Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Makineler konuştu, Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Nisan 2014   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 605
Konular: 584
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 610
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Makineler konuştu, Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı

27 Nisan 2014

Her 3 makineden 2’si Turkcell’li
Makineler konuştu,
Turkcell 1,5 milyar TL tasarruf sağladı
Türkiye’nin Turkcell öncülüğünde tanıştığı makineler arası iletişim teknolojisi, 24-25 Nisan tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’nde ele alındı. Uluslararası M2M piyasasının önde gelen aktörlerini Londra’da buluşturan kongreye Turkcell adına Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş katıldı.
Londra’da basın mensuplarıyla bir araya gelen ve Turkcell’in M2M teknolojisiyle sunduğu yenilikçi çözümleri tanıtan Kocabaş, bu çözümlerle 2013’te Türkiye ekonomisine 1,5 milyar TL’yi aşkın katkı sağladıklarını belirtti. Son iki yılda neredeyse ikiye katlanan Türkiye M2M pazarında, her üç makineden ikisi Turkcell’li.

Turkcell, 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’ne ana konuşmacılardan biri olarak katıldı. Londra’da yapılan toplantıda, ülkelerin ekonomilerini, bireylerin yaşam, kurumların ise iş yapış biçimlerini değiştiren M2M teknolojisinin bugününe ve geleceğine dair analiz ve öngörüler paylaşıldı.
Türkiye’den yalnızca Turkcell’in katıldığı iki günlük kongrede Sony, IBM, Ericsson, Oracle, Cisco, SAP gibi pek çok teknoloji devi, M2M konusunda attıkları adımları ve hedeflerini ortaya koydu.
Dünya M2M Kongresi’nin bu yılki en dikkat çekici yönü, “konuşan makineler” aracılığıyla geliştirilen çözümlerin çeşitliliği ve ekonomiye sağlanan katkının büyüklüğü oldu.

Selen Kocabaş: “2013’te 1,5 milyar tasarruf sağladık.”
Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda çözüm sağlayan M2M teknolojisini, Turkcell’in Türkiye’de gerçekleştirdiği uygulamalarla örneklendirdi. Kocabaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“2013 sonunda Türkiye’de 2,1 milyon makine uzaktan yönetiliyor. Son 2 yıl içinde neredeyse ikiye katlanan bu pazarda, yine BTK’nın açıklamalarına ve kendi rakamlarımıza baktığımızda Turkcell’in %67’lik payıyla pazarda lider olduğunu görüyoruz. Turkcell olarak M2M’e özellikle son 4 yıldır yaptığımız büyük yatırımlar hem pazarın büyümesini sağladı, hem de liderliğimizi pekiştirdi. 3 yıl önce Türkiye’de M2M’e özel ilk Sim kartı lanse ettik. 2 yıl önce yine Türkiye’de ilk olarak M2M platformumuzu hayata geçirdik ve dünyada kendine ait M2M platformu geliştiren ilk beş operatörden biri olduk.
Bugün Türkiye’deki her üç makineden ikisi Turkcell’le çalışıyor. Turkcell M2M uygulamalarıyla yalnızca 2013 yılında ülke ekonomisine sağladığımız katkı 1,5 milyar TL’yi aştı. Bunun beş temel nedeni var: Üstün altyapımız, teknoloji gücümüz, deneyimimiz, çözüm çeşitliliğimiz ve iş ortaklarımız. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Türkiye’de ilk M2M uygulamalarını biz gerçekleştirdik ve çözümlerimizle bu teknolojinin Türkiye’de dünya ile eş zamanlı olarak yaygınlaşmasını sağlıyoruz.”
Kocabaş: “Araç Takip’te Avrupa’nın 1 numarası olduk”
Selen Kocabaş, Turkcell’in halen mobil POS ve yazarkasalar başta olmak üzere 1,4 milyon makineye hizmet verdiğini belirtti. En hızlı yükselişin ise akıllı araçlar alanında olduğunu ifade eden Kocabaş, Turkcell’in 480 bin araçla Avrupa’da bir ülkede en fazla Araç Takip hattına sahip operatör olduğunu vurguladı. Bu sıralamada akıllı araçları endüstride ve tarımın birçok alanında kullanılan makineler, elektrik, gaz ve su sayaçları ve son olarak da akıllı evler ve ev güvenlik sistemleri izliyor.
“Telsiz Ruhsat Ücreti kaldırılırsa sektör hızla büyür”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan bu teknolojinin desteklenmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Temmuz 2012’de Maliye Bakanlığımız her GSM hattından ilk hat açıldığında alınan 40 TL’lik Yeni Tesis Özel İletişim Vergisi’ni M2M hatları için kaldırdı. Bunun pazarın gelişmesinde olumlu etkisi oldu. Benzer bir şekilde şimdi de Telsiz Ruhsat Ücretinin kalkması pazarın gelişimine çok önemli katkı sağlayacağını görüyoruz. Özellikle enerji sayaçları projelerinde bu Telsiz Ruhsat Ücreti çok ciddi bariyer teşkil ediyor ve Türkiye’nin bu teknolojiden elde edeceği katma değer ve tasarrufu yavaşlatıyor.
Yeni Tesis vergisi kaldırıldığında, yeni hatlardan dolayı yaratılan ek vergiler sayesinde neredeyse 1 yıl içinde bu değişim toplam kamu gelirlerinde pozitife çıktı. Aynı şekilde Telsiz Ruhsat ücretinin kaldırılmasıyla toplam M2M abone sayısının kısa sürede artacağını, böylelikle devletin elde edeceği toplam vergi gelirlerinin 2015 itibarı ile pozitife geçeceğini ve sonraki yıllarda sürekli artış göstereceğini öngörüyoruz. Telsiz Ruhsat Ücreti’nin kaldırılması ile hem sektör büyüyecek hem de devlet vergi gelirlerini artıracak.”

M2M nedir?
Makineler Arası İletişim (Machine To Machine-M2M), cihazlara takılan özel bir SIM kart sayesinde, cihazların uzaktan izlenmesini, yönetilmesini ve birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknoloji. Uygulama alanı neredeyse sınırsız olan bu teknoloji; enerjiden sağlığa, tarımdan lojistiğe kadar pek çok sektör için sıçrama tahtası haline gelmiş durumda. SIM kart takılarak akıllı hale gelen makineler; tasarrufu artırma, çevreyi pozitif etkileme, fiziki güvenlik, sağlık güvenliği, sahada kontrol ve verimliliği artırma gibi birçok fayda sunarak hem kurumlara ve bireylere hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
2020 yılına gelindiğinde dünyadaki her 5 SIM karttan birinin M2M SIM kart olması bekleniyor. Aynı tarihlerde dünyada birbiriyle iletişim kurabilen cihaz sayısının ise 80 milyarı bulacağı öngörülüyor.

2013 yılında Türkiye’de;
• Ulaşımdaki yakıt tüketimi yaklaşık 60 milyar TL
Turkcell Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 2013’te 1 milyar TL tasarruf sağlandı.
Eğer tüm ticari araçlarda olsaydı; 10 milyar TL yakıt tasarrufu sağlanır, böylece her yıl İstanbul’un 2 yıllık tüm akaryakıt harcaması kurtarılmış olurdu.

• Trafik kazalarında yılda 4 bin can kaybı
M2M sayesinde öğrenci servisleri sürekli takip ediliyor ve çocukların güvenliği artıyor, veliler her an öğrencilerin nerde olduğunu görebiliyorlar. 15.000’den fazla öğrenci servisinde Turkcell Akıllı Araç takılı.
Sadece kara yollarındaki araçlar değil trenler de Turkcell Akıllı Araç sayesinde uzaktan yönetilebiliyor ve bu sayede raydan çıkma gibi durumlar anında ilgili yerlere bildiriliyor. 4.000’den fazla trende Turkcell M2M hattı var.
M2M Akıllı Tekne Takip ile; motor çalışıyor mu, tekne hareket halinde mi, sintinede su var mı, yangın, ısı, alargada demir tarama, akü, şarj uyarı sistemleri ile teknelerin güvenliği sağlanıyor.
Şehirlerarası otobüslerde yolcuların güvenliği, şoförlerin takibi, vb. her türlü kontrol Turkcell Akıllı Araç sayesinde yapılabiliyor
Akıllı Duraklar sayesinde Belediye Otobüsü ve Minibüs hatlarında bir sonraki aracın ne kadar sonra geleceği bilinebiliyor, bekleme süreleri azalıyor.
Turkcell Akıllı Araç Sayesinde orman yangınlarına müdahale eden itfaiye araçları ve arazözler ve hatta helikopterler takip edilip yangınlara hızlı ve etkin müdahale sağlanabiliyor. Şu anda 5000’den fazla yangına müdahale aracında Turkcell Akıllı Araç kullanılıyor.
• Enerji ithalatı 56 milyar dolara, elektrikteki kayıp kaçak oranı % 70’e varıyor
Turkcell, Akıllı Enerji çözümleriyle Türkiye’nin cari açığının yarısından fazlasını oluşturan elektrik harcamalarının azaltılmasına destek oluyor. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’nin tamamı ile de çalışan tek operatör Turkcell.
Turkcell, 100 bin Akıllı Sayaçla yılda 300 milyon TL tasarruf sağlıyor.
Tüm Ticari sayaçlar, Akıllı Sayaçlar hale getirilip reaktif enerji çözümleri yaygınlaştırılırsa, bugün ortalama %15 olan kayıp kaçaklar %7-8’lere düşürülebilir. Her yıl Türkiye’nin 2. en yüksek elektrik tüketimini yapan, yaklaşık Türkiye’nin %7 oranındaki elektriğini tüketen İzmir’in ihtiyacı kadar elektrik tasarrufu (5 milyar TL) sağlanabilir.

• Türkiye’de işlenmiş su kaybı yaklaşık % 46
Tarımda ve sanayide yer altı sularının kontrolsüz kullanımını engellemek için 3.000’den fazla su kuyusu Turkcel’in M2M çözümleryle uzaktan takip ediliyor.
Sadece Kocaeli’de İSU ile yapılan Akıllı Su Yönetim Projesi ile yılda 10 milyon TL’lik su kaybını önlendi. Bu projenin tüm Türkiye’ye yayılması halinde her yıl bir Sapanca Gölü kadar (yaklaşık 1 milyar metreküp) su kurtarılabilir.
• Kronik hasta sayısı 22 milyon, diyabetin devlete maliyeti 13 milyar TL

Turkcell Akıllı Sağlık Çözümleri sayesinde, kronik hastaların kritik sağlık verileri anlık olarak doktorlarının önüne gidebiliyor ve bu sayede hastalıkları sürekli kontrol altında tutulabiliyor.

• Turkcell’in M2M çözümleri sayesinde bir yılda sağlanan 1,5 Milyar TL’lik tasarruf ile; 16 derslikli 450 İlkokul veya 100 yataklı 150 hastane; veya 400 kişi istihdam edebilen 300 Tekstil Fabrikası yapılabilir, 120.000 kişiye istihdam sağlanabilir.deltafx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
X Makineler Vinc Helikopter Dev Kesici yaverin Diğer Videolar 0 26 Şubat 2014 23:37
Turkcell ve Turkcell Superonline enerjide 1 yılda 26,7 milyon TL tasarruf sağladı deltafx Bilişim Haberleri 0 09 Ocak 2014 12:08
Akıllanan makineler Türkiye’ye ne kazandırıyor? Foxout Bilişim Haberleri 1 16 Kasım 2013 15:03
Yılın ilk çeyreğinde Turkcell, 2.7 milyar TL gelir elde etti AtomHero Donanım Haberleri 0 19 Nisan 2013 19:43
tasarruf Team SoloMid Darkorbit Sorular,Sorunlar ve Üye Paylaşımları 2 24 Mart 2013 20:58

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:21.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750