Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu

   


Go Back   Forum Zero - Türkiyenin En İyi Online Oyun Forumu > Spor > Spor Dünyası > Beşiktaş


İsmet İnönü Kimdir ? Beşiktaş İnönü Stadı

Beşiktaş


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14 Kasım 2012   #1
Eskilerden
Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 14 Haziran 2012
Bulunduğu yer: Dünya
Mesajlar: 2.699
Konular: 1400
Rep Puanı: 10554
Rep Gücü: 2705
Rep Derecesi : Furkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond reputeFurkan has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 30
Ettiği Teşekkürler: 1
Furkan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İsmet İnönü Kimdir ? Beşiktaş İnönü Stadı

1884 yılında [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'de Reşit Efendi ile Cevriye Temelli Hanım'ın ikinci oğulları olarak doğmuştur. Reşit Efendi aslen[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'in tanınmış [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (ancak daha sonra Türk kökenli olduğu iddia edilen ailelerinden Kürümoğulları ailesindendir. Reşit'in babası Abdülfettah Efendi [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ya yerleşmiştir. Annesi Cevriye (1867-1959) ise aslen [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'lı ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]) olup babası Razgrad ulemasından Müderris Hasan Efendi 1870'li yıllarda [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'a göç etmiştir. Cevriye ile Reşit 1880'de İstanbul'da evlenmişlerdir. İlk çocukları Ahmet Mithat (1882-1960) ve ikincisi İsmet'in dışında Hasan Rıza (ö.1972) ve Hayri Temelli adlı iki oğulları ve Seniha Okatan (ö.1964) adlı bir kız çocukları olmuştur.

Öğrenim hayatı

İsmet, İlk ve orta öğrenimini [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ta tamamladı. Bir yıl Sivas'ta Mülkiye İdadisi'nde okuduktan sonra, 1897 yılında İstanbul'daki Mühendishane İdadisi'ne gitti. 14 Şubat 1901'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'a (topçu okulu) girip 1 Eylül 1903'te topçu teğmeni olarak bitirdi. 26 Eylül 1906'da [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ni birincilikle bitirerek kurmay yüzbaşı rütbesiyle Edirne'deki 2. Ordu'nun 8. Topçu Alayında 3. Batarya Bölük komutanı olarak kurmay stajını yaptı.
Orduda ilk yılları

1908'de 2. Süvari Fırkasının kurmayı oldu ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (13 Nisan 1909)nda [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] karargâhında görev aldı. 1910'da 4. Kolordu kurmaylığına getirildi ve 1911'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Komutanlığı kurmayı ve 26 Nisan 1912'de binbaşılığa yükseltilerek [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Komutanlığının kurmay başkanlığına getirildi.
1912 - 1913 yılları arasında Harbiye Nezareti'nde Başkomutanlık Karargâhı 1. Şubede bulundu ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nda Çatalca Ordusu Sağ Cenah Komutanlığı kurmaylığına getirildi. Savaştan sonra [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın bağıtlanmasında Bulgarlar ile müzakere eden heyete askerî danışman olarak katıldı.
1914'te Harbiye nazırlığı ve erkân-ı harbiye-i umumiye reisliğine (genelkurmay başkanlığı) atanan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın başlattığı ordunun yenileştirilmesi hareketinde etkin rol oynadı.
Askeri yaşamı

I. Dünya Savaşı

Ayrıca bakınız: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
29 Kasım 1914'te kaymakam (yarbay)lığa yükseltirerek 2 Aralık 1914'te Genel Karargâh 1. Şube Müdürü oldu. 2 Aralık 1915'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Kurmay başkanlığına getirildi ve 14 Aralık 1915'te miralay (albay) oldu.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sırasında [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nde Kolordu Komutanı olarak, yıllar sonra Anıtkabir'de karşısına gömüleceği [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile birlikte çalıştı. Bu sırada Mustafa Kemal (Atatürk) bu ordunun [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]komutanlığına atandı. İsmet Bey, 1916'nın yaz aylarında bir süre çarpışmaları yönetti. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] komutan vekili Mustafa Kemal Paşa'nın önerisiyle, 12 Ocak 1917'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] komutanlığına atandı.
Bir süre sonra İstanbul'a geri çağrıldı ve Halep'te [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nun oluşturulmasında görev aldı. 1 Mayıs 1917'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nde [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] komutanlığına, 20 Haziran'da [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] komutanlığına atandı. Bu sırada 7. Ordu'nun komutanlığını üstlenen Mustafa Kemal ile gene yakın ilişki içinde oldu. Ancak [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sırasında yaralanınca İstanbul'a gönderildi.
Kurtuluş Savaşı

Ayrıca bakınız: [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nin imzalanmasından az önce [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nun General [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] karşısında uğradığı [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sırasında yaralanarak [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'a dönen İsmet Bey, 24 Ekim 1918'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nde müsteşarlığa atandı. 29 Aralık 1919'da [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'na hazırlık için kurulan komisyonda askeri müşavir oldu. 4 Ağustos 1919'da yalnızca sekiz gün için [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] müdürlüğüne, bir ara da jandarma ve polis örgütünün iyileştirilmesi için kurulan komisyona üye olarak atandı. Bütün bunlar genellikle birkaç günlük görevlerdi.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Türk Ordusu Başkomutanı Mareşal[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve Batı Cephesi Komutanı Tuğgeneral İsmet Paşa[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]öncesinde, Ağustos 1922

İlk kez 8 Ocak 1920'de Ankara'ya gitti ve kısa bir süre Mustafa Kemal'le çalıştı. Yeni kurulan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] hükümetinde harbiye nazırı olan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın (Çakmak) çağrısı üzerine şubat sonlarında İstanbul'a gitti. 9 Nisan 1920'de Mustafa Kemal'in çağrısı üzerine tekrar Ankara'ya döndü ve İstanbul'la bütün resmî bağlarını kopardı.
23 Nisan 1920'de açılan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ne (TBMM) Edirne milletvekili olarak katıldı.Albay İsmet Bey, 6 Haziran 1920'de İstanbul'da divanı-harp tarafından gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.
10 Kasım 1920'de milletvekilliği ve vekillik görevi saklı kalmak üzere Garp Cephesi(Batı cephesi) Kuzey Kesimi Komutanlığı'na atandı. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ayaklanması'nın ve iç isyanların bastırılmasında etkin rol oynadı. Ocak 1921'de[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Yunan ilerlemesini durdurunca 5 senedir bulunduğu albaylık rütbesinden [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]rütbesine terfi etti. Mart 1921'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] başarıdan sonra Milli Müdafaa Vekili olan Fevzi Paşa, TBMM kararıyla [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ([Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]) rütbesine terfi etti; İsmet Paşa ise 4 Mayıs 1921'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]komutanlığına getirildi. Ancak 17 Temmuz 1921'de [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] aldığı mağlubiyet üzerine [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]tarafından Genelkurmay Başkanlığı görevinden azledilerek, yerine 3 Ağustos 1921'de, aynı zamanda Başvekil(Başbakan) ve Milli Savunma Bakanı da olan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] getirildi.
Daha sonra [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sırasında TBMM tarafından TBMM Reisi olan Atatürk'ün Başkomutanlığa getirilmesi üzerine Mustafa Kemal Paşa'nın maiyetinde [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] rütbesi ile bulundu ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'dan sonra Mustafa Kemal tarafından ateşkes görüşmelerinde bulunmak üzere[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ya gönderildi.Üye Profil Bilgileri
Skype:

furkan.turkmen@hotmail.com

Soru Ve Sorunlarınızı Özel Mesaj Atarak Bana Ulaşabilirsiniz

İyi Forumlar
Furkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Wiros Kimdir ? Kristal Forum Çöplüğü 9 24 Ağustos 2013 21:21
Beşiktaş Tarihçesi Furkan Beşiktaş 0 14 Kasım 2012 20:51
Beşiktaş Tüm Teknik Direktörler Furkan Beşiktaş 0 14 Kasım 2012 20:47
İnönü'nün müstakbel yıldızı! caylak117 Beşiktaş 0 07 Kasım 2012 12:34
Fenerbahçenin Yeni transferi RAUL MEİRELES kimdir ? Perfect Fenerbahçe 10 12 Eylül 2012 19:52

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 14:03.

Sistem Bilgileri Bilinmesi Gerekenler
Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.
Lütfen Sorunlarınızı Buradan Bize Bildiriniz.

Sitedeki Tüm Paylaşımların Sorumlulukları Paylaşım Sahiplerine Aittir. ŞİKAYETÇİ OLDUGUNUZ ICERIK VARSA Sikayet@forumzero.net adresine mail atınız. 48-72 saat içerisinde islem yapılacaktır.

Tema Tasarımı ForumZero.Net - Foxin - satin almak iletişime gecenilirsiniz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750