Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


Bu 10 hatayı artık yapmayın!

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Haziran 2013   #1
alamado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 12 Aralık 2011
Mesajlar: 899
Konular: 356
Rep Puanı: 349
Rep Gücü: 906
Rep Derecesi : alamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the rough
Aldığı Teşekkürler: 4
Ettiği Teşekkürler: 1
Standart Bu 10 hatayı artık yapmayın!

Eğer uzun zamandır PC kullanıyorsanız, bu 10 hatayı yapmaktan artık vazgeçin!

Her ne kadar biz onlara her ihtiyacımızı gören sihirli kutularmış gibi davransak da PC'lerin sürekli bakıma ihtiyaçları var. Ancak ne yazık ki pek çok insan söz konusu olan PC bakımı olduğunda hatalar yapıyor. Bu hatalar çoğunlukla donanım hasarlarına, güvenlik açıklarına, veri kaybına, gereksiz harcamalara ve genel olarak dengesiz bir sisteme yol açıyorlar. Şimdi burada bazı temel kullanıcı hatalarını ele alacağız. Böylece bu hatalardan kaçınabilir, PC'nizi ilk aldığınız gün olduğu gibi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

İşletim sistemini ve yazılımları güncellememek: Bilgisayarınızda yüklü yazılımları güncel tutmak son derece önemlidir. İşletim sistemleri, tarayıcılar ve tarayıcı eklentileri, sık sık güvenlik yamalarıyla güncellenirler. Eğer yamanmamış bir Windows, eskimiş bir Firefox ya da riskli bir Java sürümü kullanıyorsanız bilgisayarınız tehlikeler karşısında savunmasız demektir. Yazılımlarınızın güncel olduğundan emin olun.

İnternet tarayıcınızın en son güncellemeleri otomatik olarak yüklemesini sağlayın. Ayrıca Flash, Adobe Reader, Java ve diğer tarayıcı eklentilerinin otomatik olarak güncellendiğinden emin olun.

Gereksiz yere sürücü birleştirmek: Windows siz çalışırken arka planda çalışarak bilgisayardaki sürücüleri birleştirir. Bu nedenle pek çok kullanıcının birleştirme yapmasına bile gerek yoktur. Ancak istisnalar olabilir: Örneğin sürücüde çok yer tutan bir oyun yükledikten sonra en yüksek performansı elde etmek istiyor olabilirsiniz.

Ancak çoğu zaman sürücüyü birleştirmenize gerek yoktur. Hatta Katı Hal Sürücülerinde kesinlikle birleştirme yapmamanız gerekir: Sürücüye geri dönülemez şekilde zarar verebilirsiniz.

Tozun birikmesine izin vermek: PC kasanızın içi zamanla tozla dolar. Toz fanları tıkar, hava akışını azaltır ve PC içindeki ısıyı yükseltir. Biriken toz miktarı arttıkça, CPU ısısının yükselmesi nedeniyle sistem kilitlenmelerine kadar giden ciddi soğutma sorunlarına yol açar. Eğer kasası toz dolu bir bilgisayarda makineyi zorlayan oyunlar oynarsanız, yüksek ısı nedeniyle donanımınıza zarar verebilirsiniz. Kasa içindeki hava akışını arttırmak için arada sırada kasayı açmalı ve biriken tozu temizlemelisiniz.

Diz üstü bilgisayarlar genellikle zor açılacak şekilde tasarlandıklarından, biriken tozu temizlemek büyük ihtimalle daha zor olacaktır. Bilgisayarın hava çıkışlarına basınçlı hava püskürtmek biriken tozun bir kısmını temizleyecektir. Ancak ciddi bir temizlik yapmak niyetindeyseniz eninde sonunda kasayı açmanız gerekeceğini unutmayın.

Dosyaları yedeklememek: Bilgisayarınızın sürücüsü eninde sonunda iflas edecektir. Hatta son nefesini hemen yarın bile verebilir. Kaçınılmaz son yarın gelecek olursa, önemli belgelerinize, fotoğraflarınıza ve diğer dosyalarınıza ne olacak? Bütün bu önemli veriler tarihe mi gömülecek?

Önemli dosyalarınızın bilgisayarınızla birlikte kaybolmaması için bir yedekleme stratejisi belirleyin. İster bir yedek sürücü üzerinde olsun isterse de cloud üzerinde, bir şekilde verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. Windows 8'de, Apple'ın Time Machine özelliğine benzer bir şekilde çalışan bir yedekleme aracı bulunuyor.

Bilgisayarı doğrudan fişe takmak: Bilgisayarınızın elektrik kablosu doğrudan prize takılıysa, hata yapıyorsunuz. Bilgisayarı elektrik akımındaki dalgalanmalardan korumanız gerekir. Bu nedenle de bilgisayarınız akım koruyucuya, akım koruyucu da prize takılı olmalı, asla bilgisayarı doğrudan prize takmamalısınız. Koruyucu alırken dikkat etmeniz gereken bir şey var: Ucuz cihazlar sadece uzatma kablosu işlevi görürler, akım değişimlerine karşı koruma sağlamazlar.

Koruyucular, özellikle fırtınalı havalarda görülen akım değişimlerine karşı bilgisayarınızı korurlar. Böylece elektrik dalgalanmalarına karşı hassas olan donanımınızın zarar görmemesini sağlarsınız. Diz üstü bilgisayarınızla kullanabileceğiniz portatif bir koruyucu almayı da düşünebilirsiniz.

Birden fazla anti virüs programı çalıştırmak: Bilgisayarınızda sadece bir anti virüs programı bulunmalıdır. Bu programlar kendilerini işletim sisteminin derinliklerine gömerler ve çalıştıkları zaman programları gözetim altında tutarlar. Eğer aynı anda iki anti virüs programı çalıştırırsanız beraber iş yürütmeye çalışırlar ve sonuçta bilgisayarınız kilitlenir. Hatta birbirlerini zararlı yazılım zannedip karşılıklı olarak çalışmalarını engelleyebilirler.

Bilgisayarınızda sadece bir anti virüs programı yüklü olduğundan emin olun. Eğer güvenliği çok ciddiye alıyorsanız sadece sistem taraması yapan, arka planda çalışmayan ikinci bir anti virüs programı yükleyebilirsiniz.

Kayıt defteri ya da PC temizleme uygulamaları kullanmak: Piyasada yığınla ücretli PC temizlik programı bulunuyor. Neredeyse her internet sitesinde karşımıza çıkan reklamlarda, bilgisayarınızın daha da hızlı çalışmasını sağlayacak kayıt defteri temizleme yazılımlarından bahsediliyor. Ancak unutmayın ki bu yazılımlar kayıt defterine ciddi zararlar verebilirler. Eğer amacınız bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları temizlemekse banka hesabınızı boşaltmanıza gerek yok: Windows'un Disk Temizleme aracını ya da ücretsiz CCleaner aracını kullanın.

Hava çıkışını kapamak: Bilgisayarınızın düzenli bir şekilde soğutulması gerekiyor. Hava çıkışlarının tozla dolmasını engellemek dışında ayrıca hava çıkışlarının önünde bir engel bulunmadığından emin olmalısınız. Eğer siz de çoğu kullanıcı gibi kule tipi bir kasa kullanıyorsanız, kasanın yanında ve arkasında yer alan havalandırma deliklerinin ve fan kapaklarının hiçbir şekilde duvar, mobilya ya da ofis eşyası tarafından kapatılmadığından emin olun. Yatakta uzanmış dizüstü bilgisayarınızı kullanırken yumuşak örtüler içine gömülen bilgisayarın havalandırma kapaklarının kapanmamasına dikkat edin.

Bu özellikle bilgisayarı zorlayan oyunlar oynarken dikkat etmeniz gereken bir şey. Eğer sadece internette dolaşıyorsanız bilgisayarınız çok ısınmayacaktır. Bilgisayarı zorlamayan işlemler sırasında çok endişelenmenize gerek yok. Ancak havalandırmanın hafife alınmayacak bir konu olduğunu unutmayın.

Tehlikeli ve rahatsız edici programlar yüklemek: Bilgisayarınıza yeni bir program yüklerken dikkatli olmakta fayda var. İndirmeden önce programların güvenilir olduğundan emin olun. Şüpheli görünen programları indirmeyin. Programı yüklerken, tarayıcı araç çubukları ve diğer can sıkıcı eklentiler de yüklememeye dikkat edin. Tehlike barındırabilecek dosya tiplerinin neler olduğunu öğrenin ve bunlarla çalışırken dikkatli olun. Örneğin virüs barındırdığını düşündüğünüz duvar kağıtlarını indirmeyin.

Su gibi elektrik harcayan grafik kartları kullanmak: Güçlü donanımları herkes sever ama çoğu kullanıcının bunlara ihtiyacı yoktur. Eğer anne babanız için bir bilgisayar topluyorsanız ya da mevcut bilgisayarınızı yükseltiyorsanız, bulabildiğiniz en çok enerji harcayan ekran kartını seçmenin bir anlamı yok. Güçlü ekran kartları, yoğun bir şekilde kullanılmadıkları durumlarda bile çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Böyle bir kart eğer hiç oyun oynamıyorsanız elektrik faturanızı şişirmek dışında hiçbir işe yaramayacaktır.

Bilgisayarı oluşturan diğer donanımların da çok fazla elektrik harcamadığından emin olun. Örneğin hala eski bir CRT monitör kullanıyorsanız, çok daha az elektrik tüketen yeni nesil LCD monitörlerden almayı düşünebilirsiniz. Hem böylece CRT monitörlerde görülen, baş ağrılarına yol açan ekran kıpırtısından da kurtulmuş olursunuz.alamado isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Haziran 2013   #2
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 16 Ağustos 2012
Bulunduğu yer: TÜRKİYE
Mesajlar: 714
Konular: 57
Rep Puanı: 320
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : BOTLAZIMAGA is a jewel in the roughBOTLAZIMAGA is a jewel in the roughBOTLAZIMAGA is a jewel in the roughBOTLAZIMAGA is a jewel in the rough
Aldığı Teşekkürler: 4
Ettiği Teşekkürler: 3
Standart Cevap: Bu 10 hatayı artık yapmayın!

sadece dizüstü kısmını okudum laptopun kötü yanı tozlanınca temizlemesinin zor olmasıBOTLAZIMAGA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Haziran 2013   #3
alamado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 12 Aralık 2011
Mesajlar: 899
Konular: 356
Rep Puanı: 349
Rep Gücü: 906
Rep Derecesi : alamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the roughalamado is a jewel in the rough
Aldığı Teşekkürler: 4
Ettiği Teşekkürler: 1
Standart Cevap: Bu 10 hatayı artık yapmayın!

BOTLAZIMAGA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sadece dizüstü kısmını okudum laptopun kötü yanı tozlanınca temizlemesinin zor olması
sende haklısın ama bunlara uymak lazım birazdaalamado isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Haziran 2013   #4
Sefa
RommeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 07 Ocak 2013
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 2.865
Konular: 765
Rep Puanı: 9528
Rep Gücü: 2871
Rep Derecesi : RommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond reputeRommeL has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 63
Ettiği Teşekkürler: 60
Standart Cevap: Bu 10 hatayı artık yapmayın!

Sağol Yararlı PaylaşımÜye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
RommeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Haziran 2013   #5
MET3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 26 Mayıs 2013
Alter: 21
Mesajlar: 110
Konular: 26
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 116
Rep Derecesi : MET3 is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Cevap: Bu 10 hatayı artık yapmayın!

Güzel konu Tşk.Üye Profil Bilgileri
LOL : 4 Tane 30 Lv Hesap

Metin2 : Tramola 64 lv Kaos 54 lv Yeniçeri 71 lv Hesap

WolfTeam : As Teğmen

Minecraft : Met3 de tanırlar zaten

---------------------------------------------------

Şu yaz tatili bi geleydi

---------------------------------------------------

---------------------------------------------------

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
MET3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kutlayalım Felan Yapmayın bunu Foxout Forum Çöplüğü 7 25 Temmuz 2013 13:08
Telefon şarjdayken sakın konuşma yapmayın! Skıllet Cep Telefonları 4 25 Haziran 2013 08:35
Bunu yapmayın merkava :( Kristal Darkorbit Botlar ve Buglar 3 03 Haziran 2013 13:49
Ofis bilgisayarında bunları yapmayın LooTos Bilim ve Teknoloji 0 23 Nisan 2013 17:12
Bu haberi okumadan plan yapmayın Furkan Güncel Haberler 0 16 Aralık 2012 21:25

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:27.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750