak alanlar butonu tıklandığında ise İstinyePark’ta bulunan mağazaların, tuvalet, acil çıkış, asansör gibi hizmet ve ihtiyaç alanlarının bilgisi dinlenebiliyor.
Gidilmek istenen mağaza hakkında bilgi almak için; arama alanını tıklayarak, kat, kategori, mağaza adı ya da aranılan ürünü yazarak aratmak da mümkün. Örneğin İstinyePark’ın dünya mutfağından birçok seçenek sunan restoranlarını öğrenmek için, yiyecek yazıp aratmak yeterli oluyor.
Mağazaların yanından geçerken sesli bilgi al
Kullanıcılar İstinyePark içinde dolaşırken “Serbest Dolaşım” butonunu tıkladıklarında, yanından geçtikleri mağaza, restoran ya da hizmetlerle ilgili sesli olarak anlık bilgilendiriliyorlar. Bunun için “Serbest Dolaşım” butonuna tıklamak ve yürümeye başlamak yeterli. Bilgi almaya devam etmek için uygulamayı sonlandırmamak gerekiyor. Serbest Dolaşım’dan Geri butonu tıklanarak çıkılabiliyor.
Akıllı telefonu olmayana da kullanma fırsatı
Görme engelliye yol arkadaşı olan sistem, iOS ve Android işlemciler üzerinden yönetiliyor. Bu nedenle, sistemi kullanacak kişinin akıllı telefonu olması gerekiyor. Turkcell ve İstinyePark, akıllı telefona sahip olmayan görme engellilere de bu hizmetten faydalanmaları için olanak sağlıyor. Akıllı telefona sahip olmayanlar, İstinyePark ana giriş kapısındaki danışma masasından kimliğini ve engelli belgesini verip geçici olarak kullanabilecekleri Hayal Ortağım yüklü akıllı telefonları teslim alabiliyor.
Görme engelliler test etti onayladı
Görme engellilerin herhangi birinden yardım almadan, tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezmelerini sağlayacak sistemi; hem Turkcell bünyesinde çalışan hem de Young Guru Academy’den katılan görme engelliler test etti. Böylece sisteme katılımcılardan alınan geri dönüşlere yenilikler eklendi ve geliştirildi.

Turkcell Engel Tanımayanlar Hareketi hakkında:
• Turkcell engellilere yönelik hizmetlerini; engelli istihdamı, ürün ve çözümler ile sosyal sorumluluk projeleri olmak üzere üç ana başlık altında topluyor.
• Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde toplam 500 engelli istihdam ediliyor. Turkcell Global Bilgi Karaman ve Van-Erciş Çağrı Merkezlerinde çalışanların %50’sini engelli personel oluşturuyor.
• Engelli abonelerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için Young Guru Academy (YGA) işbirliğiyle geliştirilen “Turkcell Hayal Ortağım” servisi sayesinde engelli aboneler Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, köşe yazarlarını, dünya klasiklerinden kişisel eğitime, masallara kadar binlerce kitabı, astroloji, döviz kuru, hava durumu, Goller Cepte gibi bilgi servislerini, sosyal hayata entegrasyonları için vazgeçilmez olan birçok eğitimi sesli olarak dinleyebiliyorlar.
• Sadece engelli abonelerin faydalanabildiği “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ücretsiz. Servisi GSMA 2014 Mobil Dünya Kongresi’nde önemli bir başarıya imza attı. Her yıl Kongre kapsamında gerçekleşen Global Mobil Ödülleri’nde “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi “En iyi Mobil Ürün-Uygulama” başlığında dünya birincisi oldu.
• Yine işitme engellilere işaret diliyle hizmet verebilmek için geliştirilen “Görüntülü Müşteri Hizmeti” servisi bulunuyor.
• Görme engelli aboneler “Neredeyim Destek Servisi” ile bulundukları noktayla ilgili bilgileri sesli olarak dinleyebiliyor, bir yakınını kendi konumunu sorgulayabilmesi için tanımlayabiliyor veya yakınıyla konumunu paylaşabiliyor.
• Turkcell’in Çalarken Dinlet servisini engelli müşteriler için farklılaştırıldı. Kendilerini arayan kişilere, “Aradığınız kişi işitme engellidir. Kendisine ulaşmak için SMS ya da MMS atabilirsiniz” mesajını dinletebiliyorlar.
• Görme Engelli aboneler Sesli Fatura ve Sesli Sözleşme Hizmetleriyle fatura tutarı, son ödeme tarihi ve fatura içeriği ile ilgili ücretsiz olarak bilgilendiriliyor. Bunun yanı sıra görme engelli aboneler kendilerinden imzalamaları istenen müşteri sözleşmesi hakkında fikir edinebilmek istediklerinde hem Çağrı Merkezi hem de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] üzerinden sözleşmeyi dinleyebiliyor.
• Engellilerin ihtiyaçlarına göre ayrıştırılmış indirimli ve çok avantajlı Engel Tanımayanlar ve Destek tarifeleri bulunuyor.
• Turkcell’e yeni gelen görme engelli aboneler Turkcell Mağazalarına (flagship) geldiğinde Braille alfabesi ile yazılı SIM kart zarfları sayesinde numaralarını kendileri istedikleri gibi seçebilecek ve tüm detayları okuyabilecek.
• Turkcell Akademi bünyesinde “Engel Tanımayan Akademi” hayata geçirildi ve işitme engelliler için teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe işaret dili ve altyazıyla eğitimler hazırlandı. Bu sayede Akademi engel tanımayan müşteriler için de bilgi kaynağı halini almış oldu.
• Görme engelliler için ise Turkcell Akademi eğitimlerine “Hayal Ortağım” da dahil edildi. Böylece Turkcell Akademi ile hem görme engellilere hem de işitme engellilere eğitim fırsatı sunuluyor. Ek olarak, İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle “Türk İşaret Dili” eğitimlerini Turkcell Akademi üzerinden verilmeye başlandı. İşitme engellilerle iletişim kurmak isteyen herkes Turkcell Akademi üzerinden işaret dilini öğrenebiliyor.
• Turkcell, Görme Engelli Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra Görme Engelliler Ligi’ne de adını vererek Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne ana sponsor oldu.
• Turkcell Mağazaları’nda Türkiye’de bir ilk olan “Turkcell’in Parmakları Konuşuyor” projesini Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle hayata geçirdi. 127 Turkcell İletişim Merkezi’nde 200’den fazla çalışana eğitim verildi.
• Turkcell Kardelenler projesi kapsamında TESYEV işbirliğinde maddi durumu yetersiz olan 100 engelli Kardelenin eğitimine destek oluyor. Kardelenler arasında işitme, görme ve ortopedik engelli öğrenciler var.deltafx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell’in “Hayal Ortağım” servisi görme engelli çocuklara ışık oldu deltafx Bilişim Haberleri 0 21 Ekim 2014 14:18
Turkcell’den herkesi tablet sahibi yapacak kampanya deltafx Bilişim Haberleri 0 01 Ekim 2014 15:19
RaidCall Şifre Görme Yardım Oblivion Yardım Merkezi 4 14 Şubat 2014 19:15
Ayvalıklı Ak Kadınlardan Engellilere Ak İftar W.Sneijder Güncel Haberler 0 21 Temmuz 2013 16:11
Pilot profili görme yardım demeter46 Darkorbit Botlar ve Buglar 2 27 Haziran 2013 16:54

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:25.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750