Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


‘Fatih Projesi 750 bin öğretmene ulaşacak’

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 07 Haziran 2013   #1
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 28 Kasım 2012
Bulunduğu yer: 404 Not Foun
Mesajlar: 2.413
Konular: 628
Rep Puanı: 35403
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : Gandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond reputeGandalf has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 83
Ettiği Teşekkürler: 18
Standart ‘Fatih Projesi 750 bin öğretmene ulaşacak’

İstanbul Bilgi ve Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT) sempozyumu, uluslararası alandan birçok akademisyenin de katılımıyla İstanbul’da başladı. Eğitim konulu panelde söz alan Fatih Projesi yetkilisi Mustafa İlkhan, ‘Fatih Projesi’nin dışarıdan bakıldığında çok kısıtlı anlaşıldığını’ belirtirken, ‘beş ana konsepte yayılan eğitim teknolojisi sistemi geliştirdiklerini’ anlattı.


‘Fatih Projesi 750 bin öğretmene ulaşacak’
Bilgi ve Harvard Üniversitesi’nin düzenlediği Uluslararası Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sempozyumu Hilton Convention Center’da başladı. Harvard Üniversitesi Berkman İnternet ve Toplum Merkezi Direktörü Urs Grasser’in moderatörlüğünü yaptığı ‘İnternet Odaklı İş ve Eğitim’ adlı panelde, Eğitim Bakanlığı’na bağlı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri biriminden Mustafa İlkhan, Fatih Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İlkhan, ‘Fatih Projesi’nin basında ve toplumda sadece donanım odaklı bir proje olarak bilindiğini, ancak 5 yıl önce başladıkları projede milyonlarca öğrenci, veli ve 750 bin öğretmeni kapsayan, toplum odaklı bir teknoloji geliştirdiklerini’ belirtti.

‘MUCİZE SADECE ALTYAPIYLA OLUŞMAZ’
İlkhan, basın ve toplumda oluşan ‘donanım’ algısının aksine Fatih Projesi’nin çok daha kapsamlı bir çalışma olduğunu belirtti. İlkhan, şu ifadeleri kullandı:

‘Fatih projesinde öne çıkan alan donanım. Basında çıkan haberler ve söylentiler bu alana yönelik ancak bu algıyı değiştirmemiz lazım. Proje kapsamında, donanım, yazılım ve içerik alanında çok daha geniş çaplı çalışmalar var. Fatih Projesi bir eğitim ve teknoloji projesi. Eğitim ve teknolojiyle ilgili pek Fatih’e benzeyen fazla proje yapılmadı. Güney Kore ve Singapur’da 90′larda gördüğümüz projelerin ardından Magellan projesi yapıldı. Gelinen noktada eğitim kusursuz bir sisteme sahip olmadığı gibi teknolojiyle bütünlüğü istenen noktaya gelmedi.

Fatih Projesi 5 yıllık bir proje. Genel olarak bakıldığında, herkesin bildiği kısmı tablet tarafı. Ancak, öğretmenlerin eğitimi, sistem yazılımı, interaktif tahta ve içerikler gibi birçok girdisi var. Mucize sadece tableti ve altyapıyı vererek ortaya çıkmaz. İnsanların, öğretmenlerin, öğrencilerin katılımıyla, teknolojinin hayata entegre edilmesiyle olabilir. Kimlik öğretim sistemiyle dünyada çok az örneği bulunan bir çalışma yapıyoruz. Proje kapsamında rakamlar çok büyük, sadece eğitim sunulacak öğretmen sayısı 750 bin olarak düşünülüyor.”

FATİH’İN SOSYAL PLATFORMU: EBA
Fatih Projesi’nin gelişmesinde öğretmenlerin çok önemli bir rol oynayacağını belirten İlkhan, ilk olarak öğretmenlere sunulacak sosyal eğitim platformu EBA’dan bahsetti:

“Fatih projesinin sosyal eğitim platformu öğretmenlere ve velilere ulaşa Eğitim Bilişim Ağı (EBA). EBA’nın en büyük özelliği insan tabanlı olması. Eğitim bilişim ağının modernizasyonu tamamen öğretmenler tarafında olduğu gibi, öğretmenlerimizin katılımıyla bu sistem büyüyecek. Farklı ülkelerde bu sistemleri gördüğümüzde insanlara dokunan taraflarının az olduğunu fark ettik ve bunu değiştirmek istedik. Sosyal ağlarla uyanıp yatıyoruz. Bu sisteme uyumlu bir yaklaşım oluşturmalıyız. Karşısındaki robot gibi algılayan, sistematik bir sistemle bu başarı elde edilemez. Sunduğumuz eğitimde sınırları öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, insanlarımız hayal güçleriyle belirleyecek. Güney Kore’de bu tür bir proje 1995′te başladı ancak bugün alternatif, yeni sistemler kullanılıyor. Biz bunu tecrübe ederek, farklı portaller yerine, Sosyal Eğitim Platformu altında herkesi ve kuruluşu kapsayacak bir çatı hazırladı.


Akıllı tahtalar Vestel tarafından yapılmıştı
Fatih Projesi, coğrafi farklılıklar nedeniyle batı ve doğudaki öğrenciler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmayı planlıyor. EBA’da yaklaşık 260 bin kayıtlı kullanıcı var ancak birçoğumuzun EBA’yı henüz duymamasının sebebi, bu sistemin ağızdan kulağa yayılmasını istememizden kaynaklanıyor. EBA, bir yıldır hayatta ve insanların birbirlerine anlatarak yayılmasını istiyoruz.”

‘İÇERİK GELİŞTİRMEK İÇİN BİRÇOK KURUMLA ÇALIŞIYORUZ’
İlkhan, EBA’nın içeriğinin gücendirilmesi aşamasında yerli ve yabancı birçok kurumla çalıştıklarını belirtirken, öğretmenlerin Türkiye’deki tüm meslektaşlarına, öğrencilere ve velilere ulaşabileceğini açıkladı:

“Eğitim ve teknoloji dediğiniz zaman akla gelen temel bilimlerin sunulduğu animasyonlar geliyor. Ancak eğitim hayatın tamamını içeriyor. Beş yıl önce Mersin’de ‘bilgisayarları kazanma’ projesi kapsamında 21 laboratuvar kurduk. Sınıfları bir araya getirdik, boyadık, düzenledik. Ancak bu projeden Mersin’in dışında kimsenin haberi olmadı. Ancak EBA sayesinde bunu değiştireceğiz. Bir öğretmen, yaptığı projeyi EBA sayesinde herkese gösterebilecek. Bakanlık, öğretmenlerin yerleştireceği haberlere karışmayacak, daha sonra değerlendirilerek yayına alacak.Türkiye ve dünyadaki tüm içerik firmalarıyla çalışmak istiyoruz. Türkiye’de neredeyse tüm içerik firmaları, dünya genelinde ise 10 firmayla çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz, EBA altında oluşturulan e-içerik sistemi altında sistemin sahip olduğu tüm sitelere şifresiz erişebilecek. Eğitim kurumlarının sitelerine gelecekte öğretmenler ve eğitim kurumları da erişebilecek.

EBA altında birçok dijital hizmet de sunulacak EBA dergiler altında TÜBİTAK dergilerine, videolara, interaktif panellere ulaşabilirsiniz. EBA’ya girdiğinizde 7-8 modül göreceksiniz. En önemlilerinden bir tanesi Kulüp modülü. STK’larla birlikte çalıştığımız bu modüllerde, içerik sağlama anlayışını değiştiriyoruz. Örneğin trafik modülünde, otomobillerin tarihinden, trafik bilgilerine kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Kısaca öğrencilere farklı, geniş çaplı konulara erişim imkanı veriyoruz.

ERİŞİM SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?
Panelde söz alan BTS&Partners BT ve Telekomünikasyon firmasından Nilay Erdem, Fatih Projesi hakkında akıllara takılan bazı sorulara değindi.

Proje kapsamında birinci sınıftan liseye kadar öğrencilere 16 milyon tablet dağıtılacağını belirten Erdem, Mustafa İlkhan’ın sözlerinin altını çizerejk projenin sadece donanım değil, ‘donanım, yazılım, online eğitim, ICT ve ağ altyapısı’ olmak üzere beş ana konsept üzerine kurulacağını belirtti.

Erdem, Fatih Projesi’nde kişisel bilgilerin nasıl korunacağı konusuna değinerek, “Öğrencilerin eğitim materyaline erişimini güçlendirmek için çok önemli. Ancak internet erişimi ve altyapının kurulması aşmasında birçok tartışma yaşandı. Sınıflarda ADSL, tabletlerde ise Wi-Fi bağlantı olması düşünülüyor. Türkiye’nin batısındaki ve doğusundaki çocukların aynı erişim gücüne sahip olması lazım. Ancak bunu nasıl sağlayacağımızı da çok iyi belirlememiz gerekiyor. Veri merkezi sayesinde hem güvenli internet hem de erişim sağlanması düşünülüyor” ifadesini kullandı.


‘Fatih Projesi 750 bin öğretmene ulaşacak’
Erdem, ‘BTK’nın güvenli internet alanında çalışmalar yaptığını ve siber güvenlik alanında kurul oluşturduğu gibi bir strateji belirlediğini’ belirtirken, ‘mahremiyet yasasının, kişisel bilgilere erişim açısından olduğu gibi, genç insanların bilgi teknolojilerini kullanma şeklini belirlemek açısından büyük önem taşıdığını ve kişisel bilginin korunmasının, öğrenciler adına büyük önem taşıdığını’ ifade etti.

Mustafa İlkhan, kişisel bilgilerin korunması hakkında, “Kişisel bilgilerin toplanması konusundaki hassasiyet biz altyapı firmalarına ilettik. Bu alanda koruma sağlamak için, özel yazılımlara odaklandık. Kişisel bilgiler istenmeyen insanların eline geliştirilen yazılımlarla geçmeyecek” dedi.

İlkhan, “İçerik alanında herkesin ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Eğitim derken, sadece öğrencilere değil, 7′den 70′e herkese hitap ediyoruz. İçeriği topluma açmak istiyoruz. Eğitim içeriği dışında, kültürel içeriği de topluma ulaştırmak için çalışma yapıyoruz. Ancak Türkiye’deki toplumsal yapı, eğitim alanında yurt dışı kadar güçlü değil. Bunu değiştirmeye çalışıyoruz. Fatih Projesi, temel eğitimleri daha iyi anlatmak için değil, Türk toplumunu teknolojiyle eğitim sunmak için geliştiriliyor. İnsanlarımız bizim için her şey ve en iyi eğitim imkanını sunmak istiyoruz” ifadesini kullandGandalf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
"Galatasaray Fatih Terim ile Genç Aslanlarını Arıyor" Projesi Devam Ediyor ByOnur Galatasaray 0 26 Nisan 2013 22:57
Analiz : İkinci nesil öncesi toplam Nexus 7 satışları 8 milyona ulaşacak MPower PC Donanım & Haber ve İncelemeleri 0 18 Nisan 2013 17:54
Analiz : Bu yıl tablet pazarı 64 milyar dolarlık değere ulaşacak MPower PC Donanım & Haber ve İncelemeleri 0 18 Nisan 2013 16:38
300 milyar dolara ulaşacak! CoestaR Bilim ve Teknoloji 0 29 Mart 2013 22:13
Ben Fatih fatihturan55 Forum Çöplüğü 21 09 Ekim 2012 20:51

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 10:50.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750