Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Turkcell’den 180 bin kamu binasına enerjide 675 milyon TL tasarruf fırsatı

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06 Haziran 2014   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 608
Konular: 587
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 613
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Turkcell’den 180 bin kamu binasına enerjide 675 milyon TL tasarruf fırsatı

Kamudaki enerji tasarrufu Bursa Okullarından başladı

Turkcell’den 180 bin kamu binasına enerjide 675 milyon TL tasarruf fırsatı

Turkcell, Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi koordinatörlüğünde Bursa Valiliği ve Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliği ve Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şubesi desteğiyle “APİS Enerji Verimliliği Projesi” hayata geçirildi. Proje sayesinde Bursa’daki 20 okulda gereksiz elektrik tüketimi ve reaktif enerji kullanımı tespit edilerek faturalarda bir yılda 39 bin TL’lik tasarruf elde edildi. Projenin Bursa’dan çıkarak tüm Türkiye’ye yayılmasıyla enerjide sadece 180 bin kamu binasında yılda 675 milyon TL tasarruf imkanı doğmuş olacak.

Turkcell’in makineler arası iletişim (M2M) teknolojisi ve Entes Elektronik iş ortaklığı ile geliştirdiği Reaktif Enerji Servisi, elektrik tüketiminin anlık olarak takip edilmesini sağlıyor. Servis, reaktif enerji tüketimi arttığında ve ceza riski oluştuğunda SMS ya da e-posta ile uyarı mesajı gönderiyor. Böylelikle faturalardaki reaktif ceza bedeli sıfırlanabiliyor. Uyarı sistemi sayesinde, Turkcell Reaktif Enerji Servisi kullanan iş yeri ve kurumların elektrik faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanıyor.


Turkcell’in makineler arası iletişim (M2M) teknolojisi ile ürettiği çözümler, ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor. Turkcell tarafından geliştirilen Reaktif Enerji Servisi sayesinde; atölye, mağaza, AVM, fabrika, otel gibi iş yerlerinin ya da okul, hastane gibi kurumların enerji tüketimi anlık olarak izlenebiliyor. Bu sayede, faturalara “Reaktif Enerji Bedeli” olarak yansıyan ceza tutarını ortadan kaldırmak mümkün oluyor.
Turkcell Reaktif Enerji Servisi kullanılarak önemli ölçüde tasarruf ve enerji verimliliği sağlanan örnek projelerden biri, Bursa’da hayata geçirildi. APİS Enerji Verimliliği Projesi adını taşıyan projenin sonuçları, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın ev sahipliği yaptığı basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantı, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici, Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Mustafa Uysal, Entes Elektronik Genel Müdürü Uran Tiryakioğlu ve APİS Projesi Koordinatörü Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Öğretmeni Levent Yazıcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, basın toplantısında Turkcell’in projeye verdiği önemi ifade ederek şunları söyledi:
Kocabaş: “Bursa, Türkiye’ye örnek olmalı”
“Bugün Türkiye’de M2M hatlarının kullanıldığı her 3 makineden 2’si Turkcell SIM kartıyla çalışıyor. Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de ilk M2M uygulamalarını Turkcell gerçekleştirdi. Çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz. M2M’e özellikle son 4 yıldır yaptığımız büyük yatırımlar hem pazarın büyümesini sağladı, hem de liderliğimizi pekiştirdi. 3 yıl önce Türkiye’de M2M’e özel ilk SIM kartı lanse ettik. M2M teknolojisiyle tasarrufu artırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda sunuyoruz. Toplamda ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak gördüğümüz M2M teknolojisi sayesinde, 2013’te yaklaşık 1,4 milyon Turkcell’li makineyi konuşturarak ülke ekonomisine 1,5 milyar TL’den fazla katkı sağladık. Bu kez, bizi çok heyecanlandıran önemli bir projeyle, ülke ekonomisine katkımızı sürdürüyoruz. Turkcell Reaktif Enerji Servisi, elektrik faturalarındaki önemli bir yükü ortadan kaldırıyor. APİS Enerji Verimliliği Projesi örneğinde, okul bütçelerinde sağlanan 39 bin TL’lik tasarruf, başta Bursa olmak üzere tüm Türkiye’nin kazancı. APİS projesi, Bursa’da bulunan tüm okullarda uygulanmış olsa elde edilecek tasarruf miktarı yaklaşık 5 Milyon TL’ye, Türkiye çapında bütün okullarda uygulandığında ise 100 Milyon TL’ye ulaşabilir. Kamuya ait binaların tamamına yaygınlaştırıldığında ise elde edilecek tasarruf yılda, Bursa’da 27 milyon TL, Türkiye’deki toplam 180 bin kamu binasında 675 milyon TL’ye çıkacaktır. Böyle bir tasarrufla yüzlerce yeni okul ve hastane açmak ya da onlarca fabrika kurmak mümkün. Bu bakımdan Bursa, Türkiye’ye örnek olmalı. Turkcell olarak, projeyi geliştiren, katkı sunan ve bizimle beraber hayata geçiren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. ”
Ödüllü Proje
Apis Enerji Verimliliği Projesi başarısını bir de ödülle tescilledi. Proje yakın bir zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2014 Verimlilik Proje Ödülleri’nde ödüle layık görüldü. Proje, kamu kategorisinde Türkiye’nin en iyi 3. projesi seçildi.
Reaktif Enerji nedir?
Mağaza, fabrika, okul, hastane, AVM, otel gibi işletmelerde kullanılan cihazlar, makineler, fırınlar, elektrik enerjisini kullanırken şebekeden aktif ve reaktif enerji çekiyorlar. Ancak cihazların aslında şebekeden sadece aktif enerjiye ihtiyacı bulunuyor. Ortalama 1.000 TL’nin üzerinde fatura ödeyen iş yerleri ve kamu kurumları kullanmadıkları bu reaktif enerjinin belli limitlerin üzerine çıkması halinde devlet kurallarına göre elektrik dağıtım firması faturaya ek reaktif bedel (ceza) yansıtıyor. Ancak ne yazık ki, kimse bunun ceza olduğunu bilmediği için elektrik faturasının bu şişkinliğini normal sanıyor. Çünkü faturada bu fazla miktar “İndüktif ve Kapasitif” (Reaktif) enerji bedeli olarak faturaların 2. ve 3. sütunlarında yer alıyor. Ortalama 1.000 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes bu ceza riski ile karşı karşıya.
Turkcell Reaktif Enerji Servisi, reaktif enerji tüketimi arttığında ve ceza riski oluştuğunda SMS ve e-posta ile ilgili kurum yetkililerini uyararak, reaktif ceza bedelinin yansımasını engelliyor. Gereksiz elektrik tüketimi tespit edilerek, elektrik faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlanmış oluyor. Bu da aylık 5.000 TL’lik faturada ortalama 1000-1500 TL civarında tasarruf anlamına geliyor.

APİS Enerji Verimliliği Projesi
Bursa Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri tarafından geliştirilen proje, Turkcell, Bursa Valiliği ve Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı iş birliği ile hayata geçirildi. Projenin temel amacı, enerji kaynaklarını verimli ve etkin kullanmak. Sınırlı kaynaklara sahip okullarda, reakif cezaların okul bütçelerine getirdiği ek yükün APİS projesi ile ortadan kaldırılması hedefleniyor. Proje, enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik bilgi toplama, ölçüm, değerlendirme ve raporlama aşamalarından oluşuyor. Bir diğer hedef de, enerji takibi/yönetimi sayesinde sera gazı emisyonları ile diğer ilgili çevresel etkileri ve enerji maliyetlerini azaltmak.
20 okulda 39 bin TL tasarruf
Bursa Yeşilyayla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin kamuda enerji tasarrufu ve reaktif enerji bedellerinin önlenmesi amacıyla temelini attığı çalışma, Turkcell’in makineler arası iletişim teknolojisi ve Turkcell’in iş ortağı Entes Eleketronik’in cihazları kullanılarak hayata geçirildi. Proje kapsamında 20 okulun elektrik tüketimi uzaktan anlık olarak izlendi. Okullarda aydınlatma, bilgisayar, klima ve benzeri cihazlardagereksiz enerji tüketimi yapıldığı belirlendi. Ölçümler sonucunda mevcut altyapıdan kaynaklanan gerilim yükselme ve düşüşleri tespit edildi. Reaktif tüketimler arttığında gelen alarmlar sayesinde, 2012 yılında 20 okulda toplam 39 bin TL olan reaktif enerji bedeli, 2013 yılı faturalarında APİS projesi ile sıfıra indirildi. Böylece tasarruf miktarı 1 yılda 39 bin TL oldu. 2014 sonunda, projenin uygulandığı 20 okulda tasarruf miktarının 100 bin TL’yi aşması bekleniyor.
M2M teknolojisi hakkında
M2M (makineler arası iletişim) teknolojisi, Turkcell’in çok çeşitli sektörlere sunduğu ve ülke ekonomisinin geleceğini aydınlatan teknolojilerden biri. Bu teknoloji, taşıt, sayaç, sensör ve benzeri makinelere takılan SIM kart sayesinde, sürecin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. SIM kart takılarak akıllı hale gelen makineler; tasarrufu arttırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda ile hem kurumlara ve şirketlere hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
M2M çözümleri; elektrik, su ve gaz sayaçlarında kayıp/kaçak oranının azaltılması, yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu, uzaktan sulama otomasyonu, seraların takibi, lojistik sektöründe araç takibiyle akaryakıt maliyetlerinin azaltılması, finansal hizmetler tarafında mobil POS cihazları ve ATM’ler, yazarkasalar, sağlık gibi pek çok farklı alanda kullanılıyor.



deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell ve Turkcell Superonline’dan Gaziantep’e 130 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 05 Haziran 2014 07:44
Turkcell’den ayda 9,90 TL’ye tablet fırsatı deltafx Bilişim Haberleri 0 27 Nisan 2014 19:22
Makineler konuştu, Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı deltafx Bilişim Haberleri 0 27 Nisan 2014 10:18
Turkcell Superonline’dan Antalya’ya 90 milyon TL yatırım deltafx Bilişim Haberleri 0 03 Mart 2014 12:20
Turkcell ve Turkcell Superonline enerjide 1 yılda 26,7 milyon TL tasarruf sağladı deltafx Bilişim Haberleri 0 09 Ocak 2014 12:08

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 23:49.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750