Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji > Bilişim Haberleri


Hedef 3 yılda telekomünikasyon pazarının liderliği

Bilişim Haberleri


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 17 Kasım 2015   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 23 Aralık 2013
Mesajlar: 606
Konular: 585
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 611
Rep Derecesi : deltafx is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 1
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Hedef 3 yılda telekomünikasyon pazarının liderliği

Turkcell’in 2018’e kadar yılda ortalama yüzde 10 – 14 büyümesi planlanıyor


Hedef 3 yılda telekomünikasyon pazarının liderliği


• 2015’in 3. çeyreğinde %36 olan toplam pazar payını 4.5G’nin de getireceği ivme ile hızla artırmaya hazırlanan mobil iletişim pazarının lideri Turkcell, 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon sektöründe pazar payı en yüksek şirket olmayı hedefliyor.
• Turkcell’i liderliğe taşıyacak itici güçler; yılda yaklaşık yüzde 30’un üzerinde büyümesi öngörülen BİP, Akıllı Depo, Turkcell TV+ ve Turkcell Müzik gibi servis ve çözümlerin yanı sıra her yıl yüzde 25’in üzerinde büyüyecek olan data gelirleri olacak.
• Önümüzdeki 3 yılın Türkiye ekonomisi, telekomünikasyon sektörü ve Turkcell’in yükselişine sahne olacağına dikkat çeken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “2014’te yüzde 5,6 olan Turkcell’in gelir büyümesi yıllık yüzde 14’lere kadar varan bir ivme ile artacak” dedi.

Turkcell tarihinde ilk kez 3 yıllık öngörülerini açıkladı. Turkcell’in 2018 yılına kadar olan hedeflerini paylaşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin önümüzdeki 3 yılda ülke ekonomisi, telekomünikasyon sektörü ve Turkcell’in yükselişine tanıklık edeceğini söyledi. Terzioğlu, “Hedefimiz, Türkiye’de mobil iletişim pazarının açık ara lideri olan Turkcell’i 2018 yılının sonunda toplam telekomünikasyon pazarında da liderliğe yükseltmek” dedi.

Ortaya konulan öngörülere göre önümüzdeki üç yıl boyunca Turkcell yüzde 10-14 arasında büyürken, faiz, amortisman ve vergi öncesi kar marjının (FAVÖK marjı) artarak ortalama yüzde 32-35 seviyelerinde olması bekleniyor. Operasyonel yatırılmların gelire oranının 2018’de %17-16 seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. 4.5G ile ilgili yapılacak yatırımların çok hızlı başlayacağını ve 2016 yılında tamamlanacağını söyleyen Kaan Terzioğlu, yapılacak yatırım miktarının, toplam yıllık gelirin yüzde 20’sinden fazla olacağını söyledi. Turkcell’in büyüme unsurları arasında şu anda ses kullanımının yüzde 52, data kullanımının yüzde 30, servisler, çözümler ve diğer unsurların ise yüzde 18’lik paya sahip olduğunu hatırlatan Terzioğlu, “2018’de ses ve data kullanımı neredeyse yer değiştirmiş olacak. Yüzde 52 olan ses kullanımı yüzde 30’a düşerken, yüzde 30 olan data kullanımı ise yüzde 50’ye yükselecek. SMS, toptan satış, servis ve çözümlerin yüzde 18 olan payı ise 20 olacak. Servis ve çözümlerde 609 milyon TL olan gelirimiz ivmeli bir büyüme ile yıllık ortalama yüzde 30 civarında yükselecek” açıklamasını yaptı.


Mobil data kullanımı 6 kat artacak

4.5G’nin de devreye girmesi ve 4.5G’yi destekleyen cihazların oranının 2018’de yüzde 55’e ulaşacak olması sebebiyle Turkcell abonelerinin mobil data kullanımı bugüne göre 6 kat daha fazla olacak. Akıllı telefona sahip Turkcell abonelerinin yüzde 49 olan oranı da 2018 yılında yüzde 70’e kadar yükselecek. Müşteri bazındaki değişim de Turkcell’e gelir ve büyüme olarak yansıyacak. Yüzde 47 olan faturalı müşteri oranı ise yüzde 60’a yükselecek. “Dörtlü oyun” olarak adlandırılan mobil ve sabit ses, internet, ve TV müşteriye birlikte satışının yüzde 10 olan oranı ise aynı dönemde 3 kat artışla yüzde 30’a yükselecek.

3 şirketten yatırım yapılabilir notu

Turkcell’in yeni vizyonu ve bu kapsamda atılan stratejik adımların piyasalarda da karşılığını bulduğuna dikkat çeken Terzioğlu şöyle konuştu, “Rekor denebilecek kadar kısa bir sürede dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da “yatırım yapılabilir” notu alan Türkiye’den tek şirket olduk. Tüm bu gelişmelerle uluslararası alanda hem Türkiye’ye hem de Turkcell’e olan güveni bir kez daha kanıtlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde, entegre bir oyuncu olarak Türkiye telekomünikasyon pazarındaki konumumuzu güçlendirmek, üstün şebeke altyapımızla geleceğe yatırım yapmak ve uluslararası alandaki fırsatlarla büyüme stratejimizi desteklemek önemli önceliklerimiz arasında olmaya devam edecek. Uluslararası satın almalarda; kültürel ve coğrafi yakınlık, mobil ve sabit alt yapının dengeli dağılımı ve FAVÖK’e katkı sağlaması gibi üç ana kriterimiz var.”

Küçük ekranda büyük oyun

Telekomünikasyon müşterisinin sektörle ilişkisinin bugüne kadar barışık olduğu bir dönem yaşandığını ve bu durumun da hedeflere ulaşmak için önemli bir argüman olduğunun altını çizen Terzioğlu, “Yapılan uluslararası bir araştırmanın sonucuna göre, 5 dakika ve üzerindeki videoları cepten izleme oranında Türkiye yüzde 60 ile dünyada ilk sırada yer alıyor. Bu bize küçük ekranın önemini bir kez daha gösteriyor. Oyun planlarımızdan biri de küçük ekran üzerinde olacak. Büyümede itici güçlerimizden birisi olacak olan Turkcell TV+’da 400 bin olan müşteri sayımız 2018 yılında 5 kat artarak 2 milyona ulaşacak. Turkcell’in 4.5G’sinin sunacağı avantajların etkisiyle Turkcell TV+ içerik sağlayıcılar için de işbirliği yapılması gereken en etkili platform olacak ” diye konuştu.

Botsvana’dan bile ‘BİP’liyor

Turkcell’in yeni nesil anlık mesajlaşma uygulaması “BİP’ konusuna da değinen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlü büyümemizde en çok güvendiğimiz ürünlerimizden olan BİP, Avrupa ve dünyadaki emsallerinden birçok ek özelliğiyle ile ayrışıyor. Görüntülü konuşma imkânı sunan BİP aynı zamanda bize özel çıkarmaları ile de mesajlaşmayı daha eğlenceli hale getiriyor. Şu anda toplam 160’ın üzerinde ülkede indirilen BİP’in Botsvana’dan bile indirildiğini tespit ettik. Türkiye’de şu ana kadar 2.6 milyon kullanıcı tarafından indirilen BİP’in kullanıcılarının yüzde 41’i diğer operatörlerin abonesi. Üstün teknolojimiz üzerinde sunacağımız fark yaratan ürün servisler Turkcell’e numara taşınmasını hızlandıracak.”
KUTU 1

30 bin metrekarelik veri merkezi
Turkcell tarafından Gebze’de yapımı süren veri merkezinin 2015 yılında 7500 metrekarelik bölümü tamamlanarak hizmete girecek. 2018 sonunda ise Turkcell Veri Merkezleri 30 bin metrekare kapalı alana ulaşacak. Bu sunulan kapasite sayesinde artık yurtdışında veri saklama ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Bu veri merkezinde kamu kuruluşları için ayrılmış bölümde yüksek korumalı bulut servisleri de sağlanabilecek. Böylece ülke güvenliğini ilgilendiren önemli bilgiler Türkiye’de saklanma imkânına da kavuşacak. Yeni veri merkezi ve sunulacak gelişmiş bulut hizmetleri sayesinde özel kuruluşlara da önemli avantajlar sağlayacak. Şirketler bu sayede sıfır altyapı yatırımı ile adeta veri merkezi sahibi olacak.


KUTU 2

Yılda 800 milyon şarkı dinletecek,
internet paketini bitirmeyecek
Turkcell’in 2018 hedeflerine ulaşırken, gelir ve büyümeye ivme kazandırması beklenen “Turkcell Müzik”te yıllık 200 milyon olan dinleme sayısı 2018 sonunda 4 kat artışla yaklaşık 800 milyona ulaşacak. Turkcell Müzik uygulamasında, aboneler isterse albüm, isterse şarkı indirebiliyor. Uygulama içerisinde mobil olarak dinlenen ya da indirilen albüm ya da şarkılar mobil olarak dinlenirken abonenin internet kotası ise eksilmiyor.

KUTU 3

Bilgi otobanının en hızlısı
yine Turkcell olacak
Turkcell’in 3 yıllık hedeflerini belirlerken 4.5G’nin getireceği hızı göz önüne aldıklarını ifade eden Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “İhalede toplam frekansın yüzde 47’sini biz aldık. Bu frekansların değeri önümüzdeki dönemde daha da iyi anlaşılacak. Taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile üç spektrumu birleştirerek 375 Mbps hıza ulaşacağız. Uygun cihazların pazara çıkmasıyla Türkiye, cep telefonunda 1000 Mbps’yi ilk kez Turkcell ile görecek. İhalede aldığımız frekanslar bizi 5G’nin de lideri yapacak. Turkcell aboneleri müzik dinlerken, “BİP”lerken, televizyon izlerken, sosyal medyada sörf yaparken müthiş hızı fark edecek. Turkcell, şu anda olduğu gibi yeni dönemde de bilgi otobanının en hızlısı olmaya devam edecek” diye konuştu.

KUTU 4

“Uygun şartlarda satın almalara açığız
Turkcell’in bölgesel güç olma hedefi doğrultusunda şirket satın alma konusunda da fırsatları yakından takip ettiklerinin altını çizen Kaan Terzioğlu, “Fintur’da Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Kazakistan’da azınlık payımız var ve hissedar olmaya devam edeceğiz. Eğer fırsat oluşursa daha önce de belirttiğimiz gibi değerlendirebileceğimiz bir proje olabilir. Her zaman Turkcell’i güçlendirecek; stratejik opsiyonları değerlendireceğiz. Bizi yatırıma aç ve büyüme odaklı olarak görmeye devam edeceksiniz” dedi.deltafx isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17 Kasım 2015   #2
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 12 Kasım 2015
Alter: 36
Mesajlar: 4
Konular: 0
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 7
Rep Derecesi : WmUzman1 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Hedef 3 yılda telekomünikasyon pazarının liderliği

paylaşım için teşekkürler.Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] | [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] | eSpor Sitesine Yazar ARANIYOR..>> [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
WmUzman1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Genç Aslanlar liderliği alamadı RevalatioN Galatasaray 1 28 Mart 2014 21:23
Nokia, Rusya’da liderliği aldı ATAK T-129 Bilim ve Teknoloji 0 16 Eylül 2013 12:57
Teknolojik ürünler pazarının lideri! LooTos Bilim ve Teknoloji 0 12 Haziran 2013 22:40
Akıllı telefonlar liderliği ele geçirdiler ATAK T-129 Bilim ve Teknoloji 0 29 Nisan 2013 15:08
Galatasaray Liderliği Geri İstiyor NoFeaR Galatasaray 0 24 Kasım 2012 18:13

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:51.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750