Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Kasım 2013   #1
MyHorsesYouToo
OConner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye Profil Bilgileri
Üyelik tarihi: 06 Temmuz 2012
Bulunduğu yer: İstanbul
Alter: 20
Mesajlar: 1.795
Konular: 1205
Rep Puanı: 30960
Rep Gücü: 1802
Rep Derecesi : OConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond reputeOConner has a reputation beyond repute
Aldığı Teşekkürler: 29
Ettiği Teşekkürler: 23
OConner isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Azot Döngüsü Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

İsmi özellikle coğrafya ve fen alanında oldukça sık duyulan azot döngüsü olayı doğadaki azotun madenler hayvanlar ve bitkiler arasındaki dağılımını saplayan döngüdür.
Azot elementi ise proteinin oluşmasındaki temel bileşendir. Sadece buradan düşünüldüğündeprotein hücreyi meydana getirir ve azot olmasa canlı olmaz denilebilir.Yani azot elementi canlıların yaşamı için oldukça önemli bir elementtir.
Azot elementinin canlı vücudundaki oranına bakıldığında ise vücutta yer alan vitaminlerin nükleik asitlerin ve proteinlerin yapısında %15 oranına azot yer almaktadır.Atmosfer açısından bakıldığında ise atmosferin %78’ini azot elementi oluşturmaktadır. Azot havada serbest halde bulunmasına rağmen canlılar bu elementi doğadaki haliyle kullanamazlar. Azot gazının canlıların kullanabilmesi ve doğada tüketimden dolayı bitmemesi için bir döngüye ihtiyaç duyulmaktadır. Havada bulunan azot elementi birtakım değişimlere uğramaktadır. Doğada gaz halinde yer alan azot toprakta azot tuzları haline getirilir. Bu işlem ise ancak iki tür gerçekleşmektedir.
Bunların birincisinde ise; havada yer alan azot yeryüzüne yağmur yıldırım ve şimşek gibi hava olayları sayesinde nitrik asite dönüşerek inmektedir. Yeryüzüne inen nitrik asit toprakta bakteriler tarafından azot tuzlarına ve nitratlara dönüştürülür ve azot dolaylı yoldan bitkiler tarafından kullanılır.

İkinci olarak ise; azottaki dönüşüm azot bakterileri tarafından gerçekleştirilir. Bu bakteriler toprakta yer alır ve havadaki azotu doğrudan olarak toprağa çekerler. Havada gaz halinde bulunan azot bazı baklagillerin köklerinde yer alan ve azot bakterileri tarafından suda kolay çözünme özelliği olan azot tuzlarına dönüştürülür. Suda oldukça kolay çözünebilen bu tuzlarçözünme işleminden sonra bitkilerin kökü tarafından suyla birlikte emilir.Bilindiği gibi bitki yaprakları fotosentez yapmaktadır.Bu fotosentezin sonucunda azot kullanılır ve bitkisel yapıda protein üretilmiş olur.Bu proteinler bitkilerin yenilmesiyle hayvanlara geçer.Hayvanlardan dainsanlara geçer. Bitkilerce bitkisel protein olarak üretilen besin insan ve hayvanların yapısında hayvansal proteine dönüştürülür.

Bu olay azotun tüketilmesiyle alakalıdır. Fakat azot döngüsünde azotun hem tüketilmesi hem de bitmemesi öngörülür. Yani azotların havaya tekrar dönmesi gerekmektedir. Bu da canlıların öldükten sonra toprağa karışmasına ve burada azot bakterileri tarafından proteinlerin ayrıştırılıp doğaya verilmesiyle mümkündür.
Canlı yaşamı için oldukça önemli bir yapıya sahip olan azot canlılar tarafından dolaylı olarak kullanılır ve yaşamın devamı sağlanır. Azot döngüsünün bu devamlılık içerisindeki rolü bu şekildedir.Üye Profil BilgileriKARAKARTAL!
OConner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla