Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


İNCELEME: GoW: Ascension!

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21 Nisan 2013   #1
feda16
CarmeLo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 21 Eylül 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 1.291
Konular: 185
Rep Puanı: 8474
Rep Gücü: 1297
Rep Derecesi : CarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond reputeCarmeLo has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 59
Ettiği Teşekkürler: 39
Standart İNCELEME: GoW: Ascension!Tanrıların en korkutuğu adam geri döndü... Peki, bu sefer kimin peşinde?

Her sektörün bir yıldızı vardır. Evet, direk olarak oyun sektörünün değil belki ama başta PS2 ve üç olmak üzere, oyun denildiği zaman son yıllarında en çok parlayan yıldız God of War'dan (GoW) başkası değildir. PS2 gibi bir konsola en azından üç yıl daha ömür biçen, senaryosundan, başkahramanına kadar her türlü detayıyla oyuncuyu kendisine bağlayan GoW, ardı ardına çıkardığı oyunlarıyla oyun sektörünün en çok konuşulan yapımlarından oldu. Xbox için Halo serisi neyse, PS için de GoW o demektir. Sadece GoW için bile PS3 alanların sayısı hatırı sayılır miktardadır. Mitolojiyi arkasına alan GoW serisi, ardında bıraktığı yıllar içerisinde kendisini sürekli yeniledi, geliştirdi. Tüm bu geçen süre içerisindeyse değişmeyen tek şey, Kratos karakterinin karizması ve başına gelen olayların değişmemesi oldu. Çok az oyunun yaratabildiği oyuncu - karakter arası ilişkiyi mükemmel noktasına getiren seri, aradan geçen üç yıl sonunda yeniden PS3 oyuncuları ile buluştu.

Seri kaldığı yerden devam ediyor

Serisinin dördüncü oyunu olma şerefini üstlenen God of War: Ascension (GoW: A) ilk olarak 19 Nisan 2012 itibari ile kesinlik kazanmıştı. İlk üç oyunun yapımcılığını üstelenen Sony Santa Monica ekibinin elinden çıkan GoW: A, seriye büyük yenilikler ekleyeceğini zaten ilk etapta belli etmişti. Serinin belki de en büyük eksiği olan multiplayer desteği ise, 30 Nisan 2012 tarihinde yapılan bir açıklama ile kesinlik kazanmış, GoW: A'ı normalden daha da çok beklenen bir yapım haline getirmişti. Oyunun senaryosuna çok fazla değinmeye gerek yok ama merak edilen konulardan birisini de açıklamakta fayda var. Eğer seriyi yakından takip edenlerdenseniz, siz de Kratos'un bu saatten sonra sataşacak Tanrı bulamayacağına eminsiniz demektir. Geçen üç oyun içerisinde, birçok farklı Tanrıyı resmen ortadan kaldırdık. Eh bu sefer de sıra kendi geçmişimize gelmiş bulunmakta. Evet, GoW: A'da Kratos'un kendi geçmişiyle yüzleşmesine tanıklık edeceğiz. Bu seferki durumsa, sadece kadın ve çocuk konseptinden çok ama çok daha farklı!

Uzun oyun süresi

GoW: A içerisinde 30 farklı bölüm ile karşımıza çıkan, geçekten uzun bir yapım. Tıpkı önceki oyunlarında da olduğu gibi kullanıcısına saatlerce bitmeyen bir senaryo sunması ise onun en önemli özellikleri ve aynı zamanda da artıları arasında yer alıyor. Her bölüm içerisindeyse toplanmayı bekleyen, Artifact, Decayed Red Orb Chest, Gorgon Eyes ve Phoenix Feathers bulunmakta ki bunlarından bir kısmını önceki oyunlardan biliyoruz. Toplamda 52 adet olan toplanabilir parçalar kendi içlerinde farklı getirilere sahipler. Bu farklı toplanabilir eşyalar arasındaysa en önemlilerini Gorgon Eyes ve Phoenix Feathers'lar oluşturuyor. Toplamda 20 adet bulunan Gorgon Eyes'ların her birisi toplam hayat enerjimizi en üst düzeye çıkarmaya yarıyor. Eğer hepsini tamamlamayı başarırsanız "The Eyes have it" isimli gümüş ödülü de kazanmış oluyorsunuz. Bulunan her beş Gorgon Eye ise toplam canımızı artırmaya yetiyor. Unutmadan söylemekte fayda var, oyun içerisinde 20'den fazla Gorgon Eye bulunuyor. Bu yüzden bazılarını kaçırmanız çok da önem taşımıyor. Genelde Phoenix Feather'ların hemen yanı başında bulunmaları ise cabası...

Geçmişten gelen detaylar sürüyor

Phoenix Feather demişken, efendim oyun içerisinde toplamda 15 adet bulunan tüylerimiz, toplam "magic" puanımızı en üst düzeye çıkarmamıza yardım ediyor. Tıpkı Gorgon Eye'da olduğu gibi, topladığımız her beş Phonenix Feather büyü gücümüzü arttırmaya yetiyor. Beyaz sandıklarda bulunan tüylerin hepsine ulaştığımız taktirdeyse "Light As a Feather" isimli ödülü kazanmış oluyoruz... Kratos'u olduğu gibi kabullenmek istemeyenler de düşünülmüş yeni oyunda. Nasıl mı? Eğer oyunu bir defa bitirirseniz, sizi açılmayı bekleyen yedi farklı Kratos kostümü karşılıyor. Her biri birbirinden farklı gibi gözükse de aslında karakterimizi olabildiğince Gladyatör havasına sokan değişik zırhlar, oyunu bir sonraki zorluk seviyesinde deneyim etmek isteyenler için yapıma daha farklı bir tat katıyor. "New Game Plus" isimli yeni oyun modeli ise, oyunu bir defa bitirdiğimizden sonra karşımıza çıkan farklı bir "Campaing" şekli. Kratos'u alternatif kostümlerinden birisini giymemize olanak tanıyan mod, normal oyun içerisinde keşfettiğimiz "Artifact"ların güçlerini kullanmamıza da olanak sağlıyor. Arada değinmek lazım; "New Game Plus" campaing oynarken herhangi bir şekilde "Tropie" kazanmamız söz konusu değil.

Silahlar yine ön planda

Malumunuz, konu bu kadar GoW serisi ile alakalı olduğu zaman içerik düşündüğümüzden çok ama çok daha kanlı bir hal alabiliyor. Eh, kan denildiği zaman birazcık da olsa silahlardan bahsetmek gerekiyor ki GoW konu hakkında uzmanlaşmış yapımlardan... Efendim, GoW: A bizi sekiz farklı silah ile karşılıyor ki bu rakam önceki oyunlara göre bir hayli dikkat çekici. Silahlarımızın en başında tabii ki yine "Blades of Chaos" bulunuyor. Akabindeyse Fire of Ares, Ice of Poseidon, Lightning of Zeus, Soul of Hades, Amulet of Urborus, The Oath Stone of Orkos ve Eyes of Truth bizleri karşılıyor. Bu silahlardan sadece üçünün beş farklı upgrade'i bulunuyorken, Fire of Ares'in üç ve Eyes of Truth'un hiçbir upgrade'i bulunmuyor. Anlayacağınız silahların bazıları çok daha farklı işlerle meşguller ki bu sistem önceki GoW oyunlarında da gözlemlenmekteydi. Peki, bu silahlar ile işe koyulmak istediğimiz zaman ne yapacağız? Pek tabii karşımıza çıkan her türlü yaratığı biçmemiz işten bile değil fakat devasa "boss"ları ile ünlü olan yapım, bu sefer de bizi kendilerinden alıkoymamış.

Devler ligine biletinizi almayı unutmayın

Boss savaşları GoW'un en önemli noktalarından birisidir. Her kim olursa olsun, GoW oynarken, kendisinden defalarca büyük olan Tanrı modeli düşmanı ile savaşmaktan hoşlanır. GoW: A ise bu gelenekten uzak kalmamış bir yapım ve karşımıza envai çeşit devasa boss'u çıkarmaktan bir an bile vazgeçmiyor. Bu boss'lardam ilkini "Giant Cyclops" oluşturuyor. Kendisi multiplayer oyun modunun kahramanı ve aynı zamanda en eğlenceli düşmanlardan birisi. "Furies" olarak karşımıza çıkan boss modeli ise, birden çok defa yüz yüze gelmemiz gereken düşman birimlerinden birisini oluşturmakta. Pollux ise oyunun, kabaca söylemek gerekirse, tam ortasında yüz yüze geldiğimiz düşman modelinin ta kendisi. Birçok farklı büyülü saldırıya sahip olan boss modelleri, en çok uğraş gerektiren düşmanlardan birisi konumunda yer alıyor. Son savaş ise pek tabii yine bir diğer boss modeline karşı yapılıyor. Fakat biz bu kadar detay vermeyelim, artık en son ne ile karşılaştığınızı da kendiniz görün, zorluklarını kendiniz tayin edin isteriz.

Multiplayer bekleyenlere müjde

Tek kişilik senaryo modu, tıpkı önceki oyunlarda olduğu gibi dolu dolu; bu bir gerçek. Fakat oyun çıkmadan fazlasıyla bahsedilen multiplayer opsiyonların, GoW: A'nın en çok merak edilen yanlarından bir tanesiydi. Yeni oyun karşımıza dört farklı oyun modeli ile çıkıyor. Bunlardan ilki, dörde dört veya ikiye iki oynanan, belirli bölgeleri ele geçirme modeli olarak karşımıza çıkıyor. Ele geçirilen bölge ile puan kazanan takımımız, aynı zamanda düşman birimlerini öldürdükçe de puanına puan katıyor. İkinci oyun modeli, "Capture the Flag" yani bayrak kapmaca. Her iki takımın da birer bayrağı bulunan modda, ilk olarak hangi takım, rakibin bayrağını üç defa kendi kalesine görürse, bölümden galip olarak ayrılıyor. Free for All olarak belirlenen diğer oyun modeli sayesindeyse, sekize sekiz ya da dörde dört olarak kapışabiliyor, her öldürdüğümüz düşman biriminden ve de açtığımız sandıktan puan kazanabiliyoruz. Son oyun modu ise yapay zekaya karşı oluyor. Bir diğer dost karakter ile beş aşamalı olarak üzerimize yağan düşman birimlerini ortadan kaldırmak ilk zorluk seviyesini oluşturuyorken, ancak bölüm sonunda karşımıza çıkan boss'u yok etmek sureti ile etkinliği tamamlayabiliyoruz.

Her ne kadar "Sword, hammer" ve "spear" ile sınırlı bir silah sistemi bulunuyor olsa da GoW yine yapacağını yapmış durumda. Göze batan en büyük eksikler arasında multiplayer'da yer alan teknik sıkıntılar belki ama kendisini açık ara belli etmeyi başarmış bir yapım GoW: A. Evet, önceki oyunlara göre çok daha kolay bir yapım olmuş ama devasa düşmanlara karşı çıkılan mitolojik yolculuğu harika bir şekilde betimlediği de aşikar. GoW 4 adını almamış olması ise açık ara ortada!Üye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

CarmeLo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
God of War: Ascension'ın ilk 30 dakikası (Video) Revenge77 Oyun Haberleri 0 02 Şubat 2013 00:31
Ascension'u kimler Türkçe seslendirecek? Revenge77 Oyun Haberleri 1 20 Ocak 2013 19:10
God of War: Ascension'da merak ettikleriniz Revenge77 Oyun Haberleri 1 20 Ocak 2013 19:09
God of War Ascension'dan Senaryo Modu Vizit23 Oyun Haberleri 2 20 Ocak 2013 19:06
God of War: Ascension Mekanlarına Göz Atıyoruz Revenge77 Oyun Haberleri 0 07 Ocak 2013 19:42

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 15:20.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750