Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Küçük ekrana odaklanan Turkcell’de rekor, data ve servislerden geldi

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29 Nisan 2016   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Ekim 2015
Mesajlar: 762
Konular: 762
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 765
Rep Derecesi : demirdoven is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Küçük ekrana odaklanan Turkcell’de rekor, data ve servislerden geldi

4.5G öncesi son üç aylık dönemde tarihinin en yüksek birinci çeyrek geliri ve FAVÖK’üne imza atan Turkcell, data ve servislerle büyümeye devam etti. Turkcell, yılın ilk çeyreğinde yüzde 31.1 büyüyen data ve servis gelirlerinin itici gücüyle Türkiye’de yüzde 10, Grup olarak ise yüzde 8.3 büyüdü.

Dünyanın en güçlü 4.5G şebekesine sahip olduklarını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “İkinci çeyrek itibariyle artık 4.5G farkıyla en güçlü olduğumuz dönem başladı. Daha 4.5G başlamadan data ve servislerde gelen başarı yılın geri kalanı için bizi heyecanlandırıyor” dedi.

Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın da etkili olduğunu belirten Kaan Terzioğlu, “Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz” diye konuştu.


İSTANBUL - Turkcell 2016’nın ilk üç ayında, tarihinin en yüksek 1. çeyrek geliri ve FAVÖK’üne imza attı. 3 milyar 225 milyon TL’yi aşan Grup gelirin itici gücü ise, Turkcell Türkiye’nin performansı oldu. İlk çeyrekte yüzde 10 ile çift haneli büyüyerek 2 milyar 928 milyon lira gelir kaydeden Turkcell Türkiye’nin başarısında yıllık bazda yüzde 31,1 artarak 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaşan data ve servis gelirlerinin katkısı etkili oldu. Data gelirleri yüzde 26,4 büyüme ile 1 milyar lirayı aşarken, servis ve çözüm gelirleri temelde Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerindeki artan kullanıma bağlı olarak yüzde 57,2 yükselerek 226 milyon TL’ye ulaştı.
Data gelirinin artışında akıllı cihaz penetrasyonu, kullanıcı sayısı ve data kullanımındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 25,8 artan mobil genişbant ile yüzde 28,4 artan sabit genişbant gelirleri etkili oldu.
Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grubu yüzde 8,1 artışla 1 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 31,1 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell Türkiye ise aynı dönemde yüzde 10,6 büyümeyle 916 milyon TL FAVÖK ve yüzde 31,3 FAVÖK marjı kaydetti. Proforma Grup net kârı ise yüzde 15,1 yükselerek 544 milyon TL oldu.

Turkcell Türkiye’nin, sabit müşteri sayısı güçlü fiber şebekesi, satış gücü ve müşteri hizmetlerinin desteğiyle 1,6 milyona dayandı. Çeyreksel bazda 36 bin fiber ve 25 bin ADSL müşteri artışı ile toplam 61 bin yeni sabit müşteri kaydetti. Yeniden yapılanmanın yarattığı pozitif etki ile Turkcell Uluslararası 7 çeyreğin ardından ilk kez gelirlerini artırdı ve yüzde 2,1’lik pozitif büyümeye imza attı.

“Küçük ekranda büyüme planımız tutuyor”

Turkcell’in 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G öncesi son çeyrekte özellikle data tarafından gelen başarının kendilerini daha da umutlandırdığını ifade ederek, “Bu başarı, dünyanın en güçlülerinden biri olan 4.5G şebekemizin de desteğiyle çok daha ileri taşınacak” dedi. Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın etkili olduğunu belirten Kaan Terzioğlu, “Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz” diye konuştu.

“Hedeflerimize Turkcell 4.5G farkıyla ilerliyoruz”
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergilediklerini ve önemli gelişmelere imza attıklarını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Yılın ilk çeyreğinde en önemli gündemimiz Türkiye’de dijital dönüşümün başlangıcı olan 4.5G hizmetlerinin 1 Nisan’da gerçekleşen lansmanı oldu. Dünyanın en güçlü 4.5G şebekesini oluşturan Turkcell ekibi çok kısa sürede 4.5G hızında mobil interneti Türkiye’nin 81 ilinde yüzde 70’in üzerinde nüfus kapsaması ile hazır hale getirdi. Turkcell’liler ilk dakikadan itibaren 4.5G’ye yoğun ilgi gösterdi. Bugün itibarıyla 4.5G abone sayımız 5 milyona ulaşırken, 4.5G şebekemiz üzerinden taşınan data trafiği çok kısa zamanda yüzde 22’ye çıktı.”
2016 için konulan büyüme hedeflerini de teyit eden Terzioğlu, “2016 yılı birinci çeyreğinin beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşmesiyle açıkladığımız Turkcell Türkiye ve Grup gelir büyümesi hedefimizi yüzde 8 –10 aralığında yineliyoruz. Grup FAVÖK kar marjımızı da yüzde 31–33 aralığında hedefliyoruz. Yıla rekorlarla güçlü bir başlangıç yapmamıza katkı sağlayan tüm takım arkadaşlarımı ve paydaşlarımızı tebrik eder, bu süreçte desteklerinden dolayı Yönetim Kurulu’muza teşekkür ederim. Bu başarı hikâyemizde daima bizimle birlikte olan müşterilerimize de bir kez daha şükranlarımı sunarım” dedi.
“İhtiyaç duyulan her alanda müşterimizin yanındayız”
Entegre iletişim ve teknoloji şirketi olarak yeniden yapılanmasını tamamlayan Turkcell’in müşterileri merkeze koyarak fark yaratan yeni çözüm ve hizmetler sunmaya başladığını belirten Kaan Terzioğlu, şunları kaydetti:
“Turkcell’in entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi konumunu güçlendiren tekliflerimizle müşterilerimize ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri tek çatı altında sunmak üzere sahada, çağrı merkezimizde ve dijital kanallarda aksiyon planlarımızı hayata geçirmeye başladık. Mobil ve sabitteki gücümüzle müşterilerimize sektörde örneği olmayan yakınsamış bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 10 maddeden oluşan bir taahhüt listesi hazırlayarak, onları memnun etmek için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz.
Müşterilerimizin teknoloji ihtiyaçlarının finansmanını desteklemeye devam etmek amacıyla Mart ayında tüm Türkiye’de hizmet vermeye başlayan finansman şirketimiz çok kısa zamanda akıllı cihazların finansmanı için 400 binin üzerinde yaklaşık 500 milyon TL tutarında kredi sağladı. Bu gelişmenin etkisiyle şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e yükseldi.
Öte yandan, Paycell adını verdiğimiz mobil ödeme platformumuz ile müşterilerimize Turkcell faturası ile ödeme de dâhil olmak üzere birçok alternatif ödeme seçeneği sunuyoruz. Son 12 aylık dönemde, bu platform üzerinden toplamı 440 milyon TL’ye ulaşan 16 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi. Gelişmiş teknolojik yetenekler ile yeniden tanımlanan Paycell hem Turkcell abonelerine hem de diğer müşterilere hizmet verecek.”
Faturalı, fiber ve TV’de büyümeye devam
Turkcell’in 2016 yılının ilk çeyreğinde 5 ülkede konsolide ettiği operasyonlarının müşteri sayısı, 35,2 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 50,8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı, fiber ve TV’de müşteri kazanımı devam etti. Faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1,2 milyon arttı ve müşteri bazının yüzde 50’sine ulaştı. Sabit tarafta fiber müşteri sayısı yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayısı 1,6 milyon oldu. Hızla büyümeye devam eden Turkcell TV+ ise geçen yıla göre 514 bin artışla toplamda 679 bin müşteriye ulaştı. Yakınsama stratejisi kapsamında mobil tarafta ses, data ve servislerin her üçünü kullanan müşteri oranı yüzde 17, sabit tarafta TV’li servis kullanan müşteri oranı ise yüzde 30 oldu.
Herkesin kullanımına açılan Turkcell servislerine ilgi artıyor
Turkcell’in bölgesel genişleme ve küresel ürün ve çözümler sunma hedefleri doğrultusunda stratejik öneme sahip yenilikçi servislerine yönelik talep bu çeyrekte de hızla artmaya devam etti. BiP, Turkcell TV+, Akıllı Depo, Goller Cepte ve yeni adı fizy olan müzik servislerini artık yalnızca Turkcell’lilerin değil herkesin kullanımına açıldı.
Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti ile fark yaratan yeni nesil iletişim platformumu BiP bugüne kadar 192 ülkede 7,5 milyon kez indirildi. BiP’in sadece son 3 aydaki indirilme sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Kullanıcılarının yüzde 39’unu diğer operatör müşterilerinin oluşturduğu BiP, bu alanda dünyanın en yenilikçi uygulamalarından biri oldu.
Türkiye’nin en çok kullanılan bireysel bulut hizmeti olan Akıllı Depo’nun indirme sayısı 2,6 milyona, Türkiye’nin en popüler müzik platformu fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5,7 milyona ulaştı. Goller Cepte servisi ise 2,1 milyon defa indirildi. Bu doğrultuda Turkcell’in dijital servis gelirleri bu çeyrekte geçen yıla göre yüzde 57,2 arttı.demirdoven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Turkcell data ve dijital servislerle büyüdü tüm zamanların gelir rekorunu kırdı demirdoven Güncel Haberler 0 19 Şubat 2016 16:12
Turkcell Big Data Hackathon başvuruları başladı deltafx Bilişim Haberleri 0 14 Mayıs 2015 12:10
PlayStation 4'ün küçük güncellemesi geldi! Revenge77 Oyun Haberleri 0 30 Kasım 2013 00:46
Galaxy S4'ün LTE-A modelinden rekor satış geldi Team SoloMid Bilim ve Teknoloji 0 15 Temmuz 2013 18:23
Altın rekor karateyle geldi alamado Diğer Spor Dalları 0 29 Haziran 2013 08:46

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:08.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750