Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


Gelecek 10 yıla damgasını vuracak teknoloji M2M

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 27 Nisan 2013   #1
Banned
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 20 Ocak 2013
Bulunduğu yer: İzmir
Alter: 30
Mesajlar: 1.333
Konular: 281
Rep Puanı: 3139
Rep Gücü: 0
Rep Derecesi : HavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond reputeHavijMustafa has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 36
Ettiği Teşekkürler: 5
Standart Gelecek 10 yıla damgasını vuracak teknoloji M2M

25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Dünya M2M Kongresi’nde, teknoloji destekli ekonomik büyümenin yeni amiral gemisi “Makineler Arası İletişim”, ele alındı. Uluslararası M2M piyasasının önde gelen aktörlerini Londra’da buluşturan Kongre’de katılımcılar, M2M’in gelecek 10 yıla damgasını vuracak teknoloji olduğu görüşünde birleştiler.

Türkiye’yi M2M teknolojisi ile tanıştıran Turkcell’in kısa sürede elde ettiği başarı, Kongre’nin ilgi odağı oldu. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, yaptığı sunumda, Turkcell’in M2M çözümleriyle sadece 2012’de ülke ekonomisine 1 milyar TL katkı sağladıklarını anlattı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, 25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya M2M Kongresi’ne ana konuşmacılardan biri olarak katıldı. Londra’da yapılan toplantıda, ülkelerin ekonomilerini, bireylerin yaşam, kurumların ise iş yapış biçimlerini değiştiren M2M teknolojisinin bugününe ve geleceğine dair analiz ve öngörüler paylaşıldı.

Türkiye’den Turkcell’in de katıldığı iki günlük Kongre’de Telefonica, Deutsche Telekom, Etisalat, Swisscom, Ericsson, Oracle gibi pek çok teknoloji devi, M2M konusunda attıkları adımları ve hedeflerini ortaya koydu. M2M alanında en kapsamlı ve itibarlı uluslararası etkinliklerin başında gelen Dünya M2M Kongresi’nden çıkan sonuç, ekonomiye sağladığı dev katkı ile bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracağı oldu.

Selen Kocabaş: Turkcell’in M2M çözümleriyle sadece 2012’de ülke ekonomisine 1 milyar TL tasarruf sağladık

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Kongre’de yaptığı sunumda doğalgaz, su ve elektrik şebekelerinden tarıma, sağlıktan lojistiğe, tarihi eserlerin korunmasından deniz feneri ve trafik ışıklarının yönetilmesine ve nehir seviyelerinin takibine kadar sayısız alanda çözüm sağlayan M2M teknolojisini, Turkcell’in Türkiye’de gerçekleştirdiği uygulamalarla örneklendirdi. Kocabaş, toplantının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Turkcell olarak her zaman kısa vadeli hedefler yerine vizyonumuzun gösterdiği yönde uzun soluklu hedefler belirlemeyi tercih ettik. M2M teknolojisine öncülük etmemizin arkasında da

bu vizyoner bakış açısı yatıyor. 2012 yılında Türkiye’de ulaşımdaki yakıt tüketimi yaklaşık 60 milyar TL, trafik kazalarına yılda 4 bin kurban veriyoruz, enerji ithalatımız 60 milyar dolar, elektrikte kayıp-kaçak oranımız bazı bölgelerde %70’e varıyor, işlenmiş su kaybımız yaklaşık %50, tarla sulamalarının %15’i yağmur altında yapılıyor, kronik hasta sayımız 22 milyon; örneğin diyabetin devlete maliyeti yılda ortalama 13 milyar TL… Tüm bu sıkıntıların azaltılmasında M2M teknolojisi kritik bir rol oynuyor. Bugüne kadar Turkcell olarak bu alanda güzel adımlar attık. Son 4 yıldır M2M’e yaptığımız yatırımlar meyvesini verdi; yalnızca 2012’de 1 milyondan fazla Turkcell SİM kartlı makineyi konuşturarak ülke ekonomisine 1 milyar TL’den fazla katkı sağladık. Bundan 2 yıl önce Türkiye’de ilk kez M2M’e özel SIM kartımızı lanse etmiştik, geçtiğimiz yıl da yine Türkiye’de bir ilke imza atarak M2M Platformumuzu hayata geçirdik ve dünyada kendisine özel M2M Platformu geliştiren ilk 5 operatörden biri olduk. Bu sayede M2M müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunabiliyor, milyonlarca M2M hattının daha etkin yönetilmesini sağlayabiliyoruz. Bugün için 32 farklı firmadan oluşan iş ortağı ekosistemimiz ile M2M pazarını her geçen gün büyütüyoruz. Bugün açıkça görüyoruz ki, mobil teknolojilerin sağladığı ekonomik büyümede en önemli rolü M2M oynuyor.”

Potansiyel 150 milyon cihaz

Kocabaş, açıklamasında Türkiye pazarında yaklaşık 150 milyon uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli bulunduğu ifade ederek muhtemel tasarruf miktarının dev rakamlara ulaştığını belirtti:

“Bu bir hayal değil, tam tersine, şirketlerimizin rekabet gücünü yükseltmek ve kamu kaynaklarını verimli kullanarak ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından kaçınılmaz bir gerçeklik. Türkiye’nin küresel rekabette fark yaratması için kamu ve özel sektörde M2M teknolojisinin kullanımı kritik önem taşıyor. Türkiye’deki potansiyel 150 milyon cihazı ağ üzerinde birbiriyle konuşturmak, ülke ekonomisine trilyonluk tasarruf imkânı sunabilir.”

M2M nedir?


Makineler Arası İletişim (Machine To Machine-M2M), cihazlara takılan özel bir simkart sayesinde, cihazların uzaktan izlenmesini, yönetilmesini ve birbiriyle iletişim kurabilmesini sağlayan bir teknoloji. Kullanım alanının genişliği ve iş modellerinde yarattığı değişiklikler nedeniyle M2M, hem bireylerin hem de şirketlerin hayatını ciddi biçimde değiştiriyor. Şu anda en önemli kullanım alanı haline gelmiş olan Araç Takibinin yanında sağlık alanında Tıbbi Otomasyona ve akıllı ev aletlerine kadar sayısız alanda kullanılma potansiyeline sahip ve birçok alanda şimdiden kullanılmaya başlamış durumda. Sayaç okuma, lojistik, finansal hizmetler tarafında POS ve ATM’ler ve hatta yazarkasalar, tarım ve hayvancılık, güvenlik bağlantılı binalar M2M’nin yükseliş gösterdiği alanlar.


Turkcell’in makineleri konuşuyor


Yaklaşık 600 bin mobil POS, buzdolabı ve otomatta, 70 bin evdeki güvenlik sistemi ve klimada, 400 binden fazla araç, kamyon, tekne, tren, bisiklet ve helikopterde, 30 bin sera, çiftlik, kümes ve tarlada, 80 binden fazla sayaçta olmak üzere toplam 1,2 milyon makine şu anda Turkcell M2M Teknolojisi ile izleniyor ve yönetiliyor.

Turkcell’in ilginç M2M çözümlerinden örnekler

- Akıllı Durak uygulamaları

- 4000’e yakın trenin takibi

- Orman Bakanlığı’nın Türkiye çapında yangınla mücadele eden 4000’den fazla yangınla mücadele aracı

- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı

- Tarihi eserlerin korunması

- Nehir seviyesi takip uygulamaları

- Akıllı Kavşak uygulamaları


M2M’in geleceği

Sürekli çeşitlenmekte olan uygulama alanlarının yanında M2M, hızlı büyümesi ile de dikkat çekiyor. Dünyada 2011 yılında toplam GSM hatlarına oranı yüzde 2,3 olan M2M hatlarının oranı 2020’de yüzde 19’a yükselmesi bekleniyor. Türkiye’de M2M’a özel Platform ve SIM kart hizmetini ilk defa sunan operatör olan Turkcell şu andaki 1,2 milyon toplam M2M hattı ile bu alanda da liderliğini sürdürüyor.

2012 sonu itibariyle M2M’nin en önemli uygulama alanı olan ATM, POS’lar ve Yazarkasalar 2020’de yerini yeni sahiplerine bırakacak. 70 binden 1 milyona ulaşması beklenen Uzaktan Sayaç Okuma Uygulamaları ve Akıllı Şebekeler bu değişimde önemli bir rol oynayacak. Ancak daha büyük değişim, sağlık/tıp otomasyonunda olacak. Henüz başlangıç aşamasında olan sağlıkta kullanımının 2020’de 6 milyona ulaşması bekleniyor. Özellikle şu anda şirketlerin en önemli sorunları arasında yer alan operasyonel verimliliği artırma konusundaki etkisi, M2M ile iş yönetimi arasındaki ilişkiyi daha ileri boyutlara taşıyacak gibi görünüyor.

M2M’in Türkiye’ye faydası

Makinler Arası İletişim, Türkiye’nin büyüme hedeflerine ulaşması için önemli bir araç haline gelebilir. Araçlarda, endüstride, enerjide ve evlerde M2M’in kullanılması ile pek çok faydanın sağlanması ve ekonomiyi olumlu yönde tetiklemek mümkün.

Araç tarafında 17 milyon araç ve 4,4 milyon konteyneri kapsayan bir pazarda M2M uygulaması, yakıt tasarrufu, kontrol ve güvenlik ile kaza durumunda erişim sağlayarak operasyonel verimliliği artırma gücüne sahip.

Enerjide elektrik, gaz ve su için kullanılan 70 milyon sayaçta M2M’in devreye girmesi, kayıp/kaçak kontrolü, enerji kaynak planlaması ve çevre sağlığına pozitif etki olarak hem ekonomik hem sosyal anlamda fayda yaratacaktır. OECD raporlarına göre, enerjinin uzaktan takip edilmesiyle gelişmiş ülkelerde kayıp kaçak oranlarının yüzde 30 ve gelişmekte olan ülkelerde yüzde 38 azalması öngörülmüştür. OECD, bu gelişmelere paralel olarak karbon emisyon oranlarının da yüzde 5-10 mertebelerinde düşmesini beklemektedir.

Endüstride yer alan yüzbinlerce sera, on binlerce kümes ve çiftlik, yüzbinlerce kuyu, yüzbinlerce soğuk zincir, yüzbinlerce asansör ve milyonlarca POS cihazında M2M uygulamaları operasyonda verimlilik, uzaktan erişim ve yönetim ile raporlama ile planlama tarafında katkı yapacaktır. Bu katkı Türkiye’nin büyümesi için şirket bazında gerçekleşmesi gereken büyümenin zeminini oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Konutlardaki uygulama ise, son kullanıcıya daha yakından dokunacak ve buradaki adımların başarıya ulaşması için halkın katılımının sağlanması gerekecektir. 20 milyon konut ve 50 milyon beyaz eşyanın M2M ile tanışmasının sağlayacağı faydalar, güvenlik, verimli kaynak kullanımı ve çevreye duyarlı evlerin ortaya çıkması şeklinde olacaktır.HavijMustafa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Telefon değiştirme sıklığı 2 yıla düştü ATAK T-129 Güncel Haberler 0 20 Ocak 2013 17:15
eni yıla girmiş bulunuyoruz... emir16 Kutlamalar 2 12 Ocak 2013 19:24
2013 Filese Uygun Pack + İtem Proto Damga Vuracak Jairia Metin2 Private Server Kurulumu 0 05 Ocak 2013 13:12
Yeni Yıla Büyük Bir Acıyla Girdiler SansarSalvo Güncel Haberler 0 01 Ocak 2013 20:23
Amerika İran'ı bununla mı vuracak? Furkan Güncel Haberler 2 03 Aralık 2012 02:11

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:10.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750