Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Teknoloji > Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Hakkında Herşey Haberler, Yenilikler


Samanyolu Galaksisi Allah’ın Uzaydaki Görkemli Yaratışına Bir Örnektir

Bilim ve Teknoloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 21 Ocak 2013   #1
Avatar Yok
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 27 Nisan 2012
Alter: 39
Mesajlar: 138
Konular: 152
Rep Puanı: 10
Rep Gücü: 145
Rep Derecesi : saklibahce is on a distinguished road
Aldığı Teşekkürler: 0
Ettiği Teşekkürler: 0
Standart Samanyolu Galaksisi Allah’ın Uzaydaki Görkemli Yaratışına Bir Örnektir

Pek çok insan, havanın açık olduğu bir yaz gecesinde, gökyüzünü seyretmiş ve yıldızlarla dolu alacakaranlığın büyüklüğü hakkında düşünmüştür. Evrenin büyüklüğü hakkında ise birbirinden farklı pek çok teori ortaya atılmıştır. İnsan aklının alamayacağı büyüklükteki uzay boşluğu ve bu boşluğu dolduran, galaksiler, milyarlarca gök cismi ve bu gök cisimleri arasındaki kusursuz denge Allah’ın sonsuz gücünün delillerindendir. Rabbimiz’in yüceliğini daha da iyi takdir edebilmek için, içinde Dünyamız’ın da yer aldığı Samanyolu galaksisini incelemek faydalı olacaktır.


Yüce Allah evreni tek bir noktadan büyük bir patlama ile yaratmıştır. Bütün patlamalar var olan düzeni bozarken Big Bang adı verilen bu patlama ile evrende sıfır hacimden yani yokluktan muazzam bir düzenle 300 milyar galaksi oluşmuştur. İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gözlemlenebilir evrendeki 300 milyar galaksiden sadece biridir. Uzayın yaratılışındaki mükemmelliklerden örnekleri incelememiz Allah’ın sonsuz gücünü gereği gibi kavrayabilmek için birer vesile olacaktır.

Samanyolu Spiral Şeklindedir

Samanyolu çubuklu sarmal şeklinde bir görünüme sahiptir. Merkezdeki çubuk görünümlü yıldız, logaritmik spiral gibi uzayan iki ana kol ve yardımcı kollar galaksinin şeklini oluşturur. Spiral görünümlü bu galaksinin kollarının birisinde, bizim Güneşimiz yer almaktadır.

Samanyolu galaksisi, yalnızca büyük bir spiral galaksi olmayıp, milyonlarca ışık yılına uzanan büyük bir imparatorluğun merkezidir. Samanyolu’nun imparatorluğun merkezi oluşunun nedeni; çevresinde bulunan 10 tane galaksiyi çekimsel olarak yönetmesidir. Galaksi imparatorluğunu oluşturan 10 galaksi iki gruba ayrılır. İlk grup iki tane Magellan bulutsusundan oluşur. Bu Magellan bulutsuları, Samanyolu galaksisinin uyduları olmakla beraber en yakın iki üyesini oluşturur. Diğer ikinci grup ise hemen hemen hiç kimsenin bilmediği 8 galaksiden oluşur.

Güneş sistemimiz Samanyolu galaksisinin merkezine yakın olan kısmındadır. Ancak bu yakınlığa rağmen merkezin etrafındaki tur 220 milyon yıl gibi bir sürede tamamlanır.

Şekli ve boyutları ile çok muazzam bir büyüklüğe sahip olan Samanyolu’nu ve bu galaksinin uydularını kuşatan birçok kanun, denge ve ölçü vardır. Bunların her biri ise, içinde insan yaşamına imkan sağlayacak bir evreni oluşturacak biçimde, İlahi bir hesap ve düzen içinde yaratılmıştır. Her karesi ayrı bir mucize olan evren ve Samanyolu galaksisi çok açıktır ki onu eşsiz bir ilim, kudret ve sanatla var eden Yüce Allah’ın eseridir. Ayette şöyle buyrulur:

“Göklerin ve yerin mülkü O’nundur; çocuk edinmemiştir. O’na mülkünde ortak yoktur, her şeyi yaratmış, ona bir düzen vermiş, belli bir ölçüyle takdir etmiştir.” (Furkan Suresi, 2)

Samanyolu Galaksisi İçinde Milyarlarca Gök Cismi Yer Alır

Samanyolu Galaksisi’nin içinde, Güneş gibi ve çoğu ondan daha büyük olmak üzere yaklaşık 250 milyar yıldız vardır. İki yıldızlı gezegenler, cüce yıldız sistemler, sünger gibi büzülmüş gezegenler ve cüce güneşler Samanyolu galaksisi içindeki milyarlarca gök cismi arasında yer alır.

Uzay içinde saatte 950.000 km hızla evren içinde bilinmeyen bir yöne doğru hareket eden galaksimizin bu muazzam hızdaki yolculuğu hem milyonlarca yıldır devam etmekte, hem de 300 milyar galaksinin hiçbiri ile çarpışmamaktadır. Kuşkusuz bu uzayın Allah tarafından sonsuz bir kudretle yaratıldığının delillerindendir.

Bu satırları okurken içinde bulunduğumuz galaksi kontrolümüz dışında aynı hızla, bilinmeyen bir yöne doğru yolculuğuna devam etmektedir. Ancak bu bilinmezlik sadece bizim için geçerlidir. Galaksimiz ve içinde bulunan milyonlarca tonluk kütleler aynı hızda ve aynı yönde hiçbir sapma olmadan, Allah’ın kontrolünde, O’nun belirlediği yöne doğru akıp gitmektedir. Sonsuz ilim ve kudret sahibi olan Rabbimiz bir ayette şu şekilde bildirir.

“Andolsun, gökte burçlar kıldık ve onu gözleyenler için süsledik.” (Hicr Suresi, 16)

Görünür evrendeki Güneş gibi yıldızların sayısı 1024 tür. 1024, milyar kere milyar kere milyondan bile daha büyük olan, muazzam bir rakamdır. Bu 1024 tane yıldızın her birindeki tek bir toz tanesi dahi Allah’ın her an kontrolündedir. Her bir gezegenin, 1024 tane yıldızdan her birinin, 300 milyar galaksiden her birinin hareketi, dönüş hızı, sıcaklıkları, uzaklıkları Allah’ın Katında belirlenmiştir ve her an yaratılmaktadır. Allah, insanın haberi dahi olmadan yeryüzündeki muazzam dengeleri her an her saniye korur. Uzay boşluğundaki kusursuz denge korunurken, birkaç saniye içinde vücudun her milimetre karesinde olağanüstü komplekslikte ve mükemmellikte, aynı zamanda hayranlık uyandırıcı bir hızda çeşitli işlemler gerçekleşir. Rabbimiz herşeyi kendi kontrolü altında tuttuğunu bir ayette şöyle hatırlatır:

“Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir.” (Secde Suresi, 5)

Samanyolu Galaksisi Muazzam Bir Büyüklüktedir

Yaşadığımız Dünyada her şeyi metre, kilometre gibi ölçü birimleriyle ölçeriz. Buna göre karınca 5 milimetre, golf topu 5 santimetre, zürafa 5.5 metre, Çin Seddi 6.400 kilometre ve Dünyanın ekvator bölgesinin çevresi 40.000 kilometredir. Ancak, Yüce Rabbimiz’in kusursuz yaratılış delilleriyle donattığı uzayın büyüklüğünü anlayabilmek için çok daha büyük uzaklık ölçü birimlerine ihtiyacımız vardır. “Işık yılı”, bu birimlerden biridir.

Işık yılı, evrendeki birbirinden çok uzak cisimlerin arasındaki mesafeyi bulmak için kullanılan bir uzaklık birimidir ve ışığın bir yılda gittiği yolu ifade eder. Işık bir saniyede 300.000 kilometre yol alabilir. Bir yılda ise yaklaşık olarak 9.461.000.000.000 kilometre yolculuk yapabilir. Bize en yakın yıldız 4.22 ışık yılı uzağımızdadır. Dünyamızın içinde olduğu Samanyolu Galaksisi yaklaşık 100.000 ışık yılı büyüklüktedir.

Samanyolu Galaksisi çok büyük olduğundan astronomlar ışık yılı yerine kiloparsek birimi kullanmaktadır (1 kpc = 3260 ışık yılı). Örneğin; Güneşimizin, Galaksi merkezine olan uzaklığı 8.5 kpc, Galaksi diskinin çapı 35 kpc, Samanyoluna en yakın uydu galaksi 50 kpc ve en uzak uydu galaksi ise 250 kpc uzaklığındadır. Kuşkusuz bu rakkamlar Samanyolu galaksisinin büyüklüğü hakkında bir fikir verebilir.

Samanyolu galaksisinin, kendi merkezi çevresindeki dönüş hızı saatte 914 bin kilometredir. Yapılan araştırmalar galaksinin yoğunluğunun, daha önce hesapl****** 1.5 katı daha fazla olduğunu, galaksimizin eski bilinen büyüklüğünden yüzde 15 daha geniş ve yüzde 50 daha yoğun olduğunu, ayrıca sanıldığından daha hızlı döndüğünü ortaya koyar.

Ancak ilginç olan, Samanyolu galaksisinin de uzayın geneli düşünüldüğünde çok “küçük” bir yer oluşudur. Çünkü uzayda başka galaksiler de vardır, üstelik tahminlere göre, yaklaşık 300 milyar kadar!... George Greenstein, bu muazzam büyüklükle ilgili, The Symbiotic Universe (Simbiyotik Evren) adlı kitabında şöyle yazar:

“Eğer yıldızlar birbirlerine biraz daha yakın olsalar, astrofizik çok da farklı olmazdı. Yıldızlarda, nebulalarda ve diğer gök cisimlerinde süregiden temel fiziksel işlemlerde hiçbir değişim gerçekleşmezdi. Uzak bir noktadan bakıldığında, galaksimizin görünüşü de şimdikiyle aynı olurdu. Tek fark, gece çimler üzerine uzanıp da izlediğim gökyüzünde çok daha fazla sayıda yıldız bulunması olurdu. Ama pardon, evet; bir fark daha olurdu: Bu manzarayı seyredecek olan “ben” olmazdım... Uzaydaki bu devasa boşluk, bizim varlığımızın bir ön şartıdır.” (George Greenstein, The Symbiotic Universe, s.21)

Greenstein, bunun nedenini de açıklar; uzaydaki büyük boşluklar, bazı fiziksel değişkenlerin tam insan yaşamına uygun biçimde şekillenmesini sağlamaktadır. Ayrıca Dünya’nın, uzay boşluğunda gezinen dev gök cisimleriyle çarpışmasını engelleyen etken de, evrendeki gök cisimlerinin arasının bu denli büyük boşluklarla dolu oluşudur. Kısacası evrendeki gök cisimlerinin dağılımı, kusursuz düzen ve denge insanın yaşamı için tam olması gereken yapıdadır. Dev boşluklar, amaçsız yere ortaya çıkmamışlardır; amaçlı bir yaratılışın sonucudurlar. Evrenin her an Allah’ın kontrolü altında bulunduğu bir Kuran ayetinde şöyle haber verilir:

“Şüphesiz Allah, gökleri ve yeri zeval bulurlar diye (her an kudreti altında) tutuyor. Andolsun, eğer zeval bulacak olurlarsa, Kendisi’nden sonra artık kimse onları tutamaz. Doğrusu O, Halim’dir, bağışlayandır.” (Fatır Suresi, 41)

Allah insanların Kendi sınırsız gücünü kavrayabilmeleri için evrendeki düzeni muazzam detaylarla birlikte yaratmıştır. Allah Kuran’da insanlara evrendeki düzenin yaratılış sebebini “... sizin gerçekten Allah’ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah’ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz ve öğrenmeniz için” (Talak Suresi, 12) şeklinde bildirmektedir. Gerçek anlamda uzayın nasıl bir büyüklük olduğu üzerinde düşünmeye başladığımızda tahmin edebileceğimizden çok daha farklı kavramlarla karşılaşırız.saklibahce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21 Ocak 2013   #2
emrekaynak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 25 Ağustos 2012
Bulunduğu yer: İzmir
Alter: 27
Mesajlar: 959
Konular: 171
Rep Puanı: 10084
Rep Gücü: 965
Rep Derecesi : emrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond reputeemrekaynak has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 7
Ettiği Teşekkürler: 0
emrekaynak - İCQ üzeri Mesaj gönder emrekaynak - AİM üzeri Mesaj gönder emrekaynak - MSN üzeri Mesaj gönder emrekaynak - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Samanyolu Galaksisi Allah’ın Uzaydaki Görkemli Yaratışına Bir Örnektir

Allahın Gucu İste Napalım Herşeyi Yaratan OdurÜye Profil Bilgileri
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]


Ulasabilirsiniz
emrekaynak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Allah versin Vizit23 Komik Yazılar & Fıkralar 0 19 Ocak 2013 04:07
Allah Rızası İçin YArdım semiunel13 Darkorbit Botlar ve Buglar 23 11 Ocak 2013 21:17
Türkiye'nin yeni keşif uydusu Göktürk-2 uzaydaki yörüngesine yerleşti eraykaratas Bilim ve Teknoloji 0 19 Aralık 2012 22:54
Allah var Nasılım. GROZNIE DarkOrbit Ekran Görüntüleri ve Videolar 16 12 Aralık 2012 21:53
Allah Razı Olsun :) KRALfg Forum Çöplüğü 11 28 Haziran 2012 20:12

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:18.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750