Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


Philips 42PFL6008 testte!

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 10 Haziran 2013   #1
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Nisan 2013
Bulunduğu yer: solo sup mid
Mesajlar: 816
Konular: 510
Rep Puanı: 7708
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : LooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond reputeLooTos has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 23
Ettiği Teşekkürler: 39
LooTos isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Philips 42PFL6008 testte!

Ultra HD gibi "lükslerin" peşinden koşmuyorsanız, Philips 42PFL6008 size beklediğinizi verebilir mi?

Ünlü firmalar, en iyi TV'lerinden sıkça bahsetseler de çoğumuz, 1.000-2.000 TL aralığındaki televizyonlarla ilgileniyoruz. Sesli kontrol, ultra HD gibi şimdilik lüks olan özellikler ise çoğumuzu ilgilendirmiyor. Bu yazımızda incelediğimiz LED arka aydınlatmalı 42 inç'lik Philips 42PFL6008, size küçük bir ek masraf karşılığında, yaklaşık 2.500 TL'ye eşsiz bir TV sahibi olma ayrıcalığı tanıyor.

TV'nin en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi Ambilight. Philips'in uzun zamandır TV'lerine eklediği bu teknoloji, ekranın kenarlarından renkli ışıklar yaymasını sağlıyor. Ekrana uygun olarak yayılan bu renkler, TV'nizin arkasındaki duvara yansıyarak rahatlatıcı ve dinamik bir ışık gösterisi sunuyor.

Philips 42PFL6008'in yapı kalitesi ise gerçekten çok iyi. Philips, TV'de gerçek bir metal tasarımı kullanmış. TV'nin ön yüzünü tek parçalık bir cam kaplarken, alt tarafta 18mm genişliğinde fırçalı metalden oluşan bir panel bulunuyor. Kenardaki siyah "ekranın" uzunluğu ise sadece 11mm.

TV'nin derinliği ise 32.5mm ile oldukça ince. Ancak Philips 42PFL6008'in tasarımındaki en etkileyici şey, bizce bizce TV ayakta tutan ve kendini hiç belli etmeyen stand.

Philips'in üst seviye TV'lerini tanıtırken sıkça bahsettiği yüksek kalitedeki çok sağlam yapı, bu TV'de de mevcut. Ekranın orta kısmının altında bulunan Philips logosunu çevreleyen panel ise bizce ışığı gereğinden biraz fazla yansıtıyor.

Bir bakışta özellikleri ve diğer Philips rakipleri

Full HD ekran çözünürlüğüne sahip televizyon, kutusunda pasif 3D gözlüklerle çıkıyor. TV'nin "akıllı" işlevleri bulunsa da bunlar kısıtlı. Geçen seneden bu yana değişmeyen YouTube, BBC iPlayer ve Blinkbox uygulamaları varlığını sürdürüyor.

Ancak Philips 42PFL6008 ile beraber gelen çift taraflı uzaktan kumandayı web tarayıcısına metin girmek için kullanabilirsiniz. Philips TV'lerde bir süredir web tarayıcıları bulunsa da, bu web tarayıcıları o kadar kullanışlı değiller.

Ses için aksini söylememiz mümkün, Philips düz ekranlı TV'lere başarılı hoparlörler ekleyen ilk markalardan bir tanesi. Bu trend, arka tarafında sesi güçlendiren bir woofer bulunan Philips 42PFL6008 için de geçerli. Daha ucuz PC'lerde böyle bir özelliğe rastlamanız oldukça zor.

47-inç'lik Philips 47PFL6008, 55-inç'lik Philips 55PFL6008 ve 60-inch'lik Philips 60PFL6008'in yanında 6000 Serisinin dördüncü TV'si de olsa Philips 42PFL6008'in gelişmiş bir TV olduğunu söylemek mümkün.

Bir sonraki 7000 Serisi ise 42-inç'lik Philips 42PFL7008, 47-inç'lik Philips 47PFL7008 ve 55-inç'lik Philips 55PFL7008'den oluşuyor. Bununla birlikte beyaz sürümdeki retro çizgi, PFL7108 model numaralı ürünlerde de mevcut. 7000 serilerindeyse üç taraflı Ambilight, Micro Dimming Plus, Perfect Pixel HD özellikleri ve 100Hz'lik bir panel bulunuyor.

Öncü Philips 8000 Serisinde ise 40-inç'lik Philips 40PFL8008, 46-inç'lik Philips 46PFL8008 ve 55-inç'lik Philips 55PFL8008. Bu TV'lerin her birinde üç taraflı Ambilight, Perfect Pixel HD ve Micro Dimming Plus, ayrıca 3D Max (aktif shutter 3D) ve 200Hz'lik bir panel bulunuyor.

Philips'in ürettiği iki özel DesignLine TV'si 46 inç'lik Philips 46DL8908 ve 55 inç'lik Philips 55DL8908 var. Bu TV'lerin her ikisi de 8000 Serilerini temel alıyor ve öndeki isli cam, TV ekranının çok daha altına uzanıyor.

Philips 42PFL6008'in özellikleri

Philips 42PFL6008'in bağlantı özellikleri oldukça etkileyici. TV'nin arka kısmının alt tarafında aşağı bakan toplam 3 HDMI portu var. Hemen yanında ise optik ses çıkışı, bir Scart adaptörü, dijital TV ve kablolu yayın bağlantılarını buluyorsunuz. Cihazda Freeview HD tuner bulunsa da bu işlev uydu portunda desteklenmiyor, yani Freesat HD desteği sunulmuyor. Yine de TV'nizi bir uyduya bağladığınızda, rastgele birkaç kanalı seyretme olasılığınız var.

HDMI girişlerinin hemen üstünde bir ethernet portu bulunuyor ancak Philips 42PFL6008'de dahili bir Wi-Fi bileşeni de var. Ethernet'in yakınında her nedense dışarıya doğru dönük birkaç giriş daha bulunuyor. Bunlar arasında kulaklık için 3.5 inç'lik giriş, component ve composite video girişleri var.

En çok ihtiyaç duyacağınız portlar ise yan panelde bulunuyor. Bu panel üzerinde dördüncü bir HDMI çıkışı, üç USB slotu, bir kulaklık jakı ve üyelikli TV kanalları için bir CI slotu var. Bir tane sabit disk bağlayacağınızdan üç USB portunun bulunması çok iyi, ancak portların üçü de biraz yüksekte. Bu, TV'lerde sıkça şikayet edilen noktalardan biri olsa da, USB portlarının en azından birinin aşağıda olmasını (ve hatta aşağıya bakmasını) umuyorduk.

Smart TV uygulamalarında ise LED Talks ve Tesco Blinkbox dışında bulacağınız çok özel bir farklılık yok. BBC iPlayer, YouTube ve Acetrax Movies gibi çekirdek uygulamalar, TV'de mevcut. National Rail, Picasa, iConcerts, Facebook, CNBC Real-Time, Absolute Radio ve Aupeo gibi uygulamalar ise Smart TV'nizin uygulama koleksiyonunu tamamlıyor. TV'de bir yetişkin kilidi ile korunan 18+ uygulamaları da bulunuyor.

Resim kalitesi

Daha önce Philips TV'lerle tanıştıysanız, onların kendine has bir "görüntüsü" olduğunu bilirsiniz. Bu görüntü, şimdiye kadar çok işlenmiş ve herkese göre olmayan bir görüntü gibi olsa da Philips 42PFL6008, oldukça doğal bir resim kalitesine sahip.

Test diskimiz Hugo'yu 2D modda oynattığımızda Papa George'un dükkanının dışındaki toz zerrelerini rahatlıkla görebiliyorduk. Tren istasyonunun etrafındaki ışıklandırmalar ise son derece etkileyici görünüyordu.

Gustav'ın gülümsemesine ve çiçeğin düşüşüne yakından baktığımızda renk paletinin fazlasıyla tatmin edici, detayların ise müthiş olduğunu gördük. Birçok LCD TV'de gördüğümüz gözünüzü alan parlaklık ve aşırıya kaçan renkler, Philips 42PFL6008'de yok ve bu tabi iki iyi bir şey.

TV, beyazları iyi bir biçimde yönetirken büyük siyah boşluklarda bir miktar bulutlanma yaşayabiliyorsunuz. Siyahlar yeterince siyah, ancak en karanlık alanlarda detaylar çok fazla görünmüyor.

Philips 42PFL6008, NASA'nın Greatest Missions Blu-ray'inde de iyi bir çıkarıyor. Perfect Natural Motion (PNM), Philips TV'lerde yeni olmasa da 100Hz ekranla 500Hz'lik ekran sanal olarak oluşturuluyor. Philips 42PFL6008, PNM alt seviyelerdeyken hareketli sahnelerde oldukça başarılı. Ancak PNM ayarını sonuna kadar açtığınızda hareket eden her nesne, görüntü hataları oluşturuyor.

3D görüntülerdeki derinlik ise sizi kendisine hayran bırakacak kadar iyi. Aynı şekilde görüntüler de oldukça akıcı. Ancak pasif 3D, TV'nin uzmanlaştığı alan olan 2D'de gördüğünüz bazı detayları ortadan kaldırıyor.

Ambilight özelliği ise TV'nizi eşsiz kılıyor. Philips 42PFL6008'in resim kalitesinin mükemmele yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanım ve ses

Philips 42PFL6008'deki Smart TV arayüzünde büyük bir değişiklik bulunmuyor. Yine de sunulan uygulamalardan memnun kaldık. Ancak arayüzdeki grafiklerin bu boyuttaki bir TV için yetersiz olduğunu da söylemeliyiz. En önemli sorun ise işlem gücünün düşük olması.

Philips 42PFL6008, tek kelimeyle harika bir uzaktan kumandaya sahip. 160 gramla biraz ağır olan kumanda, oldukça kaliteli. Pause/rewind/play düğmelerinin telefonun alt yerine üst tarafında yer alması bir avantaj. Ancak ses düğmeleri belki biraz daha belirgin olabilirdi.

Kumandanın arkasında ikiye bölünmüş bir tam QWERTY klavye bulunuyor. Fonksiyon düğmesi, her tuşa ikinci bir görev ekliyor. Bu sayede www, com ibarelerini ve birçok noktalama işaretini kolayca yazabiliyorsunuz.

Akıllı TV özellikleri

Çift uzaktan kumanda teoride iyi olsalar da web tarayıcısının kullanımı hiç de kolay değil. Oldukça yavaş çalışan tarayıcı, bazı yazı tiplerini tam doğru olarak görüntüleyemiyor.

Wi-Fi Smart Screen, bir TV kanalındaki yayını telefondan göstermeye yarıyor ancak bu işlevi denerken sorunlar yaşadık. Yüklenmesi 1 dakikayı geçen uygulama en az 10 saniye geriden geliyordu, üstelik takılıyordu.

Dosya desteği

Philips 42PFL6008 testimizde bir USB flaş sürücüsünden AVC HD, MPEG-2, MPEG-4, AVI, MOV, WMV ve WMV HD videolarını oynatabildi. Ne yazık ki TV'nin MKV dosyalarını oynatamadığını gördük. Cihazın oynatabildiği müzik dosyaları ise MP3, M4A, WAV, WMA ve JPEG.

Bununla birlikte dijital içerik oynatmaya yönelik kullanıcı arayüzü, iyi değil. Aradığınız dosyayı bulmanın zorluğu bir yana, sinir bozucu gecikmeler ve takılmalar da yaşadık.

Ses

Philips 42PFL6008, bu denli ince bir TV'den duyamayacağınız kadar güçlü bir ses sunuyor. TV'nin arkasındaki küçük woofer'ın bunda katkısı büyük. Bununla birlikte sanal surround modlarında hayal kırıklığına uğradık.

Sonuç

Gerçekçi renk paleti, HD görüntülerde inanılmaz bir keskinlik, çok iyi upscaling kalitesi, Philips 42PFL6008'in artıları arasında. Pasif 3D doğası gereğiyle biraz yumuşak görünse de, hiç Philips 42PFL6008'deki kadar harika görünmemişti. Bunun yanında harika ses ve muhteşem tasarım, TV'nin atlanmaması gereken avantajları arasında.

Cihazın eksileri olarak karanlık alanlardaki detayların yetersizliğini, smart özelliklerini, Wi-Fi Smart Screen'deki sorunları sayabiliriz. Smart TV uygulamalarının ana TV menüsüyle olan kopukluğu da hissedeceğiniz eksilerden.

Yorum

Tüm kaynakları birden ekrana yüksek netlikte yansıtabilen TV'lere rastlamanız oldukça zor. Ancak Philips 42PFL6008 tam olarak böyle bir TV. Yavaş çalışan Smart TV ile ilgilenmiyorsanız, oturma odanızın en sevilen eşyası olmaya aday. Karanlık bölgelerdeki detaylar kafanızda soru işareti bırakmış olabilir, ancak bunun dışında videolarda hiçbir sorun yaşamadık. Philips 42PFL6008, HD görüntülerde, SD görüntülerde ve 3D'de de oldukça iyi.

Güçlü diyebileceğimiz hoparlörler, fena sayılmayacak bas, cihaza değer katıyor. Philips 42PFL6008'in en öne çıkan özelliği ise tasarımı ve dışında kullanılan malzemenin kalitesi.LooTos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Samsung Galaxy S2 Plus testte! Gökhan Bilim ve Teknoloji 0 20 Nisan 2013 12:26
LG Optimus G testte! CoestaR Bilim ve Teknoloji 3 17 Nisan 2013 18:39
Asus Padfone 2 testte! Explosion Bilim ve Teknoloji 0 28 Ocak 2013 14:14
Samsung Galaxy S3 mini testte! Furkan Güncel Haberler 1 13 Aralık 2012 21:31
Apple iPod Nano 7G testte! Furkan Güncel Haberler 0 13 Aralık 2012 20:10

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:52.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750